دانلود پژوهش در مورد نقش زیر دریائی های ایران در امنیت خلیخ فارس و دریای عمان


دانشگاه هوایی شهید ستاری

دانشکده مهندسی تکنولوژی فرماندهی و کنترل هوائی

پایان نامه کارشناسی مهندسی کنترل هوائی (اطلاعات عملیات)

پژوهش در مورد نقش زیر دریائی های ایران در امنیت خلیخ فارس و دریای عمان

فصل اول : طرح تحقیق

بخش اول: عنوان

پژوهش در مورد نقش زیر دریائی های ایران در امنیت خلیج فارس و دریای عمان

بخش دوم: مقدمه

امروزه در جهان گشاده و پهناوری زندگی می کنیم .اندیشه توانا و پیدایشگر بشری اعماق دریاها و آسمانها را تسخیر کرده و به بسیاری از مشکلات اسرار افرینش پی برده است. انسان خاکی توانسته است مقدار زیادی از مبانی علوم را تغییر داده و فرضیه هائی را که سالیان دراز اساس کار دانشمندان بوده از عصری به عصر دیگر متحول سازد واقعیت این است که جهان دائماً در حال تغییر و تحول بوده و آرزوهای دیرینه بشری یکی پس از دیگری تحقق یافته، به نحوی که بشر دیروز امال و آروزهای بر باد رفته خود را بواسطه نبوغ بشری توانسته به آنچه که طبیعت بطور وضوح او را از داشتن آن محروم نموده است دست یابد. امروز پرواز حتی بصورت سفر در فضا انجام می‎شود و قدرت محرکه اتمی او را قادر نموده که تقریبا بدون وابستگی به اکسیژن اتمسفر به زندگی در زیر آب بپردازد.

لذا به جهت اهمیت ویژه دریا در ابعاد مختلف نظامی – سیاسی- اقتصادی- فرهنگی برای کشور جمهوری اسلامی ایران نیروهای دریائی ارتش و سپاه باید از انعطاف پذیری ویژه ای برخوردار باشند و همواره باید آینده نگر بود که آینده با چه سرعتی تغییر می کند، تا بتواند امادگیهای لازم برای پاسخ گویی قاطع به تهدیدات جواب داد.

با توجه به تغییرات بعمل آمده در توان رزمی کشورهای ساحلی خلیج فارس، نیروهای دریایی ارتش و سپاه باید قادر باشند که از تمامیت ارضی کشور در ابهای جنوبی دفاع نماید.

لذا بر اساس این تفکر و اهداف متعالی انقلاب اسلامی و سابقه چند ساله در فعالیتهای دریایی و تجارب بدست آمده در جنگ تحمیلی (دریایی) و آگاهی از تجهیزات موجود یگانها و لمس مشکلات یگانها و همچنین علاقه مندی پژوهشگر، به موضوع اعلام شده از طرف دانشکده کنترل و فرماندهی، در مورد نقش زیر دریائی های ایران و خلیج فارس و دریای عمان، در حد توان هر چند ناچیز و ناقص جهت اهداف مورد نظر اقدام شود.
فصل اول

بخش سوم:

بیان مسئله:

آیا زیر دریائی های ایران باعث بوجود آمدن امنیت در منطقه می‎شود

بخش چهارم:

اهمیت مسئله:

یکی از مسائل مهمی که برای کشور ما در حوزه خلیج فارس اهمیت دارد تأمین امنیت منطقه می‎باشد. خصوصا اینکه آن منطقه از نظر استراتژیک در جهان حائز اهمیت باشد خلیج فارس با دارا بودن  ذخایر نفتی دنیا که عامل بحرکت در آوردن اقتصاد کشورهای صنعتی غرب می باشد و داشتن نقطه استراتژیکی تنگه هرمز که گلوگاه این شریان حیاتی با سایر نقاط جهان می باشد حائز کمال اهمیت می‎باشد.

برای جمهوری اسلامی ایران که بیشترین خط ساحل را در شمال خلیج فارس و دریای عمان دارا می‎باشد و همچنین تمامی صادرات نفتی خود را از طریق پایانه های نفتی در این منطقه انجام می‎دهد و علاوه بر آن اغلب واردات خود را از طریق بنادر در جنوبی انجام می‎دهد ثبات و امنیت این منطقه دارای کمال اهمیت می‎باشد.

متاسفانه تجارب حاصله در طول جنگ تحمیلی حاکی از آن بود که ایادی نظامهای استکباری از هیچگونه تلاش در جهت تهدید این منافع و نا امن کردن منطقه در جهت تضعیف جمهوری اسلامی ایران فروگذار نکردند. جهت مقابله با تجاوزات دشمن علاوه بر بکارگیری تجهیزات موجود در نیروی دریایی کشور اعم از ارتش  وسپاه و نبودن یک عامل کنترل کننده مطمئن جهت کشتیرانی و بر حذر داشتن تردد کشتیهای دشمن همواره حس می گردد که یگانهای زیر سطحی بصورت مکمل و همراه با یگانهای سطحی کشور توانسته در منطقه خلیج فارس و دریای عمان این سیادت دریایی را انجام دهد.

 

فهرست مطالب

عنوان                                                  صفحه

فصل اول…………………………………. 1

بخش اول: عنوان…………………………… 1

بخش دوم: مقدمه…………………………… 2

بخش سوم: بیان مسئله………………………. 4

بخش چهارم: اهمیت مسئله …………………… 4

فصل دوم: ادبیات تحقیق…………………….. 6

بخش اول: وضعیت ژئوپولتیک خلیج فارس و دریای عمان 7

بخش دوم: اهمیت تنگه هرمز …………………. 30

بخش سوم: مسئله جزایر ابوموسی- تنب بزرگ و تنب کوچک  33

بخش چهارم: تاریخچه سخت زیردریائی…………… 43

بخش پنجم: کاربرد زیردریائی در جنگ اول و دوم جهانی 45

بخش ششم: مشخصات فنی زیردریائی……………… 47

بخش هفتم: انواع زیر دریایی و مقدورات آن……. 61

بخش هشتم: اهمیت زیر دریائی………………… 65

بخش نهم: ماموریت نیروی دریائی ارتش و سپاه….. 68

بخش دهم: مشخصات ونوع زیردریائی های ایران…… 70

فصل سوم: روش اجرائی تحقیق…………………. 73

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل …………………. 76

فصل پنجم: خلاصه تحقیق و پیشنهادات و تعاریف و اصطلاحات     87

منابع و مأخذ…………………………….. 92

این فایل ورد در 110 صفحه به خدمتتون ارئه میشود.


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دو =