دانلود رایگان مقاله کاربرد فلسفه در زندگی انسان

دانلود رایگان مقاله کاربرد فلسفه در زندگی انسان

دانلود رایگان مقاله کاربرد فلسفه در زندگی انسان

مقدمه:

انسان وقتی چشم به جهان می گشاید می توان گفت که هیچ تصوری از جهان ندارد  . در جریان زندگی ، از طریق حواس تدریجاً  تصاویری از جهان در ذهن او نقش می بندد که موجب پیدایش تصور وی از جهان می گردد (جان لاک)؛چرا که تصدیق بدون تصور ممکن نیست اما این عدم تصور از جهان در بدو تولد به این معنا نیست که انسان هر چیزی را هم که از طریق تصورات حسی به دست می آورد تصدیق می کند . اگر شناخت های به دست آمده از طریق حواس ( یا تجارب حسی ) به تصدیق های منظم و سازمان یافته ای تبدیل شوند ؛ به طوری که برای همگان تکرار پذیر و قابل درک باشند ، شناخت علمی خواهد بود . ادراکات پراکنده ای که از واقعیت های محیط به دست می آیند تا اندازه ای به شناسایی نمود های هستی تبدیل می شوند که ساده ، سطحی و جزئی هستند و جنبه فردی نیرومندی دارند ؛ اگر این ادراکات با روش معینی به دست آیند و عمق و وسعت و نظم پیدا کنند و به واقعیت نزدیک شوند تبدیل به علم می شوند بنابراین علم مجموعه منظم و سازمان یافته از اطلاعات و معلومات درباره واقعیت های خارجیست که با روش معین و سنجیده موسوم به روش علمی به دست می آیند . چنین شناختی انسان را قادر به پیشبینی و تنظیم نقشه برای آینده می کند و مداخله انسان در واقعیت های خارجی را ممکن می سازد(دادبه) .

اگر همه مسائل انسان را موضوعات مربوط به واقعیت های محسوس خارجی تشکیل می داد ، انسان به راحتی می توانست از طریق علم به حل آنها بپردازد اما علاقه به دانستن و کنجکاوی های انسان محدود به این واقعیت های محسوس خارجی نسیت . مسائل و پدیده های دیگری وجود دارند که انسان را به اندیشیدن و مشکل گشایی وا می دارند. پرسش هایی که در فلسفه مطرح می شوند ، پرسش هایی هستند که پاسخ آنها را نمی توان از طریق آزمایش و آزمایشگاه داد . مثلا ً پرسش هایی از قبیل : « آیا آب در  صد درجه حرارت می جوشد ؟ » ، « آیا اکسیژن خاصیت اشتعال دارد ؟» ، «آیا آهن در رطوبت زنگ می زند ؟ » و … هرگز در فلسفه مطرح نمی شوند زیرا پاسخ آنها را نمی توان از راه اندیشیدن پیدا کرد بلکه باید به آزمایش پرداخت ولی همین که پرسیدیم : « چرا آب به وجود آمد ؟ » ، «آیا خدا آب را آفرید ؟» ، «چه کار کنیم مردم از نیروی انسانی خود به نفع جامعه بشری استفاده کنند ؟ » ،« چه باید کرد که  دانشمندان دانش خود را در راه آسایش انسان به کار اندازند ؟» ، « آیا اخلاق اجتماعی زاده دین است ؟ » ، « آیا اخلاق اجتماعی می تواند جانشین دین و مذهب شود ؟ » و …  سوال های فلسفی طرح کرده ایم زیرا همگی مستلزم اندیشیدن و تحقیق نظری هستند . ما می توانیم دو نوع پرسش مطرح کنیم ؛ یکی آنکه جوابش را باید از آزمایش و تجربه گرفت ، دیگر آنکه پیدا کردن پاسخ مستلزم اندیشیدن وتأمل است . ولی در هر دو پرسش ، تنها پرسیدن هدف نیست ، بلکه می خواهیم پاسخ مطلوب یا راه حلی پیدا کنیم.برای پاسخ گویی به  سوالاتی نظیر آنچه در بالا مطرح کردیم، فرد به تحلیل و تبیین انتقادی تمام معلومات خود به صورت مرتبط با هم یا به صورت یک کل می پردازد و به نتایجی می رسد که جهان بینی یا فلسفه زندگی را تشکیل می دهد ؛یعنی انسان در این حالت به بینش کلی درباره خود و جهان و رابطه آنها با هم می رسد که تمام شناخت های وی را شامل می شود .

فرمت فایل: Word
تعداد صفحات: 21
لینک دانلود مستقیم
حجم 28.5 کیلوبایت – بدون رمز


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + هفده =