دانلود بررسی وضعیت برگزاری اردوهای دانش آموزان

دانلود بررسی وضعیت برگزاری اردوهای دانش آموزان

اردو و بازدید دانش آموزان

مقدمه:

یکی از برنامه هایی که در رشد شخصیت فردی و اجتماعی و غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان نقش بسزایی دارد، فعالیتهای اردویی و بازدیدی است. این برنامه ها؛ چنانچه با پیش بینیهای لازم و برنامه ریزی صحیح انجام پذیرد، موجب تقویت انضباط اجتماعی خواهد بود. و در غیر این صورت، خسران آن بیش از منفعتش می باشد.

صاحبنظران تعلیم و تربیت، معتقدند که، 50 درصد فعالیتهای امور تربیتی، برنامه های اردویی و بازدیدی می باشد. همه ساله میلیونها نفر دانش آموز در قالب تیمهای ورزشی، دسته های فرهنگی، هنری، امور سیاحتی و زیارتی از شهری به شهر دیگر و یا از استانی به استان دیگر در حرکت می باشند. جاذبه های طبیعی، تاریخی و تفریحی ایران عزیز، نه تنها برای دانش آموزان، بلکه برای بزرگسالان نیز جاذب و فرح بخش است. در دین مبین اسلام، در آیات و روایات متعددی به منافع مسافرت و بازدید اشاره شده است و در سیره انبیا(س) و امامان معصوم(ع) به نکات ارزنده ای در آداب مسافرت، همکاری و تعاون، رعایت بهداشت، دستگیری ضعفا، تدبیر در احوال گذشتگان و… به چشم می خورد.

بدون تردید، در بین نسل پویای انقلاب اسلامی، چهره هایی وجود دارد که اگر فرصت شکوفایی استعدادهای خود را به دست آورند، در ساختن فردای ایران عزیز قدمهای بلند و موثری برخواهند داشت. برنامه های اردویی و بازدیدی در این سیر، می تواند، به عنوان ابزاری سازنده و مفید در شناسایی استعدادها، تقویت روح تعاون، همکاری، نظم و انضباط و شکوفایی شخصیت اجتماعی آنان به کارگرفته شود. لذا بر ماست که با تدوین مقررات و تاکید بر رعایت اصول حاکم بر فعالیتهای اردویی و بازدیدی، ضریب اطمینان را بالا برده و اعتماد را که خانواده ها در سپردن عزیزان خود به دست ما دارند، حفظ نماییم. این مجموعه نیز بر این اساس تهیه گردیده است، امید است مربیان عزیز و دیگر برگزار کنندگان، با رعایت مفاد آن در بهتر برگزار نمودن برنامه ها ما را یاری نمایند.

فصل اول:

کلیات

ماده 1. برگزاری هر گونه برنامه اردو و بازدید، باید دارای هدف مشخص و از قبل تعیین شده باشد و قبل از اجرا در ستاد تربیتی مدرسه، مطرح و مورد تصویب قرار گیرد.

ماده 2. پس از تصویب برنامه مورد نظر در ستاد تربیتی مدرسه، فرم درخواست اجرای برنامه، تکمیل و با امضای مسوول مدرسه به منطقه ارسال شود.

ماده 3. فرم درخواست برنامه در دو نسخه تنظیم و نسخه اول به آموزش و پرورش منطقه جهت بررسی و اقدام، ارسال و نسخه دوم بعنوان سابقه در آموزشگاه بایگانی شود.

ماده 4. فرم درخواست برنامه اردو- بازدید، دقیقا توسط مربی پرورشی تکمیل، و جزئیات اهداف و برنامه در آن قید گردد و پس از امضای مدیر مدرسه، جهت کسب مجوز به منطقه ارسال شود.

ماده 5. نمونه کارهای محتوایی و ریز برنامه های اجرایی اردو و بازدید، مورد درخواست و روشهای دستیابی به اهداف پیش بینی شده باید در فرم درخواست مجوز از طریق آموزشگاه به منطقه مشخص گردد.

ماده 6. آموزش و پرورش منطقه یا شهرستان موظف است، پس از دریافت فرم درخواست، اجرای برنامه اردو و بازدید از مدرسه با توجه به موارد ذیل این ماده و بررسی همه جوانب، موافقت یا عدم موافقت، برنامه پیشنهادی را به آموزشگاه مربوط اعلام نماید.(فرم شماره 2)

6-1. برگزاری برنامه اردو و بازدید در طول سال تحصیلی منحصر به اردوهای یک روزه، دو روزه و کوتاه مدت می باشد.

6-2. در برگزاری اردوهای درون استانی، در طول سال تحصیلی، برای جلوگیری از تعطیل شدن کلاس درس، سعی شود در دور روز(ایام تعطیل مثل روزهای جمعه، اعیاد، وفات و…) استفاده شود. با هماهنگی و تصویب ستاد تربیتی مدرسه، اجرای برنامه های یک روزه بلامانع می باشد.

6-3. اجرا و برگزاری اردوهای برون استانی و بلندمدت در ایام تعطیلات عید نوروز برای کلیه مدارس راهنمایی و دبیرستان و فاصله بین دو ترم برای دانش آموزان نظام جدید متوسطه بلامانع می باشد.

6-4. صدور مجوز برگزاری برنامه های اردو و بازدید برون استانی، در غیر از ایام تعطیلات عید نوروز و بین دو ترم برای نظام جدید متوسطه، با رعایت اینکه بیش از سه روز منجر به تعطیلی و عدم حضور دانش آموزان در کلاس درس نشود، بلامانع می باشد. (شرایط برگزاری این گونه برنامه ها در مبحث مربوط به خود در همین دستورالعمل خواهد آمد)

فصل دوم:

برنامه اردو و بازدید درون استانی

ماده 1. فرم درخواست مجوز برنامه اردو و بازدید، پس از تصویب ستاد تربیتی، لازم است که حداقل بیست روز قبل از اجرا، جهت بررسی و صدور مجوز به آموزش و پرورش منطقه ارسال گردد.

ماده 2. تعداد افراد شرکت کننده برای اجرای یک برنامه اردویی درون استانی برای هر آموزشگاه حداقل 21 نفر( یک رسد) و حداکثر 105 نفر( 5 رسد) می باشد.

ماده 3. مدت زمان اجرای برنامه های درون استانی برای مقطع ابتدایی یک روزه و بدون بیتوته می باشد و برای مقاطع راهنمایی و متوسطه با توجه به برنامه های پیش بینی شده توسط آموزش و پرورش منطقه با رعایت بند 2 ماده 6 کلیات آیین نامه اجرایی، تعیین خواهد شد.

ماده 4. تشکیلات اجرای اردوی درون استانی به شرح ذیل می باشد:

تبصره 1. در مقطع ابتدایی به ازای هر 15 نفر دانش آموز، یک مربی پیش بینی شود.

تبصره 2. در مقطع راهنمایی و متوسطه به ازای هر 21 نفر دانش آموز، یک مربی پیش بینی شود.

تبصره 3. اجرای هر برنامه اردو و بازدید علاوه بر تعیین مربیان مندرج در تبصره 1و2، دارای یک سرپرست می باشد.

ماده 5. سرپرست اردو، مربیان، آموزگاران و دبیران همراه، لازم است؛ ضمن داشتن تجربیات کافی اردویی، خوش برخورد، علاقه مند و دلسوز، امین و آشنا به مسایل تربیتی بوده و توان لازم در خصوص هدایت و نظارت بر حسن اجرای برنامه ها را دارا باشد(ترجیحا از مربیان که دوره 90 ساعته آموزش اردویی را گذرانده اند، به عنوان سرپرست برنامه استفاده شود.)

 

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 12
حجم: 66 کیلوبایت

9,000 ریال – خرید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 7 =