مهندس سید هادی میرمیران معمار برجستهء ایرانی که طی چهار دهه فعالیت حرفه ای خود موفق به خلق آثار برجسته و قابل اعتنایی گردید. از میان آثار وی می توان به ساختمان کانون وکلای دادگستری مرکز، ساختمان کنسولگری ایران در فرانکفورت، ساختمان مرکزی بانک توسعه صادرات ایران، ساختمان مجموعه ورزشی رفسنجان، طرح ساختمان کتابخانه ملی ایران (اجرا نشده) ، طرح ساختمان فرهنگستان های جمهوری اسلامی ایران (اجرا نشده) و طرح ساختمان موزه ملی آب (اجرا نشده) اشاره کرد.

ویژگی میرمیران در حفظ پیوستار و روح معماری کهن ایران با روش های نوین طراحی است.

زندگی نامه

سید هادی میرمیران در ۲۳ اسفند ۱۳۲۳ در شهر قزوین به دنیا آمد. تحصیلات خود را در رشته مهندسی معماری در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به انجام رساند و با ارزشیابی عالی فارغ التحصیل شد. از سال ۱۳۴۳ تا سال ۱۳۵۷ در دفتر فنی شرکت ملی فولاد ایران مشغول به کار گردید. پس از انقلاب از سال ۱۳۵۸ با عنوان مدیر طراحی در شرکت خانه سازی ایران (اصفهان) به طراحی پروژه های شهرسازی پرداخت. در سال ۱۳۶۴ به همراه گروهی از همکارانش شرکت مهندسان مشاور نقش جهان-پارس را تاسیس نمود و تا واپسین روزهای حیات در این شرکت مشغول به کار بود. وی در شامگاه ۲۹ فروردین ۱۳۸۵ پس از یک دوره ده ساله نبرد با بیماری سرطان، درگذشت. 

پیشینهء آموزشی

استاد معماری، دانشکده هنر و معماری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران، ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۵

استاد معماری، دانشکده معماری، دانشگاه علم و صنعت ایران، ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۵

استاد معماری، دانشکده معماری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد شیراز و همدان از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵  

افتخارات

معمار برگزیده سال ۱۳۷۹ در اولین دوره اعطای نشان معماری ایران (استاد پیرنیا)

دریافت لوح تقدیر جامعه مهندسان مشاور ایران برای شناسایی و معرفی معماری ایران در سال ۱۳۸۵

برنده جایزه بزرگ معمار – سال ۱۳۸۰

کسب جایزه مهراز – سال ۱۳۸۱

یادمان و جایزه معماری میرمیران

« جریان نوین معماری ایران ، که من به آن تعلق دارم. تلاش دارد نوعی معماری بیافریند که معماری گذشته این سرزمین کهن را تداوم و تکامل بخشیده و بتواند جایگاهی در خور را در معماری معاصر جهان به خود اختصاص دهد.»

«سید هادی میرمیران»

مراسم دومین دوره یادمان و جایزه معماری میرمیران در روز سه‌شنبه سوم اردیبهشت ماه 1387 در خانه هنرمندان ایران برگزار ‌گردید.

این مراسم همه ساله همزمان با روز معمار و سالگرد درگذشت زنده یاد مهندس سید هادی میرمیران توسط بنیاد معماری میرمیران و با همکاری مهندسین مشاور نقش جهان پارس ، انجمن مفاخر ایران و جمعی دیگر از شخصیت‌ها و نهادهای فرهنگی ، حرفه‌ایی و دانشگاهی با هدف بزرگداشت روز معمار و معرفی و شناساندن جریان نوین معماری ایران که زنده یاد مهندس سید هادی میرمیران یکی از بنیانگذاران و پیشگامان آن بود ، برنامه‌ریزی و برگزار می‌گردد.

مضمون و محور اصلی برنامه‌های تدارک دیده شده برای این دوره از یادمان وجایزه میرمیران به معماران جوان و فارغ التحصیلان رشته معماری اختصاص یافته و جایزه معماری میرمیران نیز به پایان‌نامه های ممتاز و نمونه دانشگاهی در رشته‌های معماری ، شهرسازی و طراحی شهری اهداء می‌گردد.

اهم برنامه‌های این مراسم عبارتند از :

· بزرگداشت روز معمار و یادمان مهندس سید هادی میرمیران

· اهداء جوایز دومین دوره جایزه معماری میرمیران

· نمایشگاه آثار منتخب مهندسی سید هادی میرمیران

· نمایشگاه پایان‌نامه‌های ممتاز دانشگاهی

· نمایشگاه کتاب و نشریات معماری ، شهرسازی و هنر .