دانلود پاورپوینت مطالعات دانشکده معماری و ریز فضاهای آن


دانلود پاورپوینت مطالعات دانشکده معماری و ریز فضاهای آن

دانلود پاورپوینت مطالعات دانشکده معماری و ریز فضاهای آن

مطالعات معماری فضاهای آموزشی

تاریخچه : دانشکده معماری در ایران

مدرسه صنایع مستظرفه که به دست کمال‌الملک احداث شده بود مقدمه تأسیس دانشکده هنرهای زیبا در سال ۱۳۱۹ ، شد. ساختمان دانشکده در سال ۱۳۲۸، با طراحی و معماری یوگینا آفتاندلیانس ساخته شد و از آن بهره‌برداری شد‌. هم اکنون، دانشکده هنرهای زیبا با پنج گروه آموزشی شهرسازی‌، معماری‌، موسیقی‌، هنرهای تجسمی و هنرهای دراماتیک‌، قدیمی‌ترین مجموعه آموزشی هنری در کشور است‌ .

از انواع فضاهای آموزشی میتوان به فضاهای زیر اشاره کرد

1- مهد کودک

2- پیش دبستانی

3- مدارس متوسطه

4- مدارس بزرگسالان

5- دانشکده و دانشگاه

عوامل تأثیر گذار در مکان یابی و طراحی

اقلیم :   

اقلیم یک منطقه یکی از عوامل تاثیر کذار در چگونگی طراحی یک فضا یا ساختمان است که اهمیت زیادی دارد.

امروزه با توسعه علوم مختلف و رسیدن به یک سری مصالح جدید که قابلیت بیشتری نسبط به آنچه که در زمان گذشته استفاده میشدند را دارند طراحی انعطاف بیشتری را پیدا کرده است که البته یک سری مشکلات در زمینه هماهنگی طرح با اقلیم مورد نظر وجود دارد با این حال برای بکارگیری حد اکثر ظرفیتهای محیط و استفاده حداقل از انرژی برسی مسائل اقلیمی برای طرحهایی که باید در یک منطقه اجرا شود حائز اهمیت است زیرا که هر یک از آیتمهای (آب –هوا –باد –رطوبت –میزان بارندگی –برودت –زاویه تابش وجهت طلوع خورشید وسمت آن )تاثیر بسزایی در طراحی میتواند داشته باشد و کمک کند به طرح برای همخوانی بهتر با اقلیم پس طبیعی است که دانستن این موضوعات میتواند کمک شایانی کند.

طراح در انتخاب نحوه طراحی تا استفاده حداکثر از پتانسیل محیط در طرح را داشته باشد

این عوامل کمک به انتخاب نوع مصالح- میزان ارتفاع ساختمان – نحوه قرار گیری باز شوها- نوع و چگونگی استفاده از پوشش گیاهی منطقه وجهت قرار گیری ساختمان در محورهای مختلف در زمینه کسب بیشترین میزان انرژی در فصول سرد سال و استفاده از حداقل انرژی در فصول گرم برای تهویه و استفاده از نور مناسب برای روشنایی ساختمان میتواند داشته باشد

انتخاب بهترین فرم برای طرح کمک زیادی میکند به هماهنگی بیشتر ساختمان با محیط اطراف که البته انتخاب فرم برای ساختمانهای جدید نسبط به سالیان قبل مشکلتر شده زیرا که اکنون با استفاده از شیشه در نماها پرت حرارتی بیشتری در فصول سرد سال و انرژی بیشتری در فصول گرم جذب ساختمان میشود که این مشکل ساز است

فضای آموزشی هر کشوری دارای شکل سنتی ویژه خود می باشد که متاثر از شرایط آموزشی و اقتصادی آن است. بنابراین برای طراحی فضای آموزشی نمی توان داده هایی را تعیین کرد که به طور جهانی (عمومی) قابل اجرا باشد.

طرح زمین فضای آموزشی بستگی به عوامل گوناگون دارد مانند: اندازه فضای آموزشی، گروه سنی فضا برای آنها ساخته می شود، مکان، شرایط آب و هوایی.

 

فهرست مطالب:

انواع فضای آموزشی

تقسیم بندی فضا ها

تقسیم بندی فضا های آموزشی

تقسیم بندی فضا های اداری

تقسیم بندی فضا های فرهنگی

تقسیم بندی فضا های خدماتی

تقسیم بندی فضا های تفریحی

lسرانه کلی فضای آموزشی

تاریخچه : دانشکده معماری در ایران

عوامل تأثیر گذار در مکان یابی و طراحی

اصول طراحی

نمونه دانشکده معماری

آرونوف:

مدرسه معماری کرنل Cornell :

آرونو مدرسه معماری ندرلند در شهر رتردام :

دانشکده معماری هاروارد

مدرسه معماری میس وندروهه (Crown hall )

مدرسه معماری اهیو

 

فرمت فایل: Powerpoint (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 79
حجم: 7.1 مگابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *