or

دانلود فایل تزئینات سنگ 210 صفحه

Ydima.ir- ثبت رایگان آگهی کاری و نیازمندی ها در اینترنت

تزئینات سنگ

مقدمه :

سنگ یکی از قدیمی ترین مصالحی است که بشر از بدو زندگی بر روی زمین شناخته است و از آن برای تهیه وسائل مختلف زندگی و همین طور بنای آثار خود سود جسته است . در آثار به دست آمده از جوامعی که در دوره پارینه سنگی می زیسته اند ، ابزار کار و اسلحه سنگی دیده شده است . بعد از آن ، این مصالح فراوان و در دسترس در ساخت بنای ساختمان پرستشگاه ها به کار رفت که بنای مونولیت ها و تری لیت ها از آن جمله اند .

این بناها بعداز هزارها سال در تمام جهان به جای مانده اند تا پیام انسانهای نخستین را به ما برسانند . در دوره نوسنگی به کارگیری سنگ در ساختمان افزایش می یابد و بعدها با شناخت بیشتری که بشر از خواص به کارگیری سنگ های گوناگون و ابزار فلزی سبه دست می آورد ، آثار متنوع و به جای ماندنی از جمله تندیسها ، پرستشگاه ها ، مقابر و کاخ های عظیمی از خود به یادگار می گذارد که هر یک به عنون عجایب دنیای قدیم شناخته شده اند

این ابنیه در آغاز با قطعات تخته سنگ و بدون ملات ساخته شده اند و در بعضی از آنها از بست و قلاب و اتصالات فلزی استفاده شده است . بعدها بشر ملاتهای گوناگونی را شناخت و به کار گرفت و به این وسیله از سنگ هایی با ابعاد کوچک تر استفاده کرد .

برخی از سنگ های تزئینی را به طرف مختلف به صورت صفحاتی می برند و در کف و در نما ، پله ها ، کف پنجره و غیره مورد استفاده قرار می دهند . نباید از یاد برد که مخلوط خرده سنگ با بعضی از مواد چسنبده ، مهم ترنی مصالح را در ساختمان تشکیل می دهد . بتن ، ملات ها ، موزاییک و بعضی از قطعات پیش ساخته از آن جمله اند .

امروزه تنها در ساختمان های یادبود و مانند آنها تماماً سنگ به کار گرفته می شود . اما فراوانی و مقاومت آن در مقابل عوامل محیطی باعث شده است که در قسمت هایی که ساختمان به زمین مربوط می گردد یا نقاطی یکه تحت فشار بیشتری می باشند و به استحکام بیشتری نیاز دارد ، از آن استفاده شود.

منشا شکل گیری :

سنگ ها و خرده سنگ ها :

دو فرآیند کوه زایی و کوه سایی در زمین موجب پدید آمدن محصولات سنگی می شود . شناخت این دو پدیده ما را از شناسایی بهتر انواع سنگ ها کمک می نماید .

عوامل هوازدگی یا کوهسایی در زمین شناسی ، هر یک از چند روندی را که باعث خرد شدن و تغییر شکل مواد سخت سطح زمین و موادی که با جو در تماس هستند ، هوازدگی می نامند . به دلیل پدیده هوازدگی است که کوهستان ها خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود را از دست می دهند . عوامل فرسایش و هوازدگی به دو گروه شیمیایی و فیزیکی تقسیم می شوند .

هوازدگی شیمیایی :

محصول هیدراتاسیون ، انحلال ، هیدرولیز ، اکسیداسیون و یا عکل العمل آب های اسیدی با املاح تشکیل دهنده سنگ هاست .

هوازدگی فیزیکی : که بدون هیچگونه تغییرت شیمیایی است ، باعث خرد شدن سنگ ها و تغییر شکل آنها به دانه های ریزتر می شود . این پدیده توسط عواملی چون یخبندان ، تغییرات حرارت در جو و در نتیجه انقباض و انبساط ، قوه جاذبه زمین ، رشد گیاهان ، باد ، جریان آب و عمل جانوران و مانند اینها شکل می گیرد .

نتایج مهم ناشی از هوازدگی ، تشکیل خاک و رسوباتی همچون بوکسیت (منبع اصلی تهیه آلومینیوم ) و خاک های حاصلخیز و تغییر ماهیت دی اکسید کربن موجود در جو می باشد .

عوامل کوه زایی : اگر در واقع تاثیرات هوازدگی را بر پوسته زمین یک فعالیت تحلیل برنده برجستگی ها بدانیم و به عنوان یک پدیده خارجی بشناسیم ، فشارهای درون کره مذاب را که بر پوسته جامد زمین وارد می شوند ، می توان فرآیند کوه زایی و خشکی زایی نامید .

این فشارها تاثیرات گوناگونی بر روی پوسته زمین می گذارند و تغییر شکل پوسته زمین را که گاه در طی سالیان دراز و گاه در مدت زمان کوتاهی انجام می شوند از این نیرو سرچشمه می گیرند . عمده تغییرات عبارتند از :

چین ها : در اثر فشار ، لایه های زمین به صورت پیچ و موج هایی در می آیند که البته در همه انواع سنگ ها ممکن است این موج ها پدید آید ولی در سنگ های رسوبی بهتر مشاهده می گردند و اندازه آن از چند سانتی متر تا چندین کیلومتر متغییر است .

شکستگی ها : تجارب آزمایشگاهی علاوه بر مشاهدات عینی نشان داده اند که اغلب سنگ ها در برابر نیروی کشش ، مقاومت بسیار کمتری نسبت به نیروی فشار نشان می دهند . شکستگی ها بیشتر حاصل کشیده شدن سنگ ها هستند و در سنگ های سطح زمین رخ می دهند ، شکستگی های طبقات سنگی زمین می تواند در جهت و اندازه های مختلف از چند میلیمتر تا چند کیلومتر باشند .

از انواع شکستگی ها ، ترک با درز می باشد که بدون تغییر مکان جداره ها اتفاق می افتد . ترک ها معمولاً پس از مدتی توسط مواد رسوبی پر می شوند . درزها براساس زاویه صفحه آنها ، وضعیت درز نسبت به طبقات سنگی اطراف و نحوه تشکیل تقسیم بندی می شوند .

گسلها : در صورتی که پدیده شکستگی با جابه جایی بخش های طرفین آن همراه باشد گسل به وجود می آید . اگر گسل ها در سنگ های لایه لایه واقع شود به آسانی قابل تشخیص است ، معمولاً عوامل فرسایش مانع از دیدن اختلاف سطح بین دو قطعه زمین می شوند .

آتشفشان : می دانیم که در مرکز زمین به علت وجود حرارت زیاد مواد تحت فاشر فراوان قرار دارند که در اثر فعل و انفعالات داخل زمین مواد مذاب به طرف پوسته حرکت می کنند و رفته رفته سرد می شوند ولی گاه از جایی که پوسته زمین نازکتر است به طرف خارج فوران می نمایند ، که این پدیده گاه آرام و گاه با انفجار همراه است .

زلزله : زمین لرزه از دیگر پدیده های ناشی از فعالیتهای درونی زمین است و از لرزشهایی که در اثر شکستن و حرکت تند و سریع قطعات شکسته شده در بخش های سطحی زمین رخ می دهد سرچشمه می گیرد . اگر مقدار انرژی آزاد شده زیاد باشد ، عوارض طبیعی و مصنوعی مناطق نزدیک به کانون بروز نیرو منهدم می شوند و محیط اطراف به شدت می لرزد و گسله های موجود فعال و با گسلهای جیدید پدید می آیند .

 

منشا ساختمانی سنگها :

سنگ ها از تجمع کانی ها حاصل می شوند . بعضی از سنگ ها از یک نوع و بعضی از چند نوع کانی تشکیل شده اند ، کانی ها مواد جامد ، طبیعی ، معمولاً متبلور ، غیرآلی و همگن هستند که ترکیب شیمیایی نسبتاً ثابتی دارند . کانی ها تشکیل شیمیایی نسبتاً ثابتی دارند . کانی های تشکیل دهنده سنگها یا به اصطلاح کانی های سنگ ساز ، برحسب انواع سنگ ها به سه گروه کافی های ماگمایی ، رسوبی و دگرگونی به شرح زیر تقسیم می شوند .

سنگهای آذرین :

سنگ های آذرین از انجماد مواد مذاب درونی از زمین به وجود می آیند . مواد مذاب که خود از ذوب سنگ های پوسته یا گوشه زمین به وجود می آیند ، ترکیب سیلیکاتی دارند و ماگما نامیده می شوند . ترکیب شیمیایی ماگما متنوع است . بعضی سیلیس زیاد ماگمای اسیدی و بعضی سیلیس کمتر و در عوض عناصر آهن ، منیزیم و کلیسم بیشتری دارند . ماگمای بازی .

دمای ماگما بیش از 700 درجه سانتیگراد است در این مذاب جوشان ، گازها ، قطعات بلور در حال رشد و قطعات سنگی کنده شده از سنگ های درون زمین وجود دارد.

ماگمایی که به سطح زمین رسیده باشد .

بیشتر گازهای خود را از دست می دهد ، در این حال به آن گدازه می گویند . از انجماد گدازه در سطح زمین سنگ های آتشفشانی به وجود می آید ، ماگما ممکن است در اعماق زمین یا در شکستگی ها و یا آشیانه های ماگمایی تدریجاً انجماد یابد . در این حال به سطح زمین نمی رسد و سنگ آذرین درونی به وجود می آید .

علت اصلی اختلاف فوران های آتشفشانی ، نوع گدازه است . گدازه های بازیک گرانروی کمتری دارند و گازها به آسانی خارج می شوند . در انواع انفجاری مقدار سیلیس ماگما زیاد و گرانروی آن نیز بیشتر از نوع قبلی است . ثابت کرده اند که هر قدر مقدار سیلیس یک ماگما بیشتر باشد اتصال اتم ها برای تشکیل کانی ها ، با ایجاد بلورهای درشت همراه است و همین امر موجب گرانروی بیشتر ماگما می شود . در حالی که در ماگمای بازیک شبکه مولکولی کانی ها کوچک تر و گرانروی کمتر است .

در ماگمای اسیدی ، گازها و بخار آب به آسانی خارج نمی شوند و تجمع آنها موجب ازدیاد فشار درونی و در نتیجه انفجار شدید می شود که در آتشفشان های اسیدی پدیده ی شناخته شده ای به شمار می آید . ( جدول رده بندی سنگ های آذرین )

یک ماده ی مذاب ممکن است در اعماق و یا در نزدیکی سطح زمین سرد شود . در این حالت دو نوع سنگ به وجود می آید که از نظر شیمیایی و کانی شناسی شبیه به هم هستند ولی از نظر بافت با یکدیگر شبیه به هم هستند ولی از نظر بافت با یکدیگر متفاوت هستند . بنابراین هر سنگ آذرین درونی یک معادل بیرونی خواهد داشت .

به این ترتیب در جدول فوق ، با ترکیب کانی شناسی و بافت هفت نوع سنگ آذرین آشنا شدیم و دانستیم فراوان ترین سنگ های آذرین کدام هستند .

سنگ های پرسیلیس به علت وفور کوارتز و فلدسپات ظاهری روشن دارند و سنگ های کم سیلیس و به اصطلاح بازیک ( و خیلی بازیک ) به علت وفور کانی های آهن و منیزیم رنگ تیره تر از خود ظاهر می سازند . به این ترتیب با توجه به رنگ سنگ ( به شرط آنکه سطح تازه شکسته ی سنگ در نظر گرفته شود ) می توان تا اندازه ای به ترکیب سنگ پی برد .

فهرست  مطالب

عنوان صحفه
مقدمه1
سنگه و خرده سنگها 3
هوازدگی شیمایی3
منشع ساختمانهای سنگی6
سنگهای آذری6
بافت سنگهای آذرین9
سنگهای رسوبی10
سنگهای شدگی11
سنگهای دگرگونی12
اقسام سنگهای دگرگون13
ساختمان شیمایی سنگها 13
کربنات ها14
سولفات ها 14
اکسید ها 15
انواع سنگ 15
شکل طبیعی سنگ16
شکل ساختگی سنگها17
انواع سنگ ها ساختمانی19
گرانیت19
ماسه سنگ ها 20
سنگهای آهکی20
مرمر21
گوارتزیت23
سنگ مارسی 23
سنگ برای مصارف ساختمانی 23
پایداری میکانیک25
عملیات ساختمانی سنگ25
فساد در سنگ 26
سنگ ساختمتانی 29
دوام 33
ویژگیهای فنی سنگها 39
مقاومت ضربه ای 47
ویژگیهای خواص حرارتی 47
انبساط و انقباظ حرارتی سنگها 47
هدایت حرارت 48
مقاومت در برابر آتش48
مقاومت در برابر یخبندان49
بررسی میکروسکوپی سنگها52
طبقه بندی سنگها53
سنگهای آذری55
گرانیت 56
ویژگیهای گرانیت56
طبقه بندی 57
کابرد 57
وزن ویژه 57
جذب آب58
رنگ 58
سنگهای رسوبی59
سنگ آهک 60
خواص سنگ آهک 60
طبقه بندی سنگ آهک ساختمانی60
سختی61
جذب آب61
مقاومت فشاری 62
مقاومت در برابر آتش62
رنگ62
کاربرد62
تراورتن63
سختی64
وزن ویژه 65
جذب آب65
مقاومت فشاری65
رنگ65
طبقه بندی سنگهای ساختمانی بر پایه کواتز66
سنگهای دگرگون 67
ماریل67
سختی68
مقاومت68
تخلخل68
رنگ69
سنگ لوح69
ویژگیهای سنگ لوح69
جدایش پذیری 70
جذب آب70
وزن ویژه70
مقاومت 70
سختی یا الاستیسیته70
مقاومت سایشی 71
مقاومت دربرابر خردگی71
ناخالصی های معدنی72
طبقه بندی سنگهای لوح72
کاربرد سنگهای ساختمانی 74
پوشش دیوارهای داخلی 74
کف و پلکان75
نما76
کف خیابان و پیاده رو77
بام 77
دیوار و سالوده78
موج شکن و ساختمانهای بندری 79
زیر سازی جاده ها79
بالاست راه آهن80
تزئینات ساختمان80
موارد ویژه81
نقش برجسته تخته جمشید83
ترتیب تراش نقوش برجسته86
تذکرات91
مدت زمان ایجاد نقوش 94
سایر نقوش برجسته در تخته جمشید95
÷ایان دوره سلطنت داریوش و  آغاز دوران سلطنت خشایار شاه 98
پایان دوره سلطنت خشایار شاه و آغاز دوران سلطنت اردشیر اول103
دوران سلطنت اردشیر سوم105
تاریخچه معماری صحفه پرسپولیس107
صحفه تخت جمشید108
صحفه تخت جمشید 380 تا ق. م111
صحفه تخت جمشید 470تا 480 ق. م114
صحفه تخت جمشید 450 تا 470 ق.م 115
صحفه تخت جمشید 330 تا 450 ق.م118
صحفه تخت جمشید پس از 330 ق.م 119
پاسارگاد دشت مرغاب122
تخت جمشید 57 کیلوتری شیراز 124
قصر ابونثر یا تخت سلیمان127
شش کیلومتری شرق شیراز127
نقش رستم کوهستان حاجی آبد 128
کازرون نقشه برجیسته ساسانی130
ویرانه های شهر بیشاپور131
نقش برجسته ساسانی در دور رودخانه شاپور132
بازار قیصریه لار 133
مسجد جامع لار 134
ممسنی نقوش کورانگون دهکده سه تلو135
دخمه سنگی مربوط به اود خطر 136
آتشکده اشکان میل اژدها137
قصیر شیرین حجاری شیخ خان138
دکان داود سر پل ذهاب139
نقوش تاریخی بیستون 140
طاق بستان 4 کیلومتری  کرمانشاهان 142
امارت تخت مرمر144
ایذه آتشکده دره شاهمی یا شمی146
تنگ سولک در کوهستان بختیاری 147
شیر سنگی همدان148
فهرست نویافته های باستان شناسی در سالهای 1367 تا 1373 در بناهای معبد آناهیتا 151
جبهه غربی 151
کوشه جنوبی غربی152
جبهه شمالی 153
گوشه شمالی شرقی153
آغاز بررسی از جبهه غربی154
حاصل کاوشهای باستان شناسی از رعس سخره تا پشت دیوار در شمال غربی معبد آنا هیتا 159
گوشه جنوب غربی161
جبهه شمالی شرقی166
پیشمایش الکتریکی در بنهای پرستش گاه ناهید167
مطالعات آزمایشگاهی169
کاربرد ایزار رون در طراحی گوشه جنوب غربی170
بررسی علل تضریب173
هخمنشیان به سوخت بدون دود دست یافته بودند175
بناهای هخامنشی 177
تالار آپادانا تخت جمشعید 177
آمگاه خشایار یکم نقش رستم179
تزئینات معماری کاخهای هخامنشی181
هنر در خدمت ایدولوژی امپراطوری185
شوش و تخته جمشعید187
هنر در خدمت شکوه و اقتدار امپراطوری190
ملت های امپراطوری 192
کاخ سرستون193
کاخ داریوش 197
کاخ سه درگاهی 197
حرم جیزه و باغهای معلق بابل199
حرم بزرگ جیزه200
باغهای معلق بابل201

 

این فایل ورد در 210 صفحه به خدمتتون ارئه میشود.

15,000 ریال – خرید

ثبت رایگان مشاغل و نیازمندی ها

اطمینان به اصالت سایت / راهنمای خرید/ کد تخفیف / گزارش مشکل در خرید/ تبلیغات در سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.