دانلود آموزش کامل OPNET

دانلود آموزش کامل OPNET

آموزش کامل OPNET

چکیده:

هدف اصلی این پایان­نامه این است که تمرین­های آزمایشگاهی را برای استفاده در رشته­های متعدد و مختلف دردانشگاه­ها گسترش دهد و یک بینش در مورد اینکه چگونه یک شبکه واقعی و پروتکل­ها رفتار می کنند، ارائه دهد. تمام لابراتوارها در محیط شبیه سازی OPNET Modeler 9.0  که یک شبیه‌­ساز شبکه است، توسعه یافته اند و ابزارهایی برای  مدل، طراحی،  شبیه سازی و data mining و تجزیه و تحلیل ارائه می­کند. مجوز بسته نرم افزاری توسط OPNET technologies Inc[1]  داده شده است.

وسایل آموزشی شامل مجموعه­ای از فعالیت­های آزمایشگاهی، یعنی معرفی محیط OPNET Modeler90، M/M/1، Aloha، CSMA، CSMA-CD، Slow Start، Congestion Avoidance، Fast Retransmit،Fast Recovery و OSPF، Queuing Policies،Self similar می باشد.

کلمات کلیدی: OPNET Modeler، Lab،M/M/1، Aloha،CSMA، CSMA-CD،   Slow Start، Congestion Avoidance، Fast Retransmit، Fast Recovery، OSPF،Areas ، Balanced traffic flow، Ethernet، FIFO،Preemptive priority queuing، Non preemptive queuing، WFQ، Selfsimilar.

مقدمه:

مطالب کلی:

امروزه، زمینه­ی شبکه­های کامپیوتری درکل دنیا وارد یک فاز رشد نمایی شده است. این تقاضاها، ضرورت مهندسین شبکه­ی با استعداد و مستعد را به شدت ایجاد کرده است. بنابراین برای دانشگاه­ها ارائه درس شبکه که هم آموزشی باشد و هم به روز بسیار سخت است. بدلیل موانع دیگر، این که یک دانشگاه قادر به ارائه انواع  شبکه­ها به دانشجویانش باشد کاری غیر عملی است. یک ابزار بسیار با ارزش در این زمینه، عبارت است از شبیه­ساز شبکه OPNET Modeler  که ابزارهایی را برای طراحی مدل، شبیه­ سازی، data mining  و تجزیه و تحلیل، با توجه به روشهای دیگر، ارائه می­کند. OPNET Modeler  می­تواند شبکه­های متعدد مختلفی را که به یکدیگر متصل هستند را شبیه­سازی کند. بنابراین دانشجویان می­توانند فقط با نشستن در محل کار خود، انتخاب­های مختلف قابل دسترس به گره­های شبکه را تمرین کنند و عملا” تأ ثیرکار خود را مشاهده نمایند. جریان پیام­های داده­ای، از دست دادن بسته‌­ها، کنترل و مسیریابی جریان پیام­ها، شکست­ها و معایب لینک، خطاهای بیتی و غیره… با یک سرعت  قابل رؤیت برای داشجویان، قابل مشاهده هستند. این روش برای دانشگاه­هایی که می­خواهند رفتار شبکه­ها و پروتکل­های مختلف را با دلیل اثبات کنند، مؤثرترین روش می­باشد.

هدف

این پایان­نامه پنج تمرین آزمایشگاهی را با استفاده از محیط شبیه ­سازی OPNET Modeler انجام خواهد داد که عبارتند از:

 :  Lab1 مقدمه ( مقدمه ای بر محیط OPNET)

Lab2  :M/M/1  ( ایجاد مدل صف M/M/1  )

Lab3 :Ethernet (Aloha  ،CSMA، CSMA-CD)

Lab4 :TCP  (Slow Start،   Congestion Avoidance، Fast Retransmit،Fast Recovery   )

Lab5 :OSPF  ( Areas  Balanced traffic flow)

نهایتا” بعد از به پایان رساندن این تمرین­های آزمایشگاهی، قوه ی ادراک دانشجویان از پروتکل­ها، شبکه­ها و پیاده­سازی مسیریابی­ها و تعامل­ها پیشرفت خواهد کرد. این، یک نقش اساسی  و بنیادی در درک چگونه کارکردن اینترنت ایفا می­کند.

لابراتوار1

مقدمه ای بر OPNET

هدف

این لابراتوار در مورد اساس استفاده از ابزارهای بهینه شده­ی مهندسی شبکه یا همان OPNETمی­باشد.

بررسی کلی

OPNET یک شبیه­‌ساز بسیار قوی شبکه می­باشد. اهداف اصلی آن، بهینه کردن هزینه‌­ها، کارآیی و قابلیت دستیابی  می­باشد.

هدف این لابراتوار، آموزش اساس چگونگی استفاده از رابط مدل­ساز، همچون بعضی تئوری­های ابتدایی مدل­سازی  می­باشد.

فعالیت­های زیر مورد بررسی قرار گرفته­اند:

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش) + فایل پی دی اف لاتین
تعداد صفحات: —
حجم: 3.55 مگابایت
129,000 ریال – خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.