Warning: include(whitespacefix.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/saeedsun/domains/saeedsun.ir/public_html/blog/index.php on line 2

Warning: include(whitespacefix.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/saeedsun/domains/saeedsun.ir/public_html/blog/index.php on line 2

Warning: include(): Failed opening 'whitespacefix.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php74/usr/share/pear') in /home/saeedsun/domains/saeedsun.ir/public_html/blog/index.php on line 2
دانلود مقاله راجب استرس و اضطراب - پایگاه علمی سعید سان

دانلود مقاله راجب استرس و اضطراب

مقدمه

دنیای که ما در آن زندگی می کنیم با تمام شگفتی ها ، زیبایی ها و پیشرفت ها آکنده از ترس و نگرانی است.همانطور که علم و تکنولوژی پیشرفت می کند ، عواملی که موجب اضطراب ، نگرانی و افسردگی می شوند نیز بیشتر شده اند.

اضطراب ، نگرانی ، استرس و افسردگی مخصوص افراد ، جامعه یا طبقه ی خاصی از مردم نیست و افراد با توجه به نوع و شرایط زندگیشان به عوامل اضطراب زا و نگران کننده ی گوناگونی مواجه هستند.

همه ما می دانیم که زندگی شتابزده و ماشینی امروز ، تنش و فشار بالایی به جسم و روح ما وارد می کند ؛ اما آیا انسان توان تحمل این فشارها ، تنش ها و نگرانی های پی در پی و دایمی را دارد؟ و آیا می تواند همچنان تندرستی خود را حفظ کند؟ در وضعیت کنونی که اضطراب و استرس باعث رنج و آسیب جدی بسیاری از مردم ایت ، پاسخ تا حدودی منفی است.باید گفت : گریز از آهنگ و سرعت زندگی امروز غیر ممکن است.به علاوه ، اصلاً نمی توان در وضعیتی صد در صد به دور از اضطراب و نگرانی زندگی کرد.

و آیا برای کاهش این نگرانی ها و رهایی از آسیب های مخربی که بر جسم و روان انسان وارد می کند، راهی وجود دارد؟ بله !

هرچه محل سکونت انسان بزرگتر و رفاه  و سعادت مادی او بیشتر باشد، عوامل و وسایل استرس زا نیز بیشتر می شوند.

در زندگی امروز شتابزدگی دایمی ، وابستگی روز افزون به ابزار و وسایل  ماشینی ، سرعت ، آلودگی صوتی ، خشونت شدید در زندگی ، فیلم های خشن و پرحادثه ، رژیم های غذایی نادرست ، انزوا و تنهایی ، بینش های ضد اجتماعی و اخلاقی ، خانواده های از هم گسیخته و نابسامان ، کینه و دشمنی در روابط خانوادگی ، تخریب های عظیم ، جنگ ، تروریسم ، ترس های گوناگون ، جرم و جنایت ، طولانی کردن عمر انسان به روش مصنوعی و توأم با درد و رنج ، قحطی و خشکسالی ، زیان های مالی ، فجایع زیست محیطی ، کارهای سخت و طاقت فرسا ، انزوا ، غم و اندوه ، خشونت و گاه بی عدالتی ، مواد مخدر و الکل ، توجه بیش از حد به راه های مختلف دستیابی به قدرت و پول ، دوری از خداوند و رهنمودهای الهی عدم پیروی و اطاعت و عمل به هشدارها و درس های انسان ساز مکتب ائمه اطهار علیه السلام ، غفلت ، غرور و خود فراموشی ، گناه و معصیت و غافل شدن از هدف نهایی از خلقت بشر و زندگی او که همان رسیدن به کمال و سعادت ابدی و رسیدن به قرب و لقای حضرت حق باریتعالی است و . . . ابعاد جدیدی را به معضل اضطراب و افسردگی افزوده اند.

نکته مهم این است که اضطراب و نگرانی نسل های گذشته و سنتی قدیم با کسانی که در جریان زندگی پرشتاب امروز تنها به سرعت و رقابت و خواسته های بی حد و مرز خود توجه دارند ، قابل مقایسه نیست ..

مردم امروزی مدعی تجدد و تمدن هستند .و با شیوه های نوین امروزی زندگی می کنند .در این شرایط (اظطراب ها ، نگرانی ها ، استرس ها ، و افسردگی ها ) کمین کرده اند تا به طور جدی به جسم و روح ما آسیب برسانند .کسی که مجبور است با شیوه نوین امروزی زندگی کند و با جریانات عصر جدید همگام شود ، ناگزیر با شرایطی پر استرس و نگران کننده مواجه می شود و باید ظرفیت بالایی برای پذیرش اظطراب و رفع افسردگی داشته باشد .

 

فهرست مطالب

مقدمه……………………………………………………………………………………..1

چکیده……………………………………………………………………………..3

فصل اول:تعارف و مفاهیم………………………………………………………..4

تعریف استرس (تنیدگی) ………………………………………………….4

تعاریف اضطراب………………………………………………………….4

فرق استرس (تنیدگی) و بحران……………………………………..5

فرق اضطراب با استرس…………………………………………………………….6

اضطراب بهنجار و نابهنجار…………………………………………………………6

سطوح و درجات اضطراب (انواع) ………………………………………………….7

فصل دوم:طبقه بندی و سطوح استرس و اضطراب…………………………………..7

فصل سوم:عوامل ایجاد استرس و اضطراب………………………………………………..9

سبب شناسی اضطراب………………………………………………………………..9

مهم‌ترین علل اضطراب در کودکان……………………………………………………..10

طبقه بندی عوامل استرس زا……………………………………………………..11

فصل چهارم:علائم و نشانه‌ها……………………………………………….13

علائم و نشانه‌های اضطراب در بزرگ‌سالان……………………………………..13

بررسی نشانه‌های اضطراب در کودکان…………………………………………….14

فصل پنجم:درمانگری استرس و اضطراب…………………………………..17

درمانگری‌های رفتاری در خصوص هراس خاص……………………………………17

درمانگری‌های رفتاری در خصوص هراس اجتماعی……………………………………………………….18

درمانگری رفتاری در خصوص اضطراب تعمیم یافته……………………………………..18

داروهای ضد اضطرابی……………………………………………………………19

تأثیر توکل در کاهش استرس و اضطراب……………………………………..20

آثار مثبت توکل در بهداشت روانی………………………………………………………21

تأثیر ایمان در کاهش استرس و اضطراب………………………………………………21

نتیجه………………………………………………………………………………………………………………………23

منابع………………………………………………………………………………………………………..24

 

این فایل ورد در 27 صفحه به خدمتتون ارئه میشود.

25,000 ریال – خرید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =