دانلود جزوه SPC – کنترل فرآیند آماری


دانلود جزوه SPC – کنترل فرآیند آماری

دانلود جزوه SPC – کنترل فرآیند آماری

SPC مخفف Statistical Process Control است که به معنای کنترل آماری فرآیند می باشد و یک نوع روش کنترلی است که برای تحت کنترل در آوردن نوسانات فرایند های تولیدی بکار می رود.

مقدمه جزوه SPC :

اگر قرار باشد یک محصول مشخصات موردنظر مشتری را دارا باشد، آنگاه این محصول باید به وسیله یک فرآیند پایدار یا تکرارپذیر تولید گردد. به عبارت دیگر، فرآیند تولید باید از تغییرپذیری کمی در طول مقدار هدف یا ابعاد اسمی مشخصات کیفی محصول برخوردار باشد. کنترل فرآیند آماری (SPC) مجموعه ای قدرتمند و توانا از ابزار حل مشکل است که در ایجاد ثبات در فرآیند و بهبود کارایی آن از طریق کاهش تغییرپذیری مفید واقع می گردد. SPC را می توان برای هرگونه فرآیندی استفاده نمود. در SPC از هفت ابزار استفاده می شود که عبارتند از:

۱- هیستوگرام

۲- برگه کنترل

۳- نمودار پارتو

۴- نمودار علت و معلول

۵- نمودار تمرکز نقص ها

۶- نمودار پراکندگی

۷- نمودار کنترل

گرچه این ابزار غالباً هفتگانه عالی (The Magnificent Seven) نامیده می شوند، بخش مهمی از SPC را تشکیل می دهند ولی فقط جنبه های فنی آن هستند. SPC یک نگرش و طرز تفکر است. نگرشی برای کلیه افراد سازمان جهت برقراری یک سیستم بهبود مستمر در زمینه کیفیت و بهره وری. یک چنین نگرشی و طرز تفکری بیشتری پیشرفت خود را زمانی خواهد داشت که مدیریت در فرآیند بهبود مشارکت نماید. زمانی که این نگرش و طرز تفکر ایجاد گردد، استفاده از ابزار هفتگانه عالی بخش از کارهای روزانه می شود و سازمان در مسیر دستیابی به اهداف بهبود کیفیت قرار می گیرد.

 فرمت فایل: Pdf
تعداد صفحات: 45
حجم: 372 کیلوبایت

سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 15 =