دانلود گزارش طرح جامع زیباسازی اراک


دانلود گزارش طرح جامع زیباسازی اراک

دانلود گزارش طرح جامع زیباسازی اراک

شهرها محل تعامل شهروندانیست که در آن زندگی می کنند نه خیابانهائی برای عبور و مرور. شهرها آثار هنری بزرگی هستند که آفرینندگانی به اندازه جمعیتشان دارند . شهرهای امروزه علاوه بر رفع نیازهای فیزیکی ، پاسخی برای نیازهای روانی ، روحی و فرهنگی ساکنانشان دارند  و تنها در این صورت است که شهر تجلی رفتار اجتماعی ساکنینش است و می توان آن را به نظم در آورد و کنترل نمود .

آنچه در این سالها غایب بوده و مثلث مفقوده شهر با شهروندان و مدیران شهری خویش است   بدون شک “کیفیت محیط شهری ” است . کیفیت محیط شهری یعنی چگونگی زندگی و ارتباط مردم با شهر و در شهر .  کیفیت مطلوب محیط شهری بر بستر تعامل سازنده میان شهر و شهروند صورت می پذیرد و شوراهای شهر حیاتی ترین نقش را در این میان برای ارتباط مناسب میان شهروندان ( خواستگاهی که آنان را انتخاب کرده است ) و مدیریت شهری ( جایگاهی که در آن به کار مشغولند ) ایفا می کنند .

زیباسازی شهری امروزه به معنی زیبا کردن ظاهری، بزک و گریم نیست. برداشتن نازیبائی ها نه کافی است و نه دیگر پاسخگو. “زیباسازی و کیفیت محیط شهری” از طریق ایجاد فضاهای شهری خاص، گشودن مفاصل جدید ارتباطی، گسترش ابزارهای استفاده، روان کردن محیط شهر، رفع نازیبائیها و… می کوشد تا محیطی فراهم آورد که شهروندان از بودن در آن احساس لذتٌ برند. هویت تاریخی و مذهبی خود را در آن بازیابند و در یک کلام به شهرشان احساس تعلّق نمایند.

“کیفیت محیط شهری” نگاه اساسی به نیازهای مردم دارد که به طور خاص در هیچکدام از حوزه های معاونتهای امروزی شهرداریها دیده نشده است . وظیفه “زیباسازی و کیفیت محیط شهری” گسترش نگاهی تازه به تمام پروژه های شهری است. نگاهی که تنها به زرق و برق توجه ندارد، بلکه نیازها و رفتارهای مردم را در آن می جوید، نگاهی که تنها به زیبائی نمی اندیشد؛ بلکه کاربردی بودن و احساس لذت مردم و شهروندان نیز برایش اهمیت دارد. نگاهی که به رونق و استفاده فضاهای شهری می اندیشد. در این نگاه گاهی احداث یک زمین بازی کودکان در گوشه ای از شهر به اندازه ده ها پروژه عمرانی در دیگر نقاط شهر اهمیت دارد. نگاهی که عابران را در لابلای تک تک پروژه های شهری می جوید و سوالات اساسی را در مورد آنان مطرح می سازد.

شرح خدمات طرح جامع زیباسازی اراک صرفا طرحی برای طراحی چند عنصر مبلمان شهری و یا برداشتن چند داربست و رنگ آمیزی چند دیوار نیست . طرح جامع زیباسازی اراک  نگاهی کیفی به شهر دارد تا حلقه مفقوده میان حوزه های مختلف شهرداری را تشکیل داده و علاوه بر چهره شهر به کیفیت شهر نیز بپردازد .

فهرست:

مقدمه :

زمانبندی مناقصه :

جدول ارزیابی شرکت کنندگان

شرکت کنندگان و امتیازات :

شرح خدمات  : اهداف کلی

شرح خدمات  : مراحل پروژه

1- مرحله اول : تدقیق شرح خدمات و مطالعات پایه در 10 بند

2- مرحله دوم : طراحی عناصر مبلمان شهری در 21 بند

3- مرحله سوم : طراحی فضاهای شهری جدید و بازپیرایی در22 بند

4- مرحله چهارم : تحلیل وضعیت موجود و رفع نازیباییها

جلسات ناظر با پیمانکار

بخشهای تحویل شده :

فرمت فایل: Powerpoint
تعداد صفحات: 22
حجم: 5 مگابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *