تست غیر مخرب Phased Array

 

روش Phased Array   که اصول آن همانند روش UT است و تفاوت اصلی آنها در نوع پراب های مورد استفاده می باشد. بعلاوه استفاده از اسکن الکترونیکی   در روش Phased Array UT ضمن کاهش زمان بازرسی، جایگزین اسکن مکانیکی در روش UT پراپ های مورد استفاده دراین روش بجای یک یا دو جزء پیزوالکتریک، حاوی تعداد بیشتری (اصولاً 16 تا 256 ) جزء کوچک پیزوالکتریک می باشند که با ارسال و دریافت امواج بصورت مجزا توانایی نمایش عیوب با جزییات بیشتری را دارند.

همچنین با توجه به ماهیت ارسال و دریافت امواج و نحوه متفاوت نمایش اطلاعات ( که عیوب قطعه را بصورت اشکالی دو بعدی و با جزییات بیشتر نشان می دهد)، نوع بازرسی و حرکت پراب در این روش متفاوت از روش معمول UT بوده و بازرسی جوش های محیطی خطوط لوله را تسهیل می کند.

اولین بار در سال 1992 از تکنولوژی  Phased array در UT استفاده شده است و اولین دستگاه پرتابل Phased array نیز در سال 2002 ساخته شد؛ اما قبل از آن ترنسدیوسرهای چند جزیی در پزشکی مورد استفاده بوده است.

معرفی روش PAUT و نحوه عملکرد

روش آلتراسونیک   Phased Array از جدیدترین متدهای بازرسی به روش آلتراسونیک می باشد.

نخستین دستگاه های ساخته شده با این سیستم به صورت آزمایشگاهی در حجم و ابعاد بزرگ بود به طوری که استفاده در شرایط کارگاهی و عملیاتی میسر نبود.

اولین دستگاه پرتابل  Phased Array  جهان در از این تجهیزات سال 2002 با 32 کانال فرستنده و گیرنده توسط یکی از شرکت های پیشرو در این زمینه با نام 32 X- ساخته شد.

فایل پاورپوینت 46 اسلایدی

45,000 ریال – Download

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.