دانلود پاورپوینت معماری نوین با کامپوزیت های پلیمری ETFE


دانلود پاورپوینت معماری نوین با کامپوزیت های پلیمری ETFE

پیش از این، معماران تنها می توانستند تصوری از ایده های خلاق و بناهای شگفت انگیز خود داشته باشند، در حالی که امکان ساختن چنین پروژه هایی وجود نداشت.

اما امروزه ساخت پهنه ای شناور از حباب های شیشه ای یا استادیوم ورزشی بافته شده از تیرهای فولادی و یا حتی پوشش شفاف چادر مانندی بر روی هزاران متر مربع زمین- که فقط می توانست در تصور آدمی شکل بگیرد- عملی شده است.

هر چند عموم مردم، ساخت چنین بناهایی را حاصل ابتکار و خلاقیت معماران و مهندسان می دانند، اما حقیقیت این است که برپایی چنین سازه هایی بیش از هر چیز، مدیون ویژگی های منحصر به فرد کامپوزیتی است که به طور مخفف ETFE نام دارد.

ETFE (Ethylene Tetrafluoroethylene)پلیمر پایه فلوئوروکربن بسیار با دوام و با قابلیت های بسیار بالایی است که از آن به عنوان مصالح ساختمانی کاربردی در آینده نام برده می شود. این پلیمر شگفت انگیز یک پلاستیک شفاف تفلونی است که جایگزین شیشه و پلاستیک های معمولی در بسیاری از ساختمان ها می شود. هر چند این مصالح با کارهای معماری شگفت انگیز به جهانیان معرفی شده است؛ اما در حقیقت تاریخچه اختراع آن به دهه 70 میلادی بر می گردد که نخستین بار در صنایع هوا نوردی به کار رفت. ETFE از حدود 15 سال پیش، مورد توجه معماران قرار گرفت و اکنون بسیاری از بناها در کشورهای سرتاسر جهان با استفاده از آن ساخته می شود. ETFE در مقایسه با شیشه ، امتیازات فوق العاده ای دارد که از آن جمله می توان به وزن بسیار کم آن اشاره کرد ،به گونه ای که با دارا بودن یک درصد وزن، هم نور بیشتری را از خود عبور می دهد و عایق بهتری محسوب می شود. هزینه نصب آن، بین 24 تا 70 درصد صرفه اقتصادی دارد. از سایر ویژگی های آن می توان به حالت ارتجاعی آن اشاره کرد که می تواند تا 400 برابر وزن خود را تحمل کند. این مصالح به خاطر سطوح کربنی لغزنده خود، به صورت خودکار ، گرد و غبار و چرک و لکه را پاک می کند، همچنین طول عمر بالایی دارد و از قابلیت بازیافت برخوردار است.

 

فرمت فایل: Powerpoint (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 12
حجم: 1.23 مگابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *