دانلود پلان اتوکدی حمام شیخ سلماس

شهر سلماس در 90 کیلومتری شمال ارومیه واقع شده و از شهرهای تاریخی و کهن استان آذربایجان غربی به شمار می رود. قدمت شهر کنونی سلماس به سال 1309 بر می گردد و قبل از آن در زمان قاجار به دیلمان معروف بود. بعلت فرار گرفتن این منطقه بر روی خط زلزله در سال 1309 زلزله شدیدی دیلمانی را که دارای بناهای ازرشمندی چون بازار سرپوشیده ، حمام و مساجد قدیمی با معماری سالامی بوده با خاک یکسان می کند. بعد از زلزله شهر جدید در ضلع شمال غربی دیلمان به نام جدید شاهپور با طرح جدید احداث می شود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نام شاهپور به سلماس تغییر کرد. موقعیت فعلی: حمام شیخ در مرکز شهر سلماس قرار گرفته و از سمت جنوب به خیابان سوره ای و از سمت غرب به خیابان امام خمینی و در جوار آن بازار شهر و مساجد و منازل مسکونی قراردارد.

دانلود نقشه حمام شیخ سلماس

با توجه به اینکه حمام ها در گذشته بصورت عمومی بودند و مورد استفاده عموم افراد بودند از این رو برای طراحی و ساخت این مکان ها همواره سعی بر این بود تا موارد ویژه ای در نظر گرفته شود و در نهایت مکانی برای برطرف کرد نیاز افراد مراجعه کننده و در کنار داشتن زیبایی در طراحی ایجاد شود که در این راستا حمام های زیادی در سراسر ایران وجود دارند که در زمان های گذشته و در زمان حکومت های مختلفی ساخته شده اند و اکنون نیز بنا به داشتن زیبایی در طراحی و اهمیت این مکان های تاریخی مورد توجه معماران هستند و از جنبه های مختلف مورد تحلیل و بررسی قرار میگیرند که حمام شیخ سلماس یکی از معروف ترین حمام های تاریخی می باشد .

حمام شیخ سلماس که در ابتدا با نام حمام طسوجی شناخته میشد اولین و قدیمی ترین حمام ساخته شده در شهر سلماس می باشد که بعد ها توسط شخصی بنام حاج شیخ مجتبی انتظاری معروف به شیخ اداره شد از آن به بعد با نام حمام شیخ شناخته شد . در رابطه با تاریخچه ساخت این حمام باید گفت که این بنا پس از زلزله سال ۱۳۰۹ ساخته شده است و بهره برداری از این حمام تا سال ۱۳۶۴ ادامه داشته است و بعد از فوت شیخ یعنی اداره کننده آن استفاده از این مکان متوقف شد .

 
15,000 ریال – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.