دانلود مقاله بازآفرینی شهری ضرورتی برای دستیابی به توسعه پایدار گردشگری


دانلود مقاله بازآفرینی شهری ضرورتی برای دستیابی به توسعه پایدار گردشگری

چکیده:

توسعه سریع شهرنشینی در نتیجه انقلاب صنعتی و پیشرفت های تکنولوژیکی، موجب بر هم خوردن تعادل های اجتماعی و محیطی گردیده است. برای تعادل بخشیدن به حیات انسانها که توسعه پایدار را در پی خواهد داشت؛ رویکرد بازآفرینی فرهنگ مبنا، ظرفیت پذیرش کارکردهای اقتصادی را دارد و جریان حفاظت و ابعاد فرهنگی توسعه را عاملی برای بازدهی اقتصادی فضاهای شهری و مکانها قرار می­دهد. این رویکرد بر تداوم تاریخی و استفاده هر چه بهتر از میراث فرهنگی و تاریخی تأکید می ورزد و انجام طرح­های توسعه مجدد و تخریب و دوباره سازی­ها با رویکرد بازآفرینی فرهنگ مبنا امکان معاصر سازی بافت­های تاریخی را در راستای توسعه پایدار گردشگری فراهم می‌آورد.

 صنعت گردشگری  از پررونق‌ترین فعالیت‌های اقتصادی جهان به عنوان فعالیتی چند وجهی دارای اثرات مثبت  از قبیل اشتغال‌زایی، کسب درآمد، جذب ارز و تقویت زیرساخت‌ها است. شهر خرم‌آباد از مناطق پر جاذبه، دارای پتانسیل‌های گردشگری به‌عنوان پایلوت توسعه پایدار گردشگری و دارای شناسنامه جهانی می‌باشد که امکان و فرصت مناسبی برای توسعه پایدار شهری بر پایه گردشگری پدید آورده است. هدف مقاله، تحلیل رویکرد بازآفرینی شهری در بافتهای تاریخی و مرکزی در راستای توسعه پایدار گردشگری در شهرخرم‌آباد و کمک به توسعه این صنعت و تبدیل شهر به یک مقصد گردشگری بین المللی پایدار و رقابتی می‌باشد. روش گردآوری داده ها با توجه به ماهیت مطالعه به روش کتابخانه ای و مطالعات میدانی از نوع مشاهده بوده و از طیف گسترده ای ازدیدگاه ها بهره گرفته شده است. با توجه به قابلیت‌های بافت تاریخی و مرکزی شهر خرم آباد در زمینه توسعه گردشگری و در چارچوب کاربست رویکرد بازآفرینی فرهنگ مبنا در تحقق توسعه پایدار گردشگری در بافت مذکور راهکارهایی ارائه ‌گردید.

واژه های کلیدی: بازآفرینی پایدار شهری، توسعه پایدار گردشگری، بافت قدیمی، بافت تاریخی، شهر خرم آباد.

فرمت فایل:  Pdf
تعداد صفحات: 18
حجم: 1.33 مگابایت

سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *