دانلود پاورپوینت فضاهای لازم در فرهنگ سرا


دانلود پاورپوینت فضاهای لازم در فرهنگ سرا

ورودی
پذیرش(نگهبانی)
کتابفروشی
گالری
آمفی تئاتر

سینماتک
کتابخانه
کارگاه ها- (مرمت- بوم
سرویس بهداشتی
پارکینگ
کلاس های آموزشی

رستوران

بدارخانه
اموراداری
دبیرخانه نمایشگاه
دفتر مدیریت موزه
اتاق کارشناسان موزه
بخش روابط عمومی
بخش روابط بین الملل
دفترهنری
دفتر پژوهش و آزمایشگاه
دبیر خانه هنری
دبیرخانه اداری
دفتر سرپرست سینماتیک
انبارها
اتاق تاسیسات

 

میزان فضاهای کتابخانه
عوامل مؤثر بر تخصیص میزان فضاهای کتابخانه عبارتند از حجم مواد ومتون وبخصوص کتابها، میزان سطح که در کتابخانه اشغال می‌کنندو میزان جمعیت کتابخانه که از طریق میزان گردش کتابها در سال تعیین می‌گردد.
فضای مورد میاز برای محاسبه زیربنای یک کتابخانه طبق فرمولی بنام VSC استاندارد IFLA به دست می‌آید
(110 / تعداد کتابها) + (مقدار محلهای نشستن + 72/3) + (430 / گردش کتابها) مثلا برای جا دادن 110 کتاب یک متر مربع در نظر گرفته می‌شود. محل نشستن یک خواننده 72/3 متراست.
ابعاد و استانداردهای پیشخوان و برگه دان حداکثر ارتفاع قفسه‌های فهرست معمولا به اندازه ارتفاع 6 کشو است و در هر کشو نیز در حدود 100 کارت جای می‌گیرد فهرست معمولا در ارتباط مستقیم با میز امانت و میز اطلاعات مرجع قرار دارند و اغلب در مجاورت آنها مجموعه‌ای از کتابهای مرجع عمومی یا موارد استفاده همگانی نیز قرار می‌گیرند. از این رو محل قرار‌گیری فهرستها معمولا فضایی باز است که در نزدیک ورودی قرار دارد و بوسیله ردیفهایی از قفسه‌های فهرستها و پیشخوان بررسی و جستجو کشوها تشکیل شده است. وسعت چنین محلی برای 4 ردیف قفسه‌های دو طرفه در حدود 12 متر مربع برآورد می‌شود.

وضعیت قفسه‌های استاندارد

عمق قفسه‌ها: در اغلب کتابخانه‌ها حداقل 90% کتابها دارای عرضی کمتر از 230 میلی‌متر هستند و عملا می‌توان قفسه‌های با عمق 230-200 میلی‌متر را استاندارد کرد. در صورت بکارگیری قفسه‌های دو طرفه با عمق 450 میلی‌متر حتی صرفه‌حویی بیشتری در فضا به عمل می‌آید.

چنانچه نگهداری کتابهایی با ابعاد کمی بزرگتر مورد نظر باشد عمق 490 میلی‌متر جوابگوست. طبق یک قاعده تجربی در یک کتابخانه 80% قفسه‌ها 200 میلی‌متری، 15% آنها 250 میلی‌متری و 5% باقیمانده 30 میلی‌متر هستند.

طول قفسه‌ها: طول استاندارد سالها برابر 1940 میلی‌متر بوده است. زیرا که پذیرفته شده بود که چشم خواننده توانایی دربرگرفتن بیش از این اندازه در یک نگاه ندارد. مطالعات بعدی اندازه بزرگتر تا 2220- میلی‌متر را نیز تایید کرد.

ارتفاع قفسه‌ها: ارتفاع کتابها بر فاصله میان طبقات و در نتیجه تعداد طبقات تاثیر می‌گذارد. در اکثر کتابخانه‌ها حداقل 90% کتابها را می‌توان در طبقات مرکز تا مرکز 280 میلی‌متر جای داد. به این ترتیب 7 طبقه و یک پاخور 150 میلی‌متری مجموعا ارتفاع 2120 میلی‌متر را برای قفسه‌ها به وجود می‌آورند که بالاترین قفسه در ارتفاع 1830 میلی‌متری با دسترسی آسان قرار می‌گیرد. در مورد معلولین ارتفاع مناسب و دسترسی 1370 میلی‌متر برای زنان و 1500 میلی‌متر برای مردان است. پایین‌ترین طبقه در ارتفاع 300 میلی‌متری است و چهار طبقه 280 میلی‌متری (300 میلی‌متری) به درون آن می‌باشد.

استاندارد میزها:
میزها از جمله مهمترین وسائل فضاهای مطالعه هستند.میزهای یک نفره: رقم قابل قبول برای این میزها 900×600 میلی‌متر می‌باشد. این رقم گاهی برای راحتی بیشتر خواننده تا یک متر نیز افزایش می‌یابد. اگر چه جذابیت بیشتری دارند ولی جای زیادی اشغال می‌کنند.
میزهای 2 نفره: میزهای 2 نفره‌ای که از هم جدا نشده‌اند ظاهرا برای خوانندگانی که روبروی هم قرار می‌گیرند جذابیت چندانی ندارند ولی در صورت قرارگیری در یک سمت ابعاد پیشنهادی 900×120 میلی‌متر می‌باشد.

 

فرمت فایل: Powerpoint (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 46
حجم: 6.88 مگابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *