or

دانلود تحقیق حجاب زن

Ydima.ir- ثبت رایگان آگهی کاری و نیازمندی ها در اینترنت

دانلود تحقیق حجاب زن

* حجاب زن در پیش از اسلام

نظری به فطری بودن پوشش زن در سرتاسر تاریخ بشریت می توان گونه ای از آن را البته با پاره ای اخلافات گزارش کرد و بر این اساس برخی از دانشمندان قاطعانه وجود حجاب را اقتضای بشر و نه به جود آمده توسط مذاهب معرفی کرده اند «با توجه به آثار و نقوش به دست آمده، پیدایش حجاب به دوران پیش از مذاهب مربوط می شود و نظریه عده ایی که می گویند مذهب به وجود آورنده حجاب می باشد صحت ندارد، ولی باید پذیرفت که در دگرگونی و تکمیل آن موتر بوده است.»

و شاید کلام جواهر لعل نهرو نخست وزیر فقید هند که بیان داشته: «حجاب از ملل غیر مسلمان روم و ایران به جهان اسلام وارد شده است.»

با اندکی تسامح و صرف نظر از اینکه برخی اشکالات در بیان اخیر محتوای کلام متوجه همین امر می باشد. نکته جالب توجه آنکه نفس لباس در طول تاریخ «دست کم پاسخ گو سه نیاز آدمی [بوده] است. اول اینکه او را از سرما و گرما و برف و باران حفظ می کند. دیگر اینکه در جهت حفظ و عفت و شرم به او کمک می کند و بلاخره به او آراستگی و زیبایی و وقار می بخشد.» اموری که دقیقاً با فطرت انسان همخوانی داشته و نیازی فطری محسوب می گردند. از تاریخ یونان و روم باستان گزارش های تاریخی پوشش های زنان را تأیید می کند «زنان یونانی در دوره های گذشته صورت و اندامشان را تا روی پا می پوشاندند … زنهای فنیقیی نیز دارای حجاب در لابلای کلمات قدیمی ترین مولفین یونانی به چشم می خورد. حتی بنلوت (همسر پادشاه عولیسن فرمانروای جزیره ایتاک) نیز با حجاب بوده است…»

ویل دورانت در باب ایرانیان باستان و مسئله حجاب نزد ایشان چنین می نویسد: «ایرانیان باستان حجاب سختی را اعمال می کردند که حتی پدران و برادران نسبت به زن شوهردار نامحرم شمرده می شدند.»

نکته قابل تأمل در این باب آن که وحود گونه هایی مختلف از حجاب در میان اقوام و ملل قبل از اسلام موید طبیعت زنان از فطرت طبیعی و الهی ایشان در طول تاریخ است چنانکه حکایت معروف برخورد خشایارشاه با ملکه وشی که هم در تاریخ آمده و هم تورات آن را تأیید کرده است موید این امر است «خشایارشاه در بزم به ملکه وشی دستور داد به بزم بیاید تا زیبایی اندام او را همه ببینند. او امتناع کرد، خشایارشاه چون از داوران خواست مجازات او را تعیین کنند آنها گفتند