oror

معرفی معماری حمام شاه اصفهان

کد های تخفیف خرید مقاله و پایان نامه پایگاه علمی سعید سان : در پایگاه علمی سعید سان تصمیم به خرید راحت و به صرفه و همچنین دسترسی راحت به منابع و مقالات به روز رشته های علمی هستش، برای دسترسی راحت و خرید به صرفه تصمیم به این گرفتیم که محصولات رو با تخفیف های طلایی و شگفت انگیز به خدمتتون عرضه کنیم که اطلاعیه های کد های تخفیف جدید رو در این صفحه مشاهده خواهید کرد. این تخفیفها به صورت محدود بوده و هر زمان که نیاز باشه تمدید میشه و یا از سایت برداشته خواهد شد.

برای خرید های بالاتر از 5 هزار تومان از کد تخفیف R71 با 10% تخفیف در پرداخت استفاده کنید.

برای خرید های پایین تر از 5 هزار تومان از کد تخفیف B66 با 5% تخفیف در پرداخت استفاده کنید.


 

فروش مجموعه مقالات رشته های داشنگاهی : اگر قصد راه اندازی فروشگاه اینترنتی و یا کسب و کار آنلاین فروش فایل دارید، ما مجموعه مقالات اختصاصی پایان نامه و مقالاتمون رو بهتون پیشنهاد میکنیم، به صرفه و اختصاصی و با قیمت باور نکردنی!


 

راه اندازی فروشگاه فروش محصولات و فایلهای دانلودی : اگر قصد راه اندازی فروشگاه فایلهای دانلودی رو دارید، ما میتونیم در این راه کمکتون کنیم، و یه سایت مثل سایت خودمون براتون راه اندازی کنیم.


 

کوتاه کننده لینک سعید سان : ما در سعید سان امکانی رو فراهم کردیم تا لینک های طولانی خودمون و شما رو به راحتی کوتاه کنیم و در هر جایی که نیاز دارید ازش استفاده کنید.


 

مکان تبلیغات شما : اگر سایت ما رو مفید میدونید و میخواهید تبلیغات شما در اینجا قرار بگیره لطفا با ما تماس بگیرید، تبلیغات متنی و بنری با قیمتهای دلخواه شما در اینجا قرار داده میشه!

 

 


  • موقعیت مکانی حمام شاه در استان اصفهان

معرفی معماری حمام شاه اصفهان حمام اصفهان

بازار تفنگ سازها

کتیبه های تاریخ دار بنا: در بنا کتیبه ی تاریخ دار یافت نشده است.

بانیان و سازندگان فضا: بنا بر منابع بررسی شده، ظاهراً، بانی این حمام شاه عباس اول صفوی بوده است؛ و از سازندگان آن اطلاعی در دست نیست.

دیگر اطلاعات مکتوب: ژان شاردن در سفرنامه ی خود به این حمام اشاره کرده و نوشته است که شاه عباس اول این حمام را برای استحمام خود بنا کرده بود و در بعضی از روزها، به عموم مردم اجازه می داد از آن استفاده کنند.

معرفی معماری حمام شاه اصفهان حمام اصفهان
پرسپکتیو

سیر تحول بنا: این حمام را در دوره ی صفویان و احتمالاً همزمان با مدرسه ی ملاعبدالله، که در نزدیکی آن قرار دارد، ساخته اند. بنا در دوره ی معاصر مرمت شده و تا چند سال پیش دایر بوده است

معرفی معماری حمام شاه اصفهان حمام اصفهان
برش عمودی ب.ب

 

معرفی معماری حمام شاه اصفهان حمام اصفهان
برش الف. الف

نکاتی درباره ی معماری بنا: این بنا مانند اغلب حمام ها، از دو فضای اصلی، سربینه و گرم خانه، تشکیل شده و فضای چال حوض، در کنار گرم خانه، بخش عمده ای از بنا را فراگرفته است. سربینه فضایی با قاعده ی هشت و نیم هشت است که طاقی رسمی بندی ان را می پوشاند. در چهار طرف این فضا، سکوهای وسیعی بالاتر از کف سربینه نشسته اند که سقفی کوتاه تر دارند. بدین ترتیب، فضاهایی تفکیک شده در چهار طرف سربینه به وجود آمده است. روشنایی فضای میانی سربینه از نورگیری بزرگ در میانه ی سقف آن تأمین می شود و سکوها هر یک نورگیری جداگانه دارد.

معرفی معماری حمام شاه اصفهان حمام اصفهان
معرفی معماری حمام شاه اصفهان حمام اصفهان

گرم خانه نیز قاعده ی هشت و نیم هشت و غرفه هایی در پیرامون خود دارد. در سوی شمال شرقی گرم خانه، فضایی به نام «کیسه کش خانه» قرار داشته که آب مصرفی آن از حوض بزرگی در فضای مجاور تأمین می شده است. در سوی مقابل، فضایی واقع است که چال حوضی وسیع در میانه ی آن قرار دارد. همچنین، در ضلع جنوب شرقی گرم خانه، خزینه ی حمام و در پشت آن، تون واقع است. راه ورود به خزینه از طریق مدخل کوچکی بوده که امروزه مسدود شده است.

معرفی معماری حمام شاه اصفهان حمام اصفهان
گرم خانه

حمام دو ورودی از جات مختلف دارد. سردر اصلی در کنار بازار واقع است و سقف رسمی بندی دارد. این سردر با تزیینات کاشی کاری و نقاشی بر روی گچ در راسته ی بازار صورتی ویژه یافته است. در هشتی این حمام نیز، نقاشی بر روی گچ دیده می شود.

معرفی معماری حمام شاه اصفهان حمام اصفهان
سردر

همچنین پیشنهاد میشود:

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

dl-doc.ir - فروش پروژه ،مقاله،پایان نامه و پروپوزال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *