دانلود پاورپوینت مسجد جامع دمشق


دانلود پاورپوینت مسجد جامع دمشق

مقدمه

این مسجد آینه تمام‌ نمای معماری اسلامی است و شکوه و توانایی هنر و معماری اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

مسجد بزرگ اموی در دمشق یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی و باستانی سوریه به شمار می‌رود که قدمت آن به قبل از مسیحیت باز می‌شود و تزئینات و آثار باستانی باقی مانده از آن بخوبی معماری اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

مسجد بزرگ اموی به علت آثار باستانی و تاریخی بسیار عمیق اهمیت بسزایی دارد و نشانگر تمدن دینی است.

این مسجد در واقع از مهم‌ترین دستاوردهای معماری و دینی در جهان اسلام به شمار می رود.

در مکانی که اینک مسجد بزرگ اموی ساخته شده است، معابد متعددی وجود داشتند که مهم‌ترین آنها معبد اله باران و سبزه آرامی‌ها بودند. اگر چه در آن دوران معابد مشهور بسیاری در سوریه وجود داشتند اما آنها معمولی بودند، از این رو جز لوح‌هایی بر روی سنگ‌های سیاه یا سنگ‌های تراشیده شده که به این دوران باز می‌گردند، چیزی دیگر باقی نمانده‌اند. رومی‌ها برای اله خود معبدی می سازند و آن را «ژوپیتر» می‌نامند. پس از تخریب معبد اله آرام‌ها، معبد ژوپیتر که قدیمی‌ترین معابد باقی مانده از دوران رومیهاست در دمشق ساخته شد.

محوطه این معبد دو بخش دارد که هر بخش دیوارهای خاصی دارد. یک بخش از این دیوارهای کنونی مرتبط با مسجد بزرگ اموی است که عناصر اصلی آن به زمان تأسیس آن در دوران رومی‌ها باز می‌شود که در بخش‌های جنوبی و غربی دیوار کاملا مشهود است. پس از پیروزی مسیحیت و گسترش آن، مسیحیان از این مکان مقدس استفاده کردند و امپراتور تئودوس در سال 379 کلیسایی به نام قدیس «ماری یوحنا» ساخت. اگر چه محققان و مورخان در شکل این کلیسا آراء متفاوتی دارند؛ اما به طور عموم می گویند که این کلیسا در حیاط معبد رومیها ساخته شده است.

پس از فتوحات اسلامی در سال 635 میلادی، مسلمانان از این مکان برای اقامه نماز استفاده کردند و بقعه خاصی از آن را برای عبادت از هزار سال پیش انتخاب کردند. اولین محراب در اسلام «محراب صحابه» بود که مسلمانان در دیوار جنوبی آن را بنا کردند. این یعنی اینکه مسلمانان قبل از ولید بن عبدالملک این بخش از معبد را به عنوان محراب برگزیدند و از در کوچک سمت جنوبی وارد مسجد می شدند.

فرمت فایل: Powerpoint (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 31
حجم: 1.58 مگابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *