نظریه چندلر درباره استراتژی


OnPlay تمامی آموزش های غیر رایگان اساتید سطح اینترنت را به رایگان تماشا کنید

17ـ نظریه چندلر درباره استراتژی را بطور خلاصه نوشته و نمودار آنرا ترسیم نمایید؟

1 003.jpg

اگر شرکتی فعالیتهای خود را توسعه داده و خواهان ادامه کار به صورت کارآمد باشد، باید ساختار جدیدی را بکار گرفته یا اینکه لااقل در ساختار فعلی خود تجدید نظر کند. هرگاه ساختار از استراتژی تبعیت نکند نتایج کار مطلوب نخواهد بود.

تازمانیکه ساختارهای جدید برای تحقق نیازهای اداری که نشأت گرفته از گسترش فعالیتهای شرکت به حوزه و فعالیتها و خطوط تولیدی جدید می باشند، ایجاد شده است، صرفهجوییهای فنی، مالی و پرسنلی حاصل از رشد و اندازه سازمان، نمیتواند تحقق یابد و تصدیق اینکه استراتژی، ساختار را تعیین میکند صحیح نیست. سازمانها نوعاً با محصول یا خط تولید واحد شروع به فعالیت میکنند، آنها فقط یک نوع کار انجام میدهند در این وضعیت سادگی استراتژی سازمانها با ساختار ساده و نه چندان منسجم سازگاری دارد. تصمیمات میتواند در ید قدرت یک مدیر ارشد متمرکز شوند، چون استراتژی سازمان در اینجا متمرکز بوده و ساختاری که میتواند این استراتژی را به اجرا در آورد باید از پیچیدگی و رسمیت کمی برخوردار باشد. بنابراین نتیجه میگیرد که ساختار کارآمد برای یک سازمان برای یک سازمان با استراتژی تک محصولی، ساختاری است که دارای تمرکز زیاد، رسمیت و پیچیدگی کم میباشد، همانطور که سازمانها رشد میکنند استراتژی آنها دقیقتر و پیچیدهتر میشود. در نهایت اگر سازمان به سوی تنوع محصولات رشد کند و خواستار تحقق کارآیی باشد، باید ساختار سازمان را مجدداً تعدیل نماید. استراتژی تنوع محصول، نوعی ساختار سازمانی را میطلبد که تحصیص کارآمد منابع، مسئولیتپذیری در قبال عملکرد و هماهنگی بین واحدها را ایجاد کند. این مهم میتواند از طریق ایجاد یک مجموعه چندگانه از بخشهای مستقل که هر کدام مسئولیت یک خط تولید ویژه را داشته باشند، عملی گردد. سازمانها موقعی که تنوعگرائی را در پیش میگیرند، باید ساختاری متفاوت نسبت به شرکتهایی که استراتژی تک محصولی را دنبال میکنند، بکار گیرند.

 


OnPlay در یوتوب، آموزش های روانشناسی و معماری و کامپیوتر و سایر آموزشهای پولی را به رایگان تماشا کنید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =