دانلود مقاله بازشناسی کاربرد اصول هندسی در معماری سنتی


بازشناسی کاربرد اصول هندسی در معماری سنتی

مطالعه موردی: قصر خورشید و هندسه پنهان آن

_در این مقاله تلاش شد تا پس از معرفی اثر با متدولوژی خاص، هندسه پنهان در یکی از آثار ارزشمند معماری اس المی ایران بازیابی شود. همچنین در مورد کاربری بنا بر مبنای مدارک ارائه شده، این نتیجه حاصل شد که بنا به احتمال قریب به یقین به عنوان یک مقبره ساخته شده است. هندسه یافته شده در  پلان، نما و مقطع )هماهنگ با هم( بر مبنای شش ضلعی منتظم ۱۳ است. پیشتر نیز تحلیل هایی بر ابنیه کهن ایران بر مبنای مربع، پنج ضلعی منتظم هشت ضلعی منتظم و … انجام شده است. دستاورد مقاله حاضر بر مبنای شش ضلعی را حداقل در آثار معماری ایران می توان منحصر به فرد دانست. همچنین روش پیشنهادی برای ترسیمات دارای این خاصیت است که مرحله به مرحله نقاط مهم بنا را یافته و از ابعاد کلی به جزئیات می رسد. ترسیمات ارائه شده در این مقاله بر نما، مقطع و بر پلان در کنار هم و هماهنگ با یکدیگر ارائه شده اند.

_قصر خورشید در نگاه اول به شدت تحت تاثیر جلوه های معماری هند است. مصالح به کار رفته در نما و حجاری های انجام شده روی آنها، ظاهر بنا را به آثار معماری هند شبیه کرده است. اما همان طور که در متن مقاله ذکر شد، این اثر در لایه های زیرین خود دارای خصوصیات شیوه اصفهانی بوده و در بطن خود کاملا ایرانی است. یکی از ویژگی های پنهان بنا، که به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت، هندسه آن است. این ویژگی با قرار گرفتن در کنار ویژگی های دیگر طرح آن را به یکی از نمونه های ارزنده معماری ایران تبدیل کرده است. همچنین خاص بودن شیوه هندسی به کار رفته در اثر، آن را از نمونه های مشابه متمایز می کند و هویتی ایرانی به آن بخشیده است. پی بردن به ویژگی هندسی اثر و کاربرد خلاقانه آن در کنار خصوصیات و مفاهیم دیگر می تواند کمک شایان ی به احیای هویت اصیل ایرانی در آثار معماری کند.

این فایل به صورت فایل پی دی اف به خدمت شما عزیزان تقدیم میگردد.


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =