مجموعه سخنرانی های حاج اسماعیل دولابی

چند وقتی هست که سخنرانی ها مرحوم دولابی رو دارم گوش می دم باید بگم که واقعا زیبا و بدون تکلف هستند و  موضوع رو خیلی راحت و به زبان آمیانه به مخاطب خود ارائه میکنند. به همین خاطر بد ندیدم که اون سخنرانی هایی رو که در دستم هست توی اینجا با کسانی که این جور مباحث رو دوست دارند به اشتراک بگذارم.

 

محمداسماعیل خان احمد دولابی در روستای دولاب از توابع تهران زاده شد. در جوانی به شغل کشاورزی اشتغال داشت و در عین حال به صورت آزاد به دانش‌آموزی در جلسات علمای دینی معاصر مانند آیت‌الله سید محمد شریف شیرازی، آیت‌الله شاه‌آبادی،آیت‌الله تقی بافقی، شیخ غلامعلی قمی و شیخ محمدجواد انصاری پرداخت.
محمداسماعیل دولابی در محافل پیرامون خود نماینده درک متفاوت و فراگیری از دین با تکیه بر مفاهیم محبت و زیبایی بود و این بیان جدید باعث جذب جوانان و قشر تحصیل‌کرده در جلسات هفتگی وعظ او بود.

از آنجا که وی سلوک معنوی را از خود آغاز کرده بود مطالب وی بیشتر بیان زندگی‌نامه عرفانی و شرح حال خویش است. و روش و ابزار و اسلوب سلوک وی بیشتر بر پایه «محبت» استوار است.:

دنیا غیر از دیوانه همه عاشق‌اند، ولو اغلب عشق مجازند، اما همان عشق هم پیش خدا شریف است، مجاز هم پلی به‌سوی‌ حقیقت است و از حقیقت سر در می‌آورد.

وی «مرگ‌اندیش نیست و مرگ را ویران می‌کند» دیدگاه او پیرامون مرگ دو وجه دارد یکی آنکه این رویداد را ملاقات با خداوند ارزیابی می‌کند و از سوی دیگر آنرا هماره همراه انسان می‌داند:

موت همیشه همراه ماست. وقتی می‌خوابیم گویا می‌میریم و آنرا تمرین می‌کنیم. وقتی که نفس را بیرون می‌دهیم، در حقیقت می‌میریم و با نفس دیگر ادامه حیات می‌دهیم…. وقتی جان دادن خیلی خوب وقتی است، هنگام تجلی خداست… با نزدیک شدن به آن مست می‌شوند به همبن خاطر بدان سکرات گفته می‌شود.

وی مرگ خواه نیست اما آمادگی برای آنرا سبب استفاده بهتر از عمر می‌داند: «آمادگی موت خوب است نه زود مردن، بعد از این آمادگی، عمر دنیا بسیار پر ارزش خواهد بود. حضرت امیر فرمود یک ساعت دنیا را به همه آخرت نمی‌دهم.»

او دنیا و آخرت را به شب و روز تشبیه می‌کند: «دنیا شب صرف است و قیامت روز صرف و برزخ بین الطلوعین است. شیعیان دراین دنیا بین الطلوعین را طی می‌کنند.» او چندان از ارزش دنیا می‌کاهد و آنرا سایه‌ای از آخرت می‌پندارد که حتی آنرا شایسته نکوهش هم نمی‌داند:«دنیا آن قدر خیالی است که اگر با خیالت همراه من بیایی، یک باره می‌بینی که جان داده‌ای و آمده‌ای آن طرف.» (+)

 

مجموعه سخنرانی ها (فرمت فایل ها mp3 می باشد.)

دانلود:

1- دانلود سخنرانی ” تکیه به خدا ”  زمان: 31 دقیقه / حجم: 10 مگابایت

2- دانلود سخنرانی ” طلب از خدا ”  زمان: 59 دقیقه و 41 ثانیه / حجم: 27.3 مگابایت

3- دانلود سخنرانی ” استغفار ”  زمان: 29 دقیقه و 50 ثانیه / حجم: 13.6 مگابایت

4- دانلود سخنرانی ” تفکر ”  زمان: 33 دقیقه و 39 ثانیه / حجم: 11.50 مگابایت

5- دانلود سخنرانی “معانی  ”

6- دانلود سخنرانی ” ملائکه ”

7- دانلود سخنرانی “محور عالم 

8- دانلود سخنرانی “محاسبه ی نفس ”

9- دانلود سخنرانی “ رزق 

10- دانلود سخنرانی “ اخلاص 

 

پایان.. فقط همین چند تا فایل از سخنرانی های مرحوم دولابی رو داشتم…اگر از دوستان  سخنرانی از ایشون داره، خوشحال می شم که توی این لیست قرار بدم…

توجه: کیفیت فایل سخنرانی ها به دلیل قدیمی بودن تا حدودی کم می باشد.

توجه: زمان و اندازه ی فایل هر سخنرانی در جلوی آن ذکر شده است لطفا در دانلود کردن خود به اندازه ی فایلها دقت کنید.

توجه: تمامی فایل سخنرانی ها در سرویس ذخیره آنلاین ایرانی ” پرشین گیگ ” قرار گرفته اند،  با توجه به همین نکته ممکن است در ساعاتی فایلها رو نتوانید دانلود کنید، پس اگر با این مشکل روبرو شدید در ساعات دیگر از دوباره تلاش کنید.

توجه: تمامی فایلها قابلت ادامه دانلود رو دارند بدیدن معنا که شما میتونید با برنامه ی دانلود منیجرتون سخنرانی ها رو در دفعات زمانی متفاوت دانلود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.