معماری و انسانهای هاقبل تاریخ (غار نشینی تا شهر نشینی)

دوران پیش از تاریخ به دو دوره پارینه سنگی و نوسنگی تقسیم می شود و معتبرترین منابع اطلاعاتی آثاری هسنتد که از زندگی انسان بر جای مانده است. چنانچه کشف دو غار لاسکو (فرانسه) و آلتامیرا(اسپانیا) در سالهای ۱۹۴۰ و ۱۹۶۸ میلادی اطلاعات معتبری از زندگی انسان پاریته سنگی به دست داده است . هر یک از این دو غار با آثار منقوش بر دیواره هایش و مفاهیم و ارتباط عناصر این نقاشی ها چیزی جز یک واحد مسکونی نیستند. به این ترتیب غار به عتوان یک واحد مسکونی قسمنهایی از زندگی پیش از تاریخ را در خود ثبت کرده است و از این رو می توان گفت که یکی از موثق ترین منابع مطالعه زندگی انسان محل سکونت اوست ، که زمانی به صورت غار، در مرحله ای به شکل روستا و در دوره ای به نام شهر نمایان می شود. بعد از دوره غار نشینی انسان توانست با حفر زمین به صورت چاله و ساختن سقف بر روی آن اولین خانه را برای خود بسازد. ولی این خانه برای خود مشکلاتی داشت، آمدن سیل و هجوم حیوانات وحشی، سرما و گرما، وجود حشرات زیر زمینی و… باعت شد تا انسان به قکر منزل دیگری باشد . و بعد شناختن چگونگی استقاده از سنگ برای خانه سازی توانست در معماری پیشرفت کند ولی اینها کافی نبود تا اینکه با انواع خاک از جمله رس آشنا شد و زندگی انسان رنگ دیگری پیدا کرد. انسان برای تأمین مواد غذایی مجبور بود که کشاورزی کند ولی بعدها با مشکلاتی که داشت به این نتیجه رسید که زندگی را به صورت گروهی با
دیگر همنوعانش آغاز کند، و به ایت ترتیب انسان توانست زندگی ده نشینی را تجربه کند.
آغاز ده نشینی را در عصر نوستگی و هم زمان با ظهور کشاورزی دانسته اند. آشنایی انسان با کشاورزی از دو سو موجبات استقرار او را فراهم کرد، اول آنکه کشاورزی ، رسیدگی دائم به گیاه را طلب می کرد و این امر مستلزم اقامت در یک تقطه بود. دیگر آنکه این روش جدید جدید زندگی با تأمین مواد غذایی لازم ، انسان را از دربدری و حرکت به دنبال دام و گیاهان خودرو نجات می داد و سکونت طولانی در یک محل را ممکن می ساخت. به مرور زمان با افزایش دانش انسان و تسلط نسبی او بر طبیعت ، سکونت در روستا جت به دائمی تری می یابد و با کسب تجارب بیشتر در زمینه کشت و زرع ، امکان استقرار جمعیت های بیشتری فراهم می شود و این استقرار که به هر حال با ساختن سرپناه همراه بود، شکل و سیمای جدیدی به محل زندگی می بخشد و بالطبع روابط جدیدی را حاکم بر زندگی می کند.
انسان از زمانی که اسکان می یابد ، ناگزیر به اجرای مقررات و ضوابط جدیدی می شود که حاصل زندگی گروهی و یکجانشینی است و از این پس تتها او نیست که با ساخته هایش به تغییر محیط می پردازد، بلکه
خود نیز از این ساخته ها متأثر شده ، ناگزیر به تغییر شیوه زندگی می گردد.

توجه: به دلیل وارد شدن این متن از فایل pdf ممکن است جمله بندی و علائم نگارشی به هم ریخته باشد. ولی در نسخه اصلی همه چیز مرتب و منظم می باشد.

این فایل پی دی اف در 25 صفحه به خدمتتون ارائه میشود.

9,000 ریال – خرید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =