معرفی کشور استرالیا

url

اطلاعات عمومی استرالیا / معرفی کشور استرالیا
جغرافی :
استرالیا ششمین کشور بزرگ جهان پس از روسیه کانادا چین ایالات متحده و برزیل است . این سرزمین 50 درصد بزرگتر از اروپاست اما تراکم جمعیتش کمترین درصد جهان را دارد .استرالیا تنها کشوری است که یک قاره کامل را پوشش میدهد از لحاظ عجیب و غریب بودن آب و هوا وجود حیوانات دیدنی ٬ گونه های مختلف و محیط زیست مقام 14 را در کشورهای مختلف داراست . مرکز این سرزمین ٬ پست و اطراف آن مرتفع است . در قسمت پست مرکزی دریاچه ای به نام دریاچه تورنس قرار دارد و در ساحل شرقی آن سلسله جبالی قرار دارد که ان را سلسله جبال آلپ می نامند . گفتنی است بلندترین قله آن 3241 متر ارتفاع دارد . آب و هوای استرالیا نواحی بسیار حاصلخیزی دارد که نقش موثری در تغذیه دنیا را داراست . قسمت مرکزی ان خشک و سوزان و قسمت شرق و جنوب شرقی مرطوب و معتدل است . استرالیایی ها بیش از 3000 ساعت در سال آفتاب می بینند . محصول استرالیا نیشکر ٬ پنبه ٬ غلات ٬ گوشت گاو ٬ پشم گوسفند و گوشت شتر مرغ است . رودخانه های مهم ان دارلینگ و مورای است که به یکدیگر متصل شده اند مساحت این کشور 7,686,750 کیلومتر مربع است . می توان شهرهای بزرگ آن را ملبورن ٬ سیدنی ٬ آدلایدپرت ٬ بندرداروین و پریسبان نام برد . یولورو یک تخته سنگی به بلندی 3/6 و به عرض 2 و به قطر 9/4 کیلومتر می باشد که یکی از زیباترین و منحصربه فردترین سنگ های استرالیا و جهان است . این سنگ بر اثر تابش خورشید تغییر رنگ می دهد ٬ یعنی رنگ آن در سحرگاه با هنگام ظهر متفاوت است . استرالیا سواحل بسیاری دارد و در سواحل آن سنگ های تزیینی بسیار زیبایی یافت می شود که بسیار ارزشمندند . برای مثال در استرالیا جنوبی در کوبرپدی سنگ های تزیینی به وفور یافت می شود . علاوه بر سنگ هاس تزیینی با ارزش ٬ در استرالیا طلا نیز یافت می شود . کالگورلی در استرالیای غربی معدنی از طلاست . در واقع استرالیا بزرگترین تولید کننده طلا در جهان می باشد . در ضمن بلند ترین راه آهن جهان واقع در تقاطع نالاربورپلین ات که از نارینا در استرالیای غربی تا نزدیک واتسون در استرالیای جنوبی کشیده شده است .یولورو یک تخته سنگی به بلندی 3/6 و به عرض 2 و به قطر 9/4 کیلومتر می باشد که یکی از زیباترین و منحصربه فردترین سنگ های استرالیا و جهان است . این سنگ بر اثر تابش خورشید تغییر رنگ می دهد ٬ یعنی رنگ آن در سحرگاه با هنگام ظهر متفاوت است . استرالیا سواحل بسیاری دارد و در سواحل آن سنگ های تزیینی بسیار زیبایی یافت می شود که بسیار ارزشمندند . برای مثال در استرالیا جنوبی در کوبرپدی سنگ های تزیینی به وفور یافت می شود . علاوه بر سنگ هاس تزیینی با ارزش ٬ در استرالیا طلا نیز یافت می شود . کالگورلی در استرالیای غربی معدنی از طلاست . در واقع استرالیا بزرگترین تولید کننده طلا در جهان می باشد . در ضمن بلند تری
ن راه آهن جهان واقع در تقاطع نالاربورپلین است که از نارینا در استرالیای غربی تا نزدیک واتسون در استرالیای جنوبی کشیده شده است . در استرالیا جاده ها وبزرگراه های طویلی نیز وجود دارد . برای مثال ایردرکایگانا در استرالیای غربی بلندترین بزرگراه در استرالیاست که 150 کیلومتر طول دارد . در ضمن یکی از جاده های طولانی که از پرت تا آدلاید کشیده شده 2700 کیلومتر طول دارد که همه این جاده ها اتوموبیل روست .
محیط زیست و کشاورزی :
بلندترین حصارهای جهان در استرالیا قرار دارد . حصار دینگو در مرکز کویین لند حدود 5531 کیلومتر طول و 1/8 متر ارتفاع دارد . این حصار در دورتادور مراتع گوسفندان و شترمرغ ها ساخته شده است تا از دسترس حمله انواع حیوانات وحشی به دور باشند . در این کشور بیش از 140 میلیون راس گوسفند در مراتع و مزارع وجود دارد . پشم گوسفند استرالیایی از لحاظ کیفیت و کمیت در جهان اهمیت خاصی دارد و یک منبع صادراتی و اقتصادی برای این کشور محسوب می شود . به این ترتیب می توان افزود که استرالیا بزرگترین صادرکننده پشم در جهان است . این سرزمین از لحاظ دام بسیار غنی است و بیش از 24 میلیون راس گاو دارد که در بخش صادرات پوست و گوشت گاو نیز جزو بزرگترین صادرکنندگان در دنیا می باشد . این سرزمین حاصلخیز بیش از 25000 گونه گیاهی دارد که از آن ها برای مصارف خوراکی و دارویی استفاده می شود و این در حالی است که در سراسر اروپا تنها 17000 گونه گیاهی وجود دارد . استرالیا از لحاظ زراعت و کشاورزی جهان مقام اول را داراست .
کانگورو یک حیوان منحصر به فرد است که فقط در استرالیا زندگی میکند و زیستگاه اصلی آن در استرالیاست . برآورد شده که بیش از 40 میلیون کانگورو در این سرزمین یافت میشود . شترمرغ نیز یکی دیگر از گونه های جانوری استرالیاست که از گوشت ٬ پر و تخم آن استفاده می شود . کوالا نیز حیوان دیگر جالبی است که فقط در استرالیا یافت می شود .
در این سرزمین جنگل های وسیعی دیده میشود که سبب خوش آب و وهوایی و تنوع گیاهی و جانوری شده است . به طور کلی در این قاره عجیب ٬ غریب ترین حیوانات و گیاهان دیده می شود .
اقتصاد استرالیا :
استرالیا دارای اقتصاد بسیار شکوفا در سال های اخیر در دنیا بوده است . سرعت رشد اقتصادی بسیار بالا نرخ بهره پایین از جمله مسایل قابل توجه در این کشور بوده است . استرالیا دارای سطح استاندارد زندگی بسیار بالایی است . سرمایه گذاری های بسیاری در بخش های زیر بنایی مانند آموزش سلامتی و حمل و نقل کرده است . واحد پول استرالیا دلار می باشد که در حال حاضر هر دلار آن معادل 680 تومان است .
استرالیا دارای یکی از پایدارترین اقتصادهای جهان است که نرخ سرمایه گذاری در این کشور را افزایش داده است . طبیعت تماشایی استرالیا محیط چند میلتی مردمی مهربان و ترکیب اب و هوا و نحوه زندگی آن را به یکی از بهترین مکان های توریستی دنیا تبدیل کرده است . کیفیت زندگی ساکنین استرالیا بهترین در دنیا است . محیط تمیز سرویس های بهداشتی هزینه های پایین زندگی و آموزش آن را به یک محیط جذاب برای زندگی تبدیل کرده است . شهر ملبورن استرالیا به عنوان بهترین شهر دنیا در سال های 2002 ـ 2003 ـ 2004 انتخاب شده است و شهرهای دیگر ان هم جز 10 شهر برتر دنیا هستند.
علایق و فرهنگ مردم استرالیا :
مردم استرالیا علاقه زیادی به ورزش دارند . از 19 میلیون استرالیایی 7 میلیون نفر به ورزش های مختلف حرفه ای مشغول هستند که تعداد کمی نیست . البته در استرالیا بیش از 120 ملیت وجود دارد : زیرا یک کشور مهاجر نشین است . استرالیایی ها به برگزاری جشن ها علاقه زیادی دارند . آنان همه جشن های ملیتی مختلف را در کشورشان برگزار میکنند . در ضمن زبان اصلی آنان انگلیسی است . مرمان استرالیا بسیار خوشگذران هستند . آنان ایام تعطیل خود را به دشت و مراتع و سواحل دریا میروند و غذای خود را در انجا میل می کنند . مردمان استرالیا به روزنامه و مجله خوانی علاقه زیادی دارند و بیش از 1200 عنوان مجله در کشور استرالیا به چاپ می رسد .
رخداد های مهم :
اول ژانویه 1901 تقریبا مستقل و دارای پرچم شد . در سال 1903 برای اولین بار زنان در استرالیا توانستند در انتخابات پارلمانی رای دهند . در اگوست 1914 وارد جنگ جهانی اول شد . در نوامبر 1918 پایان جنگ جهانی اول اعلام شد . در سال 1931 برآورد شد یک سوم استرالیایی ها کارگر هستند . در 1932 پل بندری سیدنی افتتاح شد . 1939 رابرت منزی نخست وزیر وقت جنگ با آلمان را اعلام کرد . 1942 پیوستن به نیروهای امریکایی . در سال 1945 پایان جنگ جهانی دوم . 1948 ورود به صنعت اتوموبیل سازی . 1956 برگزاری بازی های المپیک در ملبورن . 1963 بومیان استرالیا حقوق عادی پیدا کردند . 1998 جمعیت 19 میلیون نفر . 1999 رای رفراندم به حکومت جمهوری . 2000 بازی های المپیک سیدنی . 2001 جشن صدسالگی استقلال .
درخت رکوع :
در جنگلی در نزدیکی شهر سیدنی درختی یافت شده است که انسانی را در حال رکوع برای بیننده تداعی می کند نکته جالب تر اینکه این درخت روبه کعبه رکوع می کند .
مطالب برگرفته از سایت دروازه طلائی استرالیا
استرالیا، سرزمین کانگوروها
استرلیا ششمین كشور بزرگ جهان است. این سرزمین ۵۰ درصد بزرگتر از اورپاست، اما تراكم جمعیتش كمترین درصد را در جهان دارد؛ یعنی این طور برآورد شده كه در استرالیا در هر یك كیلومتر مربع دو انسان زندگی می‌كنند.
●استرالیا، سرزمین كانگوروها
درباره یك قاره، به عنوان یك كشور عظیم، صحبت می‌كنیم. در واقع این كشور بزرگترین جزیره اقیانوسیه در اقیانوس كبیر محسوب می‌شود. بله، می‌خواهیم در مورد استرالیا مطالبی شنیدنی و خواندنی ارائه دهیم. این سرزمین پهناور به طور ناگهانی در سالهای اخیر راه ترقی و پیشرفت را طی كرده است. البته در این كشور مدرن، هنوز انسانهایی هستند كه به روش انسانهای عصر حجر زندگی می‌كنند. در واقع آنان ساكنان اصلی و اولیه استرالیا هستند و مردم حاضر در استرالیا همه مهاجرند و از كشورهای گوناگون به آنجا نقل مكان كرده اند. در ذیل به توصیف این كشور عظیم، اما كم جمعیت می‌پردازیم.
●استرالیا، سرزمین هفت رنگ
استرلیا ششمین كشور بزرگ جهان است. این سرزمین ۵۰ درصد بزرگتر از اورپاست، اما تراكم جمعیتش كمترین درصد را در جهان دارد؛ یعنی این طور برآورد شده كه در استرالیا در هر یك كیلومتر مربع دو انسان زندگی می‌كنند. استرلیا موقعیت جغرافیایی عجیبی دارد. در این كشور تضادهای زیادی دیده می‌شود. این كشور از لحاظ عجیب و غریب بودن آب و هوا، وجود حیوانات دیدنی، گونه های مختلف و محیط زیست مقام چهاردهم را در كشورهای مختلف داراست. مركز این سرزمین، پست و اطراف آن مرتفع است. در قسمت پست مركزی دریاچه ای به نام دریاچه تورنس واقع شده و در ساحل شرقی آن سلسله جبالی قرار دارد كه آن را سلسله آلپ می‌نامند. گفتنی است بلندترین قله آن ۳۲۴۱ متر ارتفاع دارد. آب و هوای استرالیا متفاوت است. قسمت مركزی آن خشك و سوزان و قسمت شرق و جنوب شرقی مرطوب و معتدل است. استرالیایی ها بیش از۳۰۰۰ ساعت در سال آفتاب می‌بینند. محصول استرالیا نیشكر، پنبه، غلات، گوشت گاو، پشم گوسفند و گوشت شترمرغ است. رودخانه های مهم آن دارلینگ و مورای است كه به یكدیگر متصل است. مساحت این كشور ۷۷۰۴۰۰۰ كیلومتر مربع می‌باشد. می‌توان شهرهای بزرگ استرالیا را ملبورن، سیدنی، آدلایدپرت، بندرداروین و پریسبان (در استرالیای غربی) نام برد. یولورو یك تخته سنگ به بلندی ۳/۶ و به عرض ۲و به قطر ۹/۴ كیلومتر می‌باشد كه یكی از زیباترین و منحصربه فردترین سنگهای استرالیا و جهان است. این سنگ بر اثر تابش خورشید تغییر رنگ می‌دهد، یعنی رنگ آن در سحرگاه با هنگام ظهر متفاوت است. استرالیا بیش از ۷۰۰۰ ساحل دارد و در سواحل آن سنگهای تزیینی بسیار زیبایی یافت می‌شود كه بسیار ارزشمندند. برای مثال در استرالیا جنوبی در كوبرپدی سنگهای تزیینی به وفور یافت می‌شود. علاوه بر سنگهای تزیینی با ارزش، در استرالیا طلا نیز یافت می‌شود. كالگورلی در استرالیای غربی معدنی از طلاست. در واقع استرالیا یكی از بزرگترین تولیدكنندگان طلادر جهان می‌باشد. در ضمن بلندترین راه آهن جهان در تقاطع نالاربورپلین است كه از نارینا در استرالیای غربی تا نزدیك واتسون در استرالیای جنوبی كشیده شده است. البته امروزه حدود ۴۷۸ كیلومتر از این خط راه آهن از بین رفته است. در استرالیا جاده ها و بزرگراههای طویلی نیز وجود دارد. برای مثال ایردركایگانا در استرالیای غربی بلندترین بزرگراه در استرالیاست كه ۱۵۰ كیلومتر طول دارد. در ضمن یكی از جاده های طولانی كه از پرت تا آدلاید كشیده شده ۲۷۰۰ كیلومتر طول دارد كه همه این جاده، اتومبیل روست. محیط زیست كشاورزی و حیوانیبلندترین حصارهای جهان در استرالیا قرار دارد.
حصار دینگو در مركز كویین لند حدود ۵۵۳۱ كیلومتر طول و ۱/۸ متر ارتفاع دارد. این حصار در دورتادور مراتع گوسفندان و شترمرغها ساخته شده، تا از دسترس حمله انواع حیوانات وحشی به دور باشند. در این كشور بیش از ۱۴۰میلیون راس گوسفند در مراتع و مزارع وجود دارد. پشم گوسفند استرالیایی از لحاظ كیفیت و كمیت در جهان اهمیت خاصی دارد و یك منبع صادراتی و اقتصادی برای این كشور محسوب می‌شود. به این ترتیب می‌توان افزود كه استرالیا بزرگترین صادر كننده پشم در جهان است. این سرزمین از لحاظ دام بسیار غنی است و بیش از ۲۴ میلیون راس گاو دارد كه در بخش صادرات پوست و گوشت گاو نیز جزو بزرگترین صادر كنندگان در دنیا می‌باشد. این سرزمین حاصلخیز بیش از۲۵۰۰۰ گونه گیاهی دارد كه از آن ها برای مصارف خوراكی و دارویی استفاده می‌كنند و این در حالی است كه در سراسر اروپا تنها ۱۷۰۰۰ گونه گیاهی وجود دارد. استرالیا از لحاظ زراعت و كشاورزی در
جهان مقام اول را داراست. كانگورو یك حیوان منحصر به فرد است كه فقط در استرالیا زندگی می‌كند و زیستگاه اصلی آن دراسترالیاست. برآورد شده كه بیش از ۴۰ میلیون كانگورو در این سرزمین یافت می‌شود. شترمرغ نیز یكی دیگر از گونه های جانوری استرالیاست كه از گوشت، پر و تخم آن استفاده می‌شود. كوالا نیز دیگر حیوان جالبی است كه فقط در استرالیا یافت می‌شود.
در این سرزمین جنگلهای وسیعی دیده می‌شود كه سبب خوش آب و هوایی و تنوع گونه های گیاهی و جانوری شده است. به طور كلی در این قاره، عجیب، غریب ترین حیوانات و گیاهان دیده می‌شود.
●تاریخچه ای كوتاه از تسخیركنندگان استرالیا
استرالیا توسط دریانوردان اروپایی تسخیر شد؛ زیرا تنها راه دستیابی به این سرزمین آب است. یكی از مدعیان كشف استرالیا «جودینهوداردیا»ی پرتغالی بود، چرا كه پرتغالیها در آن دوران در دریانوردی قدرتمند بودند. او در سال ۱۵۹۸ از پرتغال سفر دریایی اش را آغاز كرد و بعد از چند سال دریا نوردی به این سرزمین پهناور در اقیانوس كبیر رسید. او اولین اروپایی بود كه در سال ۱۶۰۱ به این سرزمین پانهاد. وی سرزمین جدید را «آرنهملند» نامید. ویلیام جانسزون هلندی در سال ۱۶۰۶ با كشتی اش به نام دایفكن به استرالیا رفت. او این سرزمین را «هلند نو» نامید. وی امیدوار بود كه بتواند در این سرزمین طلا، نقره و ادویه بیابد. او باور نمی كرد این سرزمین یك جزیره عظیم باشد. «جیمزكوك» دریانورد انگلیسی نیز در سال ۱۷۶۰ به سوی استرالیا رفت. او در ۲۲ آگوست ۱۷۷۰ این سرزمین را متعلق به انگلیس دانست. وی این سرزمین را به پادشاه جورج سوم، پادشاه وقت انگلیس تقدیم كرد. كوك قصد داشت این سرزمین را شكوفا كند. آنان در ابتدا به قسمتی از استرالیا پا نهادند كه بخش بیابانی استرالیا بود، اما كوك به این سرزمین خوش بین بود. در سفر بعدی او چند زیست شناس به نامهای دانیل كارل سلاندر و جوزف بانك را به همراه خود برد تا آنان بر این سرزمین مطالعه و وضعیف آنجا را مشخص كنند. كوك در ۲۹ آوریل ۱۷۷۱ كوك استرالیا را یافت كه آن را تاسمانیا نامید. او در آنجا زیباترین گلهای جهان را مشاهده كرد و با یافتن این مكان سبب شادمانی انگلیسی ها شد. گفتنی است این منطقه بسیار پردرخت بود. در ۲۳ آگوست همان سال جیمزكوك به طور رسمی استرالیا را یكی از مستعمرات انگیلس اعلام كرد و با جنگ و نزاع با بومیان و همچنین دیگر مدعیان كاشف استرالیا توانست پیروز شود. در آن دوران انگیلس وضعیت خوبی نداشت. تورم اقتصادی، جرم، جنایت و دزدی در آن بیداد می‌كرد.مردم برای سیر كردن شكمشان دست به هر خلافی می‌زدند.
زندانها پر از خلافكاران شده بود. انگیلس تصمیم گرفت خلافكاران و دزدان را به كشوهای مستعمره امریكا بفرستد تا در آنجا زندانی شوند، اما در سال ۱۷۸۱ كه استقلال امریكا اعلام شد، این كشور دیگر پذیرای دزدان و جانیهای انگلیسی نبود؛ پس باموافقت كاپیتان كوك زندانیها به جزیره تازه تاسیس فرستاده شدند؛ زیرا این سرزمین آنقدر وسعت داشت كه زندانیها را در آنجا نگهداری كنند. همچنین برای حاصلخیز كردن و آبادانی این سرزمین نیاز به نیروی انسانی بود كه برای این منظور از زندانیان استفاده كردند. آنان مجبور بودند بدون دریافت مزد بر روی زمینهای استرالیا كار كنند. لذا در ۶ دسامبر ۱۷۸۶ اولین گروه زندانیان با كشتی به استرالیا فرستاده شدند. البته زندانیان در این مسیر با وضعیت نامناسب كشتی ها، گرسنگی، بیماری و… روبه رو می‌شدند تا به استرالیا می‌رسیدند. در آنجا نیز باید به كارهای سخت با تن پوشهای نامناسب و غل و زنجیر مشغول می‌شدند و آنقدر كار می‌كردند تا همانجا می‌مردند. البته همه زندانیان، گناهكار و جنایتكار نبودند. عده ای از آنان مبارزان ایرلندی بودند كه با حكومت حاكم بر انگلیس مبارزه می‌كردند.اولین كشتی به همراه ۷۰۰ زندانی و ۱۵۰۰ داوطلب به سوی استرالیا حركت كرد كه اكثرشان مرد بودند. كاپیتان فیلیپ این كاروان را به استرالیا رساند و بعد از گشت و تفحص شهر امروزی سیدنی را كشف و نام این شهر را تعیین كرد. كم كم پای نظامیها نیز به استرالیا باز شد؛ چرا كه برای محافظت از زندانیان به نیروهای نظامی نیاز بود. ساكنان اولیه یا به عنوانی دیگر تسخیر كنندگان استرالیا، انگلیسی بودند و به ویژه زندانیان تعداد زیادی از افراد استرالیا را تشكیل می‌دادند. اگر به ساكنان امروزی استرالیا بگوییم كه احتمالا پدران و اجداد شما زندانیان خلافكار بوده اند ناراحت می‌شوند، اما نمی توان از حقیقت فرار كرد. كم كم ساختمان سازی در آنجا آغاز شد. جان مك آرتور یكی از تجار بزرگ انگلیس در سال ۱۸۱۰ به همراه همسر و فرزندش پا به استرالیا نهاد تا برای خرید پشم مرینوس و فرستادن آن به كشورهای اروپایی و آسیایی اقدام كند. در آن زمان مانند امروز پشم گوسفندان استرالیا بهترین كالا برای اروپا محسوب می‌شد. این خانواده جزو اولین خانواده هایی بود كه به استرالیا آمد. البته در میان زندانیان تعداد معدودی زن نیز دیده می‌شد.
درخت ماکادمیا -ماکادمیا گران ترین خشکبار جهان:
پیشگفتار:
ماکادمیا درختی است که میوه آن گرانترین و مرغوبترین خشکبار جهان به شمار می رود.این گیاه بومی استرالیایی است و در جنگل های بارانی و مکانهای مرطوب نزدیک نهرها رشد خوبی دارد. آفتاب کامل با اندکی سایه برای گیاه مناسب است و عملکرد مغز را افزایش می دهد. اما اگر کشت تجاری آن مد نظر نباشد، سایه را به آسانی تحمل می کند.گیاه به خشکی مقاوم است، باد، سرمای شدید و شوری را نمی تواند بپذیرد. همچنین نیازی به خاک حاصلخیز ندارد. در هر ترکیب خاک از سبک تا سنگین اما با زهکشی خوب رشد می کند.
مزیت اقتصادی این گیاه، اندک بودن هزینه نگه داری آن است.زیرا نیازی به آبیاری ندارد ( به صورت دیم پرورش می یابد) نسبت به آفات و بیماری ها مقاوم است. میوه های آن پس از رسیدن شروع به ریزش کرده و برداشت آن دستی و آسان است.
ماکادمیا از نظر بازرگانی در استرالیا، جنوب آفریقا و آمریکای مرکزی یکی از تولیدات مهم کشاورزی به شمار می رود. کشت تجاری آن در استرالیا و هاوایی در سطحی گسترده انجام می گیرد .در کالیفرنیا به عنوان یک گیاه زینتی پرورش می یابد. آمریکا بزرگترین مصرف کننده ماکادمیا است. مغز ماکادمیا در انواع شکلات کیک و بستنی به کار می رود. همچنین از روغن مغز ماکادمیا می توان در صنایع آرایشی و بهداشتی سود جست. از آنجا که میوه ماکادمیا بیش از 72% اسید چرب غیر اشباع دارد، این خشکبار می تواند افزودنی مناسبی برای رژیم غذایی روزانه، جهت کاهش کلسترول خون باشد و این میوه را می توان به صورت خام، بوداده، با نمک، بی نمک و یا به عنوان چاشنی در غذا مصرف کرد.
صرفنظر از اهداف بازرگانی پرورش ماکادمیا، این درخت همیشه سبز، بلند و گسترده با عمری طولانی و گلهایی بسیار خوشبو، گیاهی زینتی مناسب می تواند باشد.
هم اینک در ایران تعدادی از گونه های این گیاه در منطقه ای از شمال کشور به چشم می خورد و شرایط رشد این گونه درختی در ایران از جنبه اقتصادی در دست بررسی است .
تاریخچه:
ماکادمیا درختی است که در سال 1858 در خاور استرالیا شناسایی و در سال 1881 توسط «ویلیام پورویس» به هاوایی منتقل و در آنجا به عنوان یک گیاه زینتی، و در راستای احیا و توسعه جنگ ها مورد استفاده قرار گرفت. اما در سال 1948 با مطالعات و گزینش های صورت گرفته از سوی ایستگاه کشاورزی هاوایی معرفی و نام گذاری محصولات این گونه، نامی را در صنعت میوه و خشکبار رومیزی به خود اختصاص داد و منجر به صنعت مدرن ماکادمیا در هاوایی شد.
در کالیفرنیا در اوایل سال 1880 میلادی 2 نهال ماکادمیا کاشته شد که هنوز در محوطه دانشگاه برکلی کالیفرنیا سرپاست. ورود واریته های اصلاح و نامگذاری شده از هاوایی به کالیفرنیا در حدود سال 1950 آغاز شد. اما به طور کلی در کالیفرنیا هنوز هم از این گیاه به عنوان یک گیاه زینتی استفاده می شود.

عملکرد:
میوه دهی این درخت در نهال های پیوند خورده از سال سوم، و در نهال های بدون پیوند از سال پنجم آغاز می شود. اما درختان نوع اول از سال ششم، و درختان گونه دوم از سال هشتم به تولید اقتصادی می رسند. در نهایت این درخت بیش از 40_50 سال عمر می کند. یک درخت نسبتاً خوب در 10 سالگی 30_50 پوند میوه می دهد. میزان تولید در واحد سطح 3 تا 6 تن است که با توجه به شرایط آب و هوایی تغییر می کند.
توجیه اقتصادی:
میانگین تولید ماکادمیا در مزارع استرالیا با شرایط کاشت جدید در حدود 4.5 تن در هکتار در نظر گرفته می شود. با توجه به قیمت این محصول در حال حاضر که 3.7 دلار استرالیا در هر کیلوگرم است ،فروش متوسط هر هکتار در حدود 16.650 دلار استرالیا برآورد می شود.با توجه به قیمت دلار استرالیا که 645 تومان است، میزان فروش محصول هر هکتار (در آمد ناخالص) در حدود 106560000 ریال خواهد بود که از این میزان مقداری بابت هزینه نگهداری و ایجاد باغ کسر خواهد شد که در هر کشور متفاوت خواهد بود. بنابراین کاشت و تولید این محصول می تواند نقش به سزایی در رونق بخشی کشاورزی داشته باشد.
مصارف ماکادمیا:
مغز ماکادمیا ضمن کاربرد در آجیل، شیرینی و …. برای تولید روغن نیز مصرف می شود. روغن ماکادمیا از دیگر روغن های گیاهی مانند: روغن زیتون، برتر بوده دارای درصد بالاتری مونواکسید چرب غیر اشباع می باشد و نقطه دود آن بالاتر و برابر 210 درجه سانتیگراد است.
تمام بخش های میوه ماکادمیا مورد استفاده قرار می گیرد. از ترکیب پوسته خارجی با مواد ارگانیک مالچی عالی برای اطراف درختان ساخته می شود. پوسته سخت در هنگام سوختن دما را بالا نگه می دارد و اغلب به عنوان سوخت برای کوره های آتش در صنایع محلی به کار برده می شود. از آسیاب کردن پوسته سفت آن گردی حاصل می شود که سمباده خوبی در صنعت است و در مقایسه با شن، برای نفوذ پذیر کردن خاک مناسب تر است. همچنین ماکادمیا در صنایع آرایشی بهداشتی به عنوان ماده اولیه در ماساژور های پوست به کار می رود.
خواص ماکادمیا:
ماکادمیا میوه ای همسان فندق و مغزیترین خشکبار جهان است. مغز ماکادمیا بسیار انرژی زا بوده و چربی بدون کلسترول دارد. ماکادمیا دارای 76% روغن طبیعی، 9% پروتین، 9% کربوهیدرات، و 2% فیبر است. همچنین حاوی ویتامین های نیاسین b1 و b2 و نیز عناصر صروری همچون کلسیم فسفر پتاسیم سدیم سلنیوم و آهن است. روغن ماکادمیا سرشار از مونو اسید چرب غیر اشباع است که خطر حملات قلبی را کاهش می دهد.
تولید و فرآوری ماکادمیا:
این درخت از طریق بذر و اعضای گیاه تکثیر می شود. به عنوان مثال نهال بذری یا پیوندی با کولتیوارهای مناسب و همچنین قلمه برای کشت مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول چندین کولتیوار برای انجام دگر گرده افشانی مطمئن کاشته می شوند.
برداشت معمولاً با جمع آوری خشکبارها از روی زمین در سرتاسر سال انجام می گیرد.
عملیات پس از برداشت شامل پوست گیری و خشک کردن خشکبار و جداسازی مغز می باشد. پوست گیری خشکبار جمع آوری شده و به دنبال آن خشک کردن آن باید 24 ساعت پس از برداشت انجام گیرد. در غیر این صورت کیفیت محصول پایین خواهد آمد.
مسایل اقتصادی ماکادمیا:
از نظر اقتصادی نه تنها ماکادمیا گران ترین و مرغوب ترین خشکبار جهان است. بلکه هزینه های نگه داری آن بسیار اندک است.
قیمت خشکبار ماکادمیا در جهان در سالهای اخیر به طور معنی داری افزایش پیدا کرده است. به طوری که در حیل حیضر قیمت آن در استرالیا به 3.7 دلار استرالیا در هر کیلو گرم به صورت فله افزایش پیدا کرده است. لازم به ذکر است که این قیمت ها برای ماکادمیای با پوسته می باشد و مغز ماکادمیا به صورت خالص 80%تا 40% گرانتر است.
جایگاه ماکادمیا در بازار جهانی خشکبار:
مصرفخشکبار از گذشته های دور به صورت آجیل بسیار متداول و مرسوم بوده است. در دهه های اخیر خشکبار به عنوان مواد غذایی و مختصر و پر خاصیت از رونق خاصی در بازارهای جهانی برخوردار شده است. میزان تولید ماکادمیا در جهان حدود 100 هزار تن است که کمتر از 0.5% از تجارت جهانی خشکبار را شامل می شود. گفتنی است: نیوزلند، ونزوئلا، مکزیک، زیمباوه،پرو، اندونزی، تاهیتی، نیوکالونیا، السالوادور، جامایکا، پاراگویه، کلمبیا، وسترن، سومودا، تایلند، تایوان، فیجی، اسراییل، تانزانیا و اتیوپی نیز در سطح کوچک انجام می گیرد.
بد نیست بدانید: میزان صادرات ماکادمیا در سال 2001 از کشور استرالیا 27300 تن گواتمالا 9000 تن کنیا 6052 تن جنوب آفریقا 10400 تن و آمریکا 4300 تن بوده است. برزیل و کاستاریکا از دیگر صادر کنندگان ماکادمیا است.
استرالیا یکی از مهمترین صادر کنندگان ماکادمیا است به طوری که ارزش محصول ماکادمیای داخلی و وارداتی استرالیا برابر 100 میلیون دلار است.

اکالیپتوس
Eucalyptus
ساكنین اولیه استرالیا- بومیهای استرالیایی- از برگهای اكالیپتوس برای درمان جراحات و پایین آوردن تب استفاده می كردند. آنها همچنین
می دانستند اگر در منطقه بیابانی استرالیا به نام “آتبك” (Outpack) با بی آبی مواجه شوند، می توانند ریشه های اكالیپتوس را، كه آكنده از آب است، از زمین برای رفع تشنگی بیرون بیاورند. برگهای اكالیپتوس و روغنی كه آنها تولید می كنند سبب كشتن باكتریها و رفع ناراحتیهای تنفسی افراد مبتلا به خناق، آسم و برونشیت میشود. اگر سابقه مصرف ویكس دارید، آنگاه احتمالاً خنكی و احساس سوزش ناشی از مرهم روی پوست و پاك شدن سینوس ها در اثر رایحة نعناعی و معطر را به یاد خواهید آورد. در واقع این اثرات روغن اصیل اكالیپتوس است. اكالیپتوس به انواع عطر، صابون و برخی از مواد غذایی و نوشیدنیها اضافه میشود. از این گیاه همچنین به عنوان عامل دفع حشرات نیز استفاده و به روغن شمع و افشانه های حشره كش نیز اضافه میشود. اگر به هیره ها (حشرات) گرد و غبار آلرژی دارید، می توانید اضافه كردن چند قطره روغن اصلی اكالیپتوس به مایع شستشوی لباسهایتان را مورد توجه قرار دهید. تحقیقات اخیر مؤید این است كه این گیاه دارویی تعداد هیره ها (حشرات)ی گرد و خاك را تا حد زیادی كاهش می دهد و راه تنفس شما را بازتر می كند.
اگر در خانة خود شاهد سوسك هستید، اضافه كردن چندین قطره روغن اصیل اكالیپتوس بر لباسهای مندرس و گذاشتن آنها را در كمد لباسهایتان امتحان كنید (دقت كنید لباسهای مزبور را از مواد غذایی یا ظروف دور نگهدارید). به خاطر داشته باشید كه روغن اكالیپتوس فوق العاده برای انسان سمی است و در مصرف آن باید دقت كنید.
اگر فرزند دارید، اطمینان پیدا كنید كه روغنهای اصیل این گیاه دور از دسترس او نگهداشته شود.
معرفی گیاه
كالیپتوس بومی استرالیا است، و در این قاره غذای اصلی موجود در وعده غذایی خرسهای كوآلا محسوب میشود. امروزه این گیاه در سرتاسر جهان از جمله ایالات متحده كشت میشود. اكالیپتوس گونه های بسیاری دارد. برخی از گونه های آن به اندازه گلهای تزئینی و برخی دیگر به اندازه درختان بزرگ است. اكالیپتوس لثه آبی یا درخت تب استرالیا، شناخته شده ترین گونه اكالیپتوس است كه مصرف پزشكی دارد. ارتفاع این گیاه به 230 پا می رسد.
برگهای 4 تا 12 اینچی این گیاه سبز تند و براق است.
وقتی پوستة خاكستری آبی این گیاه كنده میشود، زیر آن پوسته كرمی رنگ وجود دارد.
تركیبات گیاه
چای و عصاره این گیاه از مادة برگ خیس خورده در محلول الكل كه دارای مواد فعال است، تهیه میشود. پاره ای از این عناصر و تركیبات فعال “تانین” و “فلاونوید” نامیده میشوند. روغن اصیل برگ تهیه شده از تقطیر بخار عمدتاً از عنصر فعالی به نام “سینوئول” تشكیل شده است. روغن این گیاه همچنین حاوی سایر عناصر شیمیایی گیاهی است

اشكال موجود
این گیاه به صورت روغن مایع اساسی، روغن اساسی به شكل پماد تنتور برگ (محلول تهیه شده از گیاه و الكل یا گیاه، الكل و آب)، برگ خام و چای قابل دسترسی است. قطره های ضد سرفه تجاری، انواع شربتها، مایعات تبخیر كننده، روغنهای مالیدنی، انواع خمیردندان و مواد شستشوی دهان حاوی روغن اكالیپتوس یا تركیب اصلی آن یعنی سینئول است
نحوه مصرف
این گیاه برای درمان التهاب سینه، ریه ها، بینی و گلو بكار می رود و می تواند برخی از گونه های باكتری و همچنین برخی از انواع قارچها را از بین ببرد. وقتی ازاین گیاه دارویی برای مصرف موضعی استفاده می كنید، می تواند درد رماتیسمی را تسكین بخشد. قبل از مصرف میزان ریز یا هر میزان مصرف، با پزشك معالج خود مشورت و از دستورات ایشان پیروی كنید.
* جوشانده برگ اكالیپتوس (برای احتقاق): 1/2 تا 1 میلی لیتر روزانه.
* روغن برای مصرف موضعی (برای مقاصل متورم یا احتقاق سینه): 30 میلی لیتر روغن اكالیپتوس را به 500 میلی لیتر آب ولرم اضافه كنید.
* اكالیپتول: روزانه 0/05 تا 0/2 میلی لیتر (1 تا 2 قطره برای هر لیوان آب جوش).
* روغن اكالیپتوس (برای استعمال موضعی): نصب تا یك میلی لیتر (15 تا 30 قطره) روغن مزبور را به نصف لیوان روغن مایع (كنجد، زیتون و غیره) اضافه كنید.
* به منظور استفاده استنشاقی از این گیاه داروئی، 5 تا 10 قطره از روغن آنرا به 2 لیوان آب جوش اضافه كنید و سپس حوله را بالای سر خود بكشید و بخار آنرا استنشاق كنید.

نكات احتیاطی
در دوران بارداری یا شیردهی از مصرف اكالیپتوس پرهیز كنید. روغن این گیاه اگر استعمال موضعی داشته باشد، سمی نیست. اما نباید از این گیاه برای مصارف داخلی استفاده كرد.
انجمن فرآوردهای گیاهان دارویی آمریكا برگ اكالیپتوس را از نظر بی خطری در ردیف و درجه دو ارزیابی كرده است. درجه 2 به معنای این است كه در كاربرد این گیاه محدودیتهایی متصور است. در ارتباط با عصاره های برگ اكالیپتوس باید گفت كه افرادی كه مبتلا به التهاب معده ای- روده ای یا التهاب مجرای صفراوی هستند، باید از مصرف عصاره برگ اكالیپتوس اجتناب كنند. در صورت ابتلا به ناراحتی كبد نیز از مصرف آن پرهیز كنند. در صورتی كه مشمول هر كدام از این حالات هستید، با پزشك خود مشورت كنید. از مصرف بی رویه عصارة مزبور نیز اجتناب ورزید. “تانین” موجود در عصاره این گیاه می تواند، در صورتی كه بی رویه مصرف شود، به انواع شكم درد یا آسیب كبدی و كلیوی منجر شود. هرگونه روغن این گیاه را به صورت یا بینی كودكان زیر دو سال نمالید.
تداخل های احتمالی
روغن و عصاره اكالیپتوس می تواند اثرات داروهایی را كه برای درمان كمبود قند خون بكار می رود، خنثی كند. اگر به بیماری افت قندخون مبتلا هستید، مطمئن شوید كه پزشك شما قبل از آغاز درمان با این گیاه در جریان امر واقع شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.