دانلود تحقیق جامعی راجب آسانسور


دانلود تحقیق جامعی راجب آسانسور

مقدمه :

شاید یکی از وسایلی که امروزه استفاده از آن در زندگی انسانها بسیار متداول شده است ، آسانسور باشد ، که البته کمتر به آن توجه می شود .در ادامه این تحقیق سعی کرده ام که این وسیله را بیشتر معرفی کنم و بیشتر به جزئیات فراوان آن بپردازم :

پایه گذار علمی و طراح آسانسور امروزی دانشمند و ریاضی دان بزرگ اتوود است که با ساختن این ماشین که عبارت بود از دو وزنه که با یک نخ به یکــدیگــر مربوط می شدند و روی قرقره ها بالا و پایین می رفتند توانست طرح ابتدایی یک آسانسور را ارائه دهد.

اما اولین آسانسور به شکل امروزی کـه دارای ترمز ایمنی بود توسط اوتیس در آمریکا ساخته و آزمایش شده و سپس بعد از آن دیگران نیز به ساخت انواع آسانسور دست زدند و صنعت آسانسور شکل گرفت.

 

تاریخچه آسانسور در ایران

آسانسـور به صـورت امروزی در حدود 50 سال  پیش وارد کـشور شده است و  اولین نمایندگـی فروش آسانسور در کـشور مربوط به یک شرکــت سوئیسی می باشد که توسط یک شرکت ایرانی وارد شد و بعد از آن نیز شرکـت های خارجی دیگری در این زمینه فعالیت داشتند . اولین کـارخانه در ایران توسط وزارت مسکـن و شهر سازی در سال 1350 در شهر صنعتی البرز قزوین تحت لیسـانس یک شرکــت سوئیسی بنا گردید و بعد از آن نیز کارخانجات دیگری توسط شرکت های خارجی در ایران فعالیت نمودند ولی با توجه به تحریم وسایل بعد از انقلاب و بر اسـاس ضرورت و نیاز شروع به فعالیتهای تولیدی در زمینه سـاخت قطعات یدکـی آسانسور نمودند و در واقع آسانسور به صورت تلفیقی در کـشور تولید و نصب گردید تا اینکـه در دهـه 70 مجوز واردات آزاد شده و به تبع آن واحـدهای فروش آسانسور به صورت رسمی و غیر رسمی بوجود آمدند.

 

شناخت آسانسور

آسانسور، وسیله حمل و نقل عمودی می باشد که با سیستم تعلیق و تعادل نیروی محرکه ، عمل جابه جایی انجام می دهد . همچنین در تعریف دیگری می توان گفت:

وسیله ای مکانیزه می­باشد که در یک چارچوب مشخص ،به نام چاه حرکت می کند و وظیفه جابجائی عمودی مسافران و کاربران را بر عهده دارد.

آسانسور ، مجموعه ای را تشکـیل مـی دهد کــه مستقیماً با جان کــــاربران در ارتباط می باشد. لذا بایستی ایمن، قابل اعتماد و کار باشد و این ناشی از فعل و انفعالاتی است.

 

نحوه کارکرد آسانسور

ماشین بالابر تشکیل شده از یک فلکـه کشش که توسط یک موتور الکتریکی به حرکت در می آید و یک ترمز مکـانیکی که به صورت الـکـــتریکی کنترل می شود،که به این ساختار اضافه می گردد ، تا ایمنی حرکت آن را تأمین کند. این ترمز زمانی عمل می کند کـه منبع تغذیه برقی آن قطع شود.

درصورتی که نیروی محرکه انتقالی به قرقره کششی از طریق یک چرخ دنده حلزونی باشد،موتور از «نوع گیربکسی»است. اما چنانچه نیروی محرکه از طریق اتصال مستقیم از موتور به قرقره کشش منتقل گردد،موتور از«نوع بدون گیر بکس» است. توان موتورهای بدون گیربکس از۲۲ تا  ۸۳کیلو وات متفاوت است،اما موتورهای گیر بکسی کشش از توان۳   تا ۳۰ کیلو وات برخوردارند.

بین موتـور و فلکـه  کـشش  یک گیربکس قرار دارد تا سـرعت  موتور را با سرعـت فلـکـه کـشش هـماهنگ کند . برای این  کـار معمولاً از موتـور های جـریان  مـتناوب 4 یا 6 قطبی نیز می توان برای  پیش برد هدفمان استفاده کنیم.
هدف دیگـر استفاده از گیربکس در این سیستم کاهش گشتاور می باشد . و لـذا سبب کـاهش ابعـاد موتور می شود . در حقیقـت اندازه موتــور بیش از آنکـه به تـوان خروجی آن بستگی داشته باشد به گشتاور خروجی وابسته است.

 

آسانسورهای برقی

اصول عملکرد:

یک آسانسوربرقی با نیروی محرکه کششی دارای اتاقکی است که ازکابلهای فولادی آویزان است و این کابلها برروی قرقره محرک شیار دارحرکت می کنند.کابلهای فولادی از یک طرف به بالای اتاقک و از طرف دیگر به قاب وزنه تعادل متصل می شوند.وزنه تعادل ازمیزان بار روی موتور الکتریکی به اندازه اختلاف وزن موجود میان اتاقک همراه با  بار و وزنه تعادل یا اصطکاک کم می کند.این اختلاف وزن را ((بار غیر متعادل))می نامند.

وزنه تعادل معمولاً  ۴۰  تا  ۵۰  درصد وزن اتاقک به علاوه بار آن و اصطکاک وزن دارد. اصطکاک معمولاً ۲۰ درصد وزنه تعادل است.

 

فهرست
مقدمه                                                                                                                   3

تاریخچه آسانسور در ایران                                                                            4
شناخت آسانسور                                                                                               5
نحوه کارکرد آسانسور                                                                                  5

آسانسورهای برقی                                                                                        6

اتاق ماشین آلات در سطح پایین                                                                      8

نیاز و سلایق کودکان در طراحی آسانسور                                                11

نکاتی درباره ایمنی و استفاده از آسانسور                                                    12

طراحی آسانسور                                                                                          13

کمپانی های سازنده آسانسور                                                                           16

جالب است بدانید                                                                                                17

موارد کلی از طراحی و اجرای آسانسور                                                     17

آسانسوربرای ادارات،بانک ها،هتل ها،آسانسور های تخت بیمارستانی و…       20

آسانسور های کوچک برای حمل کالا                                                            25

آسانسورهای هیدرولیک                                                                                 29

آسانسورهای پانورامیک شیشه ای                                                                 33

آسانسورهای پانورامیک در ایران                                                                  34

 

 

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 38
حجم: 3.021 مگابایت


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − چهار =