دانلود فایل ورد معرفی روستای ماسوله


دانلود فایل ورد معرفی روستای ماسوله

شهرک زیبا و تاریخی و خاطره آفرین ماسوله که به تمامی تحت شماره 1090 در دفتر آثار تاریخی کشور ثبت شده است، به دلیل برخوردار بودن از جاذبه های فراوان توریستی در تمام فصول سال بویژه در بهار و تابستان هزاران علاقمند را از سراسر ایران به سوی خود می کشد.

اطراف این شهرک کوهستانی را که در جنوب غربی فومن قرار گرفته است از سه جهت کوه فرا گرفته است و تنها از جنوب به جلگه فومنات راه دارد.

از کوهای معروف آن می توان ماسوله داغ-شاه معلم-ایلاغ زمین-دلماداغ-داره سر-کوه گور-چالان-خرمادول-جولان سر نام برد.

کوههای ماسوله سرشار از معادن «کوارتزیت» «چینی کریستالین» روی و سرب می باشد.

شهرک ماسوله به علت ارتفاع زیاد از سطح دریا (حدود 1050متر)  نیز قرار گرفتن در کوهپایه دارای آب و هوای کوهستانی است و در فصل زمستان برودت و سرمای آن بسیار زیاد و ریزش برف گاهی تا ارتفاع 2 متر می رسد و در فصل تابستان دارای هوایی ملایم و مطبوع می باشد.

از رودخانه های مهم آن می توان ماسوله رودخان-پلنگ ور-سیاورود را نام برد. مردم ماسوله تا قبل از برقراری آب لوله کشی، آب مورد نیاز خود را از چشمه های موجود تامین می کردند. چشمه های ماسوله عبارتند از: النزه خونی-خانه بر-مسجد بر-کشه سر-زمل خونی-سورخونی-امام زاده ورخونی-حموم خونی-بازارخونی-چشمه های اسدمحله.

در گذشته دور مردم ماسوله در ارتفاعی بالاتر و در منطقه ای موسوم به «کهنه ماسوله» در 8 کیلومتری ماسوله کنونی ساکن بودند که براساس تحقیقات بعمل آمده احتمالاً در اثر حوادثی از قبیل طوفان یا زلزله و یا بیماری های خاصی آنجا را ترک نموده و در محل کنونی مستقر گردیدند.

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 16
حجم: 8.21 مگابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *