مطالعات انواع باد ها در تنظیم شرایط محیطی


باد شمالی یکی از بادهای معروف در منطقهٔ استان هرمزگان در جنوب ایران است.

باد شمالی به مدت ۹ ماه از سال به موازات سواحل شمالی خلیج فارس می‌وزد و ۴۰ روز از دوره وزش آن در فصل تابستان همراه با گرد و غبار فراوان است . جهت وزش این باد غیر از زمستان به جهت «غربی» – «شرقی» دارد و از جنوب غربی به سمت شمال شرقی است . باد شمالی در فصل زمستان توأم با هوای نسبتاً سرد است و دوام کمتری دارد .

باد قوس به گویش محلی ( کوش ) یکی از بادهای معروف در منطقهٔ استان هرمزگان در جنوب ایران است.

باد قوس (کوش) بادی است زمستانی که جهت «شرقی» – «غربی» دارد و باعث بارش باران فراوان درمنطقه می‌شود، واز بادهای موسمی استان هرمزگان است.

باد شرجی یا باد ( شرقی ) یکی از بادهای معروف در منطقهٔ استان هرمزگان در جنوب ایران است.

باد شرجی (شرقی) بادیست تابستانی که از بادهای بسیار نامطلوب سواحل شمالی خلیج فارس محسوب می‌شود، در فصل تابستان می‌وزد و پس از برخورد به سطح دریا، رطوبت فراوانی را همراه می‌آورد و نم نسبی هوا را به شدت افزایش می‌دهد. این باد گاهی با ابر و مه همراه است و در برخی نواحی نیز موجب بارندگی می‌شود.

باد بحری یا باد ( شمال غربی) یکی از بادهای معروف در منطقهٔ استان هرمزگان در جنوب ایران است.

باد بحری (شمال غربی) بادیست که اغلب در فصل زمستان شروع به وزیدن کرده و نسیمی از طرف دریا به ساحل می‌آورد که گاهی نیز بارندگی‌های اندکی را به دنبال دارد؛ و مناسبترین فصل مسافرت به استان هرمزگان، فصل زمستان است.

باد سهیلی یکی از بادهای معروف در منطقهٔ استان هرمزگان در جنوب ایران است.

این باد، بادی است تابستانی و گرم که از جنوب شرقی به سمت شمال غربی می‌وزد و در رسیدن میوه، خرما نقش اساسی دارد .

باد نشی یا ( باد نعشی ) یکی از بادهای معروف در منطقهٔ استان هرمزگان در جنوب ایران است.

باد نشی (نعشی) بادی است سرد و طوفانزا که در فصل زمستان در سواحل استان هرمزگان می‌وزد. جهت این باد از شمال شرقی به سمت جنوب غربی است، وگاهی در تنگه هرمز به طور پیوسته، و به مدت ۳ تا ۵ روز می‌وزد.

باد غربی یکی از بادهای معروف در منطقهٔ استان هرمزگان در جنوب ایران است.

باد غربی بادی بهاری است که از نیمه فروردین تا اوایل تابستان از سمت جنوب به شمال می‌وزد و از بادهای موسمی استان هرمزگان است.

باد لوار یا ( تش باد )، «آتش باد» یکی از بادهای معروف در منطقهٔ استان هرمزگان در جنوب ایران است.

باد لوار (تش باد) بادیست که از سمت جنوب غربی می‌وزد و از بیابانهای عربستان نشأت می‌گیرد. زمان وزش باد لوار از تیر ماه تا شهریور ماه است، واز بادهای موسمی استان هرمزگان است. بادی است سوزانده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *