سربکوبی دیوار چیست؟

سربکوبی دیوار

سرب

سرب خالص یکی از عناصر سنگین موجود در طبیعت‌، با جرم اتمی ۸۲ بوده که مصارف بسیار زیادی در تولید لوازم خانگی و اسباب بازی و صنعت دارد.‌ البته به جهت مسمومیت‌، استفاده از آن در تولید اسباب بازی و لوازم آرایشی محدود شده است‌. بهبود خواص فیزیکی سرب بصورت آلیاژ با فلزات دیگر نظیر آلومینیوم موجب شده همچنان در صنعت بطور گسترده مورد استفاده قرار گیرد‌.

سرب خالص نیز علاوه بر مصارف صنعتی‌، با درجه خلوص بالای ۹۹ درصد در شیلدینگ و تولید محافظ‌های سربی هسته‌ای‌، سربکوبی اتاق سی تی اسکن و رادیولوژی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد‌.

سرب مورد استفاده در سربکوبی مراکز تصویر برداری با اشعه ایکس با توجه به محاسبات kv و workload در ضخامت‌های معمول ۰/۷۵ ، ۱/۵ ، ۲ و ۲/۲ میلیمتر تولید می‌شوند.

از آنجا که این محاسبات‌، ضخامت مورد نیاز جهت سربکوبی و ایزولاسیون مرکز تصویر برداری را نشان می‌دهد. تغییر درجه خلوص سرب بدون کاهش ضخامت ورق سربی می‌‌تواند سود تولید کننده را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد. لذا لازم است در انتخاب درجه خلوص سرب دقت زیادی شده و از سرب مخصوص استفاده نمایید.

سربکوبی دیوار

با تحقیقاتی که در دهه‌های اخیر در زمینه پرتوهای یون ساز از جمله اشعه ایکس انجام شده و انتشار نتایج آنها‌، تاثیرات نامطلوب آن بر هیچ فردی پوشیده نیست‌‌.‌ با وجود متمرکز نمودن اشعه‌، بهینه نمودن توان خروجی و زمان اکسپوز‌، باز هم پرتو منتشر شده از دستگاه‌های پرتوان انرژی خود را از دست نداده و در‌ فضا منعکس می‌شود. لزوم حفاظت‌ افرادی که بطور مداوم در معرض این تشعشعات قرار می‌گیرند، آشکار می‌شود. یکی از راهکارهای‌ کاهش انرژی این تشعشعات، ایزوله کردن محوطه و اطراف دستگاه توسط عناصری نظیر سرب (‌که دارای عدد جرمی بالایی هستند‌) است.‌

 در حال حاظر سربکوبی دیوار در طراحی و ساخت محافظ‌های پرتو در خارج از کشور بطور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه نمود روش بکار‌گیری و نوع سرب مورد استفاده برای تهیه اینگونه محافظ‌ها است. از آنجا که سرب استفاده شده برای طراحی اتاق‌های پرتو خارج کشور سربی مخصوص با درجه خلوص ۹۹٪ است، اهمیت این موضوع بخوبی آشکار می‌شود که هر نوع سرب با هر درجه خلوصی مناسب ایزوله نمودن اتاق‌های پرتو نیست.

‌در روش تولید ورقه‌های سربی در ایران، نه تنها سرب‌های تولیدی از این درجه خلوص برخوردار نیستند بلکه در تهیه این ورق‌ها علاوه بر افزوده شدن ناخالصی از ذوب مجدد ضایعات محصولات دیگر (که نیازی به خلوص بالا نداشته‌اند) نیز استفاده می‌شود.

نکات ضروری برای سربکوبی دیوار

  • ‌تهیه ورق سربی از محلی قابل اطمینان
  • ‌توجه به ظاهر سرب (‌سرب مناسب نباید با خراش دادن لایه لایه شود)‌ و اطمینان از ضخامت آن
  • ‌طریقه ایزوله نمودن نقاط حساس نظیر چهار چوب درب‌ها‌٬ فاصله درب‌ها از شیلد سربی
  • ‌انطباق کامل لایه‌ها بر روی هم
  • ‌استفاده از دزیمتری مناسب بعد از اتمام کار بر روی دیوار
  • ‌از همه مهمتر طریقه قرار گرفتن لایه‌ها بر روی دیوار (‌سربکوبی تخصصی)

سربکوبی دیوار، کف و سقف اتاق‌های کار با اشعه (‌‌پت اسکن، رادیولوژی، ماموگرافی، سی تی اسکن، آنژیوگرافی، رادیوگرافی دندان، OPG و …) مطابق با استاندارهای سازمان انرژی اتمی ( تحت نظر کارشناس ارشد فیزیک پزشکی) است.سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.