پروپوزال بررسی وضعیت ایمنی کارگاه‌ها ی کوچک

 

وضعیت ایمنی در کارگاه‌ها ی کوچک مجزا از سایر اجزای صنعت نبوده و همان شرایطی که بر وضعیت اقتصادی، تکنولوژی و بازار فروش هر صنعت ما به لحاظ قوت یا ضعف حاکم است، بر وضعیت ایمنی آن نیز  با شدت بیشتری جاری است. از مشخصه های ایمنی در کارگاه‌ها ی کوچک، این است که برعکس کشورهای پیشرفته­،  تعیین کننده ترین عامل در حوادث کشور ما شرایط ناایمن است ، و این یعنی غالب کارگاه‌ها ی کوچک به­لحاظ ایمنی شرایط خوبی ندارند. مراجعه به آمار حوادث ناشی از کار که از مراجع ذیصلاح مانند سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار منتشر می شود، مؤید وضعیت نامطلوب ایمنی در کارگاه‌ها ی کوچک بوده و ناراحت کننده­تر این که آمارهای ارائه شده از سوی سازمان­های تأمین اجتماعی و وزارت کار در خصوص حوادث ناشی از کار تفاوت زیادی داشته و هر یک به فراخور منافع سازمانی خود آمار را جمع آوری و ارائه می نماید؛ به عنوان مثال تأمین اجتماعی تعداد بالای حوادث را نشانی از آمار بالای خدمت تلقی می کند و وزارت کار، تعداد کم حوادث را نشان از موفقیت سیاست گذاری های خود در بخش ایمنی می داند و با همین پیش فرض، برخی حوادث غیر ناشی از انجام کار یا جزئی در سازمان تامین اجتماعی، ناشی از کار تلقی شده و بسیاری از حوادث ناشی از کار به دلیل گزارش نشدن به وزارت کار، ثبت نمی شوند.

از آن جا که هیچ مشکلی بدون داشتن اطلاعات و تحلیل صحیح حل نمی شود، مطمئنا می توان فرض نمود که کارگاه‌ها ی کوچک در کشور ما به لحاظ ایمنی وضعیت خوبی نداشته و به منظور رسیدن به دلایل این عقب ماندگی و ارائه­ی راه حل،  با پذیرفتن بی­چون و چرای این فرض، در این تحقیق به دلایل، ریشه­ها و ارائه­ی راه حل خواهیم پرداخت.بررسی وضعیت ایمنی در کارگاه‌ها ی کوچک،  بدون داشتن یک درک صحیح از وضعیت کارگاه‌ها ی کوچک کشور میسر نخواهد بود. هدف از این تحقیق بررسی وضعیت ایمنی در کارگاه‌ها ی کوچک شهرستان …. تبیین دلایل عدم برقراری وضعیت مناسب ایمنی در  کارگاه‌ها ی کوچک می‌باشد متغیرهای تحقیق شامل وقوع حادثه شغلی،  اطلاع کارگران از اصول و مقررات ایمنی، استفاده کارگران از وسایل حفاظت فردی در حین انجام فعالیتهای کاری، امکان پیشگیری از وقوع حوادث شغلی، انجام بازرسی از طرف بازرسان مراکز بهداشتی و اداره بازرسی کار از محل کارگاه، رضایت کارگر از شغل خود، آموزش کارگر در زمینه ایمنی و بهداشت حرفه ای می باشد تا با بررسی و تحلیل متغیرهای تحقیق،  راهکارهای مناسبی در ایجاد نگرشی صحیح به این مهم فراهم گردد . چرا که این امر می تواند نقش به سزایی در ایمن سازی کارگاه‌ها ی کوچک و کاهش خطرات و خسارات ممکنه ایفا نماید . در این تحقیق با رویکردی تحلیلی و آسیب شناسانه به بررسی دلایل و عوامل عدم برقراری نکات ایمنی در کارگاه‌ها ی کوچک پرداخته و آن را از زوایای مختلف تحلیل می نماییم.

فایل ورد 19 صفحه ای

185,000 ریال – Download

 سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 8 =