دانلود پاورپوینت معماری پایدار


456456

پایداری در معماری

oکمیسیون جهانی محیط زیست و توسعه تعریف پایداری را این گونه پیشنهاد کرده است :

تاُمین کردن نیازهای کنونی بدون لطمه زدن به توانایی نسل های آینده برای بر آوردن نیازهای خاص خود .

oدر این تعریف ضمن این که به نقش های اخلاقی انسان ها در حیات ابدی شان در کره خاکی اشاره نشده ، مرتبه و ارزش ارکان و مؤلفه های دیگر دخیل در ایجاد نظام زیست جهانی نیز نادیده گرفته شده است . نیاز به یافتن راه حل های بلند مدت که تداوم بقا و رفاه انسان را تضمین کند ، از یافتن واژگان مناسب برای تشریح این نیاز ، بسیار ضروری تر است . از این لحاظ ، بحث و مجادله درباره اصطلاح های معماری سبز ، پایدار ، یا بوم سازگار ، خیلی مهم نیست .

oمعماری یکی از شاخص ترین صورت های فعالیت اقتصادی است .

oنابودی زمین توسط ما منجر به نابودی 27000 گونه زیستی در یکسال می‌شود یعنی هفتاد و چهار انقراض در یک روز و یا سه نابودی در یک ساعت! مدارک جدیدتری براساس مجله تایم مورخ 31 ژانویه 2000، این تعداد را بالاتر نشان می‌دهد یعنی صدها انقراض در یک روز.

o ضرورت بوم شناسی و مسائل زیست محیطی:

o گرم شدگی کره زمین، نازک شدن لایه ازن بعلت استفاده از انواع آلاینده ها، افزایش آلودگی محیط زیست و انقراض گونه‌های زیستی.

o توسعه وتغییر محیط زیست : باعث از بین بردن زمین‌های کشاورزی، فرسایش خاک و آلوده کننده محیط زیست و به مخاطره انداختن سلامتی و بهداشت مردم استاصطلاح پایداری (sustainable) برای نخستین بار در سال 1986 توسط کمیته جهانی گسترش محیط زیست تحت عنوان (رویارویی با نیازهای عصر حاضر بدون به مخاطره انداختن منابع نسل آینده برای مقابله با نیازهایشان) مطرح شد

oاهدف کلی ساختمان‌های پایدار

 • بهره‌برداری مناسب از منابع و انرژی
  • جلوگیری از آلودگی هوا
  • مطابقت با محیط

oساختمان پایدار :

ساختمانی که کمترین ناسازگاری و مغایرت را با محیط طبیعی پیرامون خود و در پهنه وسیع‌تر با منطقه و جهان دارد.

تعریف توسعه پایدار

oSustainable» از ریشه کلمه لاتین Subtenir گرفته شده‌است و به معنی بالاتر نگهداشتن و یا از پایه و زیربنا نگه‌داشتن است. هر جامعه بایستی از پایه توسط ساکنان حال و آینده‌اش پشتیبانی شود. برخی از مکان‌ها در سایه ترکیبی معنی دار از خصوصیات فیزیکی و فرهنگی و معنوی مردم را به پشتیبانی ومراقبت از اجتماع بر می‌انگیزانند. این مکان‌ها در واقع همان مکانهایی هستند که پایداری در آنها به بهترین وجه ممکن شکل گرفته است.
«پایداری به توانمندی جامعه-اکوسیستم و یا هر سیستم در حال فعالیت اطلاق می‌شود که می‌تواند تا آینده نامعلومی ادامه فعالیت داده بدون اینکه بر اثر فرسایش و تهی‌شده منابع کلیدی به حکم اجبار سقوط کند».
«پایداری تحت عنوان عاملی برای تامین نیازهای روز تعریف شده‌است؛ به گونه‌ای که توانمندی‌های نسل‌های آینده را در تامین احتیاجات خود به خطر نیندازد. پایداری به معنی اندیشیدن درباره رفتار خودمان در گستره‌ای بالاتر است، مبنی براینکه گزینه های ما اثرعمیقی در آینده محیط کره زمین و سلامتی افراد داشته، اثرات منفی را از زندگی ما دور کند. تعهد به حفظ و رعایت پایداری عبارت از تعهد به اجرای اقدامات خلاقانه و مسئولانه است.».

oاستفاده پایدار از منابع زیستی

oاستفاده از منابع تجدید ناپذیر

oحفاظت از تنوع زیستی

o طراحی پایدار

o طراحی پایدار همکاری متفکرانه معماری با مهندسی مکانیک، برق و سازه است

oاصول اولیه

oدرک محیط                     ارتباط با طبیعت

oدرک تأثیرات محیطی            روند مشارکتی طراحی

oدرک مردم                      درک روندهای موجود در طبیعت

اصولی که از دیدگاه Rosana Hart & Kelly باید رعایت شود تا یک بنا به عنوان نمونه‌ای از یک معماری پایدار طبقه‌بندی شود عبارتست از:

 • کوچک بیندیشید: Small Think
  • گرمایش ساختمان با آفتاب: Heat with the sun
  • راحتی و آسایش خود را حفظ کنید: Keep your cool
  • استفاده از انرژی های قابل بازیافت: Use renewable Energy
  • ذخیره آب: Conserve forests
  • استفاده از مصالح بومی: Use Local Materials
  • استفاده از مصالح طبیعی: Use Natural materials
   • حفظ جنگلهای طبیعی: Save our forests
   • استفاده از مصالح قابل بازیافت: Recycle Materials
   • بادوام بسازید: Build to last
   • غذایتان را تولید کنید: Grow your food
   • غذایتان رانگهداری وذخیره کنید: Store your foodo

اصل پنجم : احترام به سایت

هر ساختمان باید زمین را به گونه ای آرام و سبک لمس کند.

باید به منحنی های تراز توپوگرافی سایت احترام گذاشت . ایجاد تغییرات بنیادی و افراطی نه تنها مستلزم رف هزینه های گزاف است ، بلکه برای خرد اقلیم سایت نیز بسیار مضر و خطرناک است . تغییر در منحنی تراز بر چگونگی جذب و دفع آب و یا حرکت باد در داخل سایت تاثیر می گذارد . تفسیری صریح تر از این گفته چنین است که نـمی توان هر ساختمان را از درون سایت ساخته شده در آن خارج نمود و شرایط قبل از ایجاد ساختمان را دوباره در سایت احیا کرد. این نوع ارتباط با سایت در سکونتگاههای سنتی اعراب بادیه نشین دیده می شود.

و ….

این پاورپوینت در 56 اسلاید خدمتتون تقدیم میشه.