دانلود پاورپوینت فیزیولوژی دستگاه عصبی حشرات


OnPlay تمامی آموزش های غیر رایگان اساتید سطح اینترنت را به رایگان تماشا کنید

دانلود پاورپوینت فیزیولوژی دستگاه عصبی حشرات

دانلود پاورپوینت فیزیولوژی دستگاه عصبی حشرات

Nevrophysiology

دستگاه عصبی از نگاه مرفولوژی

  *دستگاه عصبی در حشرات منشاء اکتودرمی دارد.

  *دستگاه عصبی از زوج گره ها یا عقده های عصبی تشکیل گردیده است.

*دستگاه عصبی مرکزی(CNS) شامل قسمت های زیر می باشد:

1-مغز(brain) : از به هم پیوستن گره های عصبی سه حلقه ی اولیه سر در مرحله ی جنینی به وجود می آید ودر بالای مری وبین بازوهای Tentorium

قرار دارد.

مغز از سه قسمت تشکیل شده است:

1-1) مغز اول (Protocerebrum) : بخش بزرگی از مغز را تشکیل می دهد و در دو طرف دارای لبه های نوری(Optical lobes) است که با چشم های مرکب در ارتباط می باشد.اجسام ساقه دار (corpora pedunculata یاmushroombody ) که مرکز روانی وشعور حشرات را تشکیل می دهند در مغز اول قرار دارند.

  1-2) مغز دوم (Deutocerebrum) : که در دو طرف آن مراکز عصبی شاخک ها قرار دارند.

  1-3) مغز سوم (Tritocerebrum) : لب بالا ، پیشانی وبخش اولیه ی دستگاه گوارش را تحت کنترل دارد. سیستم عصبی غیر ارادی (Stomodeal nervous)با این قسمت ارتباط دارد.

 

 *  Aristotlelمعتقد است که: درحشرات مغز بین سر ودم یا انتهای بدن قرار گرفته است (cited Strausfeld, 1976, p.3).او مطمئن نبوده ، چون مشکل مهم درآناتومی کنترل استقرار گره های عصبی است.

* مغز در اکثر حشرات در سر قرار دارد اما در لارو Dipteraدرحلقه های عقبی بدن قرار دارد.

* نکته ی جالب این است که اگر سر حشره ای در اثر حادثه ای قطع شود حشره برای مدت طولانی می تواند زنده بماند ، یا حتی راه برود ، جفت گیری نماید و تخمگذاری کند که بیشتر در اثر تولید هورمون های مختلف توسط سیستم عصبی می باشد.

2- گره ی عصبی زیر مری(Suboesophageal ganglion) :

از به هم پیوستن سه جفت گره ی عصبی مربوط به حلقه های Gnathocephalon  به وجود آمده است و در زیر مری قرار دارد . این گره توسط یک جفت حلقه ی(رابط) دور مری به مغز متصل می شود و از سوی دیگر به زنجیر عصبی شکمی متصل می گردد . آرواره ی بالا و پایین و لب زیرین تحت کنترل این گره می باشد و این گره دارای مرکز عصبی کنترل کننده ی اعمال قطعات دهانی می باشد و علاوه بر آن حرکت و راه رفتن حشره را هماهنگ می نماید.

3- زنجیر عصبی (nerve cord) :

از مجموع عقده های عصبی موجود در حلقه های قفسه سینه وشکم تشکیل شده است . (سه جفت گره قفسه ی سینه ومعمولاً هشت جفت گره ی شکمی)

*The ventral ganglia and connecting nerve cord usually lie close to the cuticle on the ventral side of the body

 

فرمت فایل: Powerpoint
تعداد صفحات: 52
حجم: 16 مگابایت


OnPlay در یوتوب، آموزش های روانشناسی و معماری و کامپیوتر و سایر آموزشهای پولی را به رایگان تماشا کنید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + هفده =