دانلود آزمایش اندازه گیری گرمای نهان تبخیر

دانلود آزمایش اندازه گیری گرمای نهان تبخیر

مختصری از تئوری آزمایش :

تعریف: گرمای نهان تبخیر مقدار حرارتی است که واحد جرم آب می گیرد تا بدون تغییر دما در فشار ثابت به بخار تبدیل شود.

اگر m گرم بخار مایعی را توسط یک میعان کننده در داخل گرماسنجی به مایع تبدیل کنیم تا دمای گرماسنج از  به   تغییر کند , در صورتی که گرمای نهان تبخیر را L , گرمای ویژه مایع درون گرماسنج را ()c, ارزش آبی گرماسنج و میعان کننده و دما سنج را A جرم مایع درون گرماسنج را M و دمای تبخیر را t بنامیم ؛ طبق تعریف تعادل حرارتی داریم :

با معلوم بودن A,M,C  و اندازه گیری (),()و() می توانL را محاسبه کرد .برای بدست اوردن    Lابتدا لازم است ابتدا ارزش ابی گرما سنج ، میعان کننده و دماسنج را اندازه گیری نمود.

شرح آزمایش:

آزمایش(1): اندازه گیری ارزش آبی مجموعه گرماسنج:

ابتدا گرماسنج را بوسیله پارچه تمیز خشک مینماییم .این گرماسنج به علت  دو جداره بودن وصیقلی بودن تبادل حرارتی ان با محیط نا چیز است لذا گرماسنج خوبی است. حال جداره خارجی میعان کننده را به وسیله پارچه تمیز خشک کرده و درون آن را در صورت امکان با حرارت خشک می نماییم. و سپس جرم آنرا اندازه می گیریم.( m)  و از منفذ موجود در درپوش گرماسنج عبور می دهیم. درپوش را در دهانه گرماسنج طوری قرار می دهبم که دو سر لوله میعان کننده در خارج گرماسنج قرار گیرد.

توجه: ممکن است در متن بالا فرمولها به خوبی نمایش داده نشوند، ولی در فایل اصلی تمامی فرمولها به صورت درست مشاهده می‌شود.

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 3
حجم: 95 کیلوبایت
35,000 ریال – خرید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + سه =