or

كتاب سرزمين نابينايان

آدرس کوتاه این مطلب: http://saeedsun.ir/blog/?p=2508

آخرين كتاب! اخرين كتابي رو كه حوصله ام (و نه وقت!) گرفت تا در اين تابستان گرم و طولاني بخونم كتاب” سرزمين نابينايان” از ” اچ.جي.ولز” بود.داستان هاي اين كتاب اون قدر برام جذاب بود كه تمامشون رو تا اخر خوندم.

مشخصات: كتاب سرزمين نابينايان – نوشته ي: اچ.جي.ولز – ترجمه: عبدالحسين شريفيان – ناشر: نشر چشمه – تعداد صفحه: 180 صفحه

مجموعه داستان “سرزمين نابينايان” حاوي 9 داستان كوتاه است كه به ترتيب عبارتند از:

امپراتوري مورچگان، دري در ديوار، سرزمين نابينايان، دزد ميكروب، سوداگر شتر مرغ، الماس ساز، پروانه، سياهچال و دره عنكبوت.

اشاره اي كوتاه به قسمت هايي از داستانها خواهم داشت تا با فضاي كلي انها آشنا شويد.

اولين داستان كتاب داستاني است با عنوان «امپراتوري مورچگان». در اين داستان مورچه‌ها به «باداما، واقع در بخش باتموي گوارامادما» حمله كرده‌اند. «ناخدا جريلو» با چند نظامي ديگر و به همراه قايق توپدارش عازم آن منطقه مي‌شود تا با «طاعون مورچه‌ها» مقابله كند اما در كمال شگفتي درمي‌يابد كه اين مورچه‌ها «حشره‌هاي خيلي بزرگي هستند. پنج سانتي‌متر! بعضي‌هاشان از اينهم بزرگ‌تر هستند!» و هيچ راهي بر مقابله با‌ آنها نيست. آنها موجوداتي باهوش‌اند و مثل مار سمي اگر كسي را نيش بزنند، آن شخص جان سالم به در نخواهد برد. اين مورچه‌ها يك كشتي را نيز به‌طور كامل تصرف كرده و ساكنانش را كشته‌اند و وقتي ستوان ـ به دستور ناخدا جريلو ـ براي تفحص به آن كشتي مي‌رود، او را هم مي‌كشند. هيچ راهي براي مقابله با قدرت ويرانگر اين امپراتوران جديد زمين نيست و فقط مي‌توان منتظر ماند تا لشكر ميلياردي آنها وجب به وجب و متر به متر پيشروي كنند و احتمالا روزي سراسر زمين را صاحب شوند.

در داستان «دره عنكبوت‌ها» با عنكبوت‌هايي مواجهيم كه «از پاهاي جلو تا پاهاي عقب حدود يك متر درازا» دارند و بدني «به اندازه نصف كف دست يك مرد». اين عنكبوت‌ها همچون يك ارتش منظم يك دره بزرگ را در تصرف خود دارند و پرواز‌كنان بر فراز اين دره هر موجودي را كه در حال‌گذار از قلمروشان باشد با تارهاي شگفت‌انگيزشان از پاي درمي‌آورند.

در داستان «سرزمين نابينايان» هم با شهري مواجهيم كه ساكنان آن از قرن‌ها پيش كور شده‌اند و اكنون چيزي به نام بينايي برايشان مفهوم نيست. اين دره سال‌هاست كه به علت ريزش كوه از دسترس آدميان دور مانده است. روزي بر حسب يك اتفاق يك كوهنورد از قله سقوط مي‌كند و با غلتيدن در برف‌ها و كوه‌ها به‌طرزي معجزه‌آسا جان به درمي‌برد اما خود را در سرزمين كورها مي‌يابد. جايي كه مردمانش فكر مي‌كنند دنيا به اندازه دره كوچك خودشان است و سقفي دارد كه حداكثر به اندازه ايستادن چند مرد روي دوش هم است. آنها روزها مي‌خوابند و شب‌ها به فعاليت مي‌پردازند.

داستان «پروانه» يك داستان روان‌شناختي است. «هپلي» حشره‌شناسي است كه مجادلات طولاني مدتي با همكارش «پاوكينز» دارد، مجادلاتي كه طي سال‌ها به درگيري‌هاي شديد و دشمني انجاميده است اما در نهايت با مرگ پاوكينز دشمن‌اش هپلي نيز به‌گونه‌اي ديگر به پايان مي‌رسد. مرگ پاوكينز نه تنها به شادي هپلي نمي‌انجامد كه او را تبديل به فردي روان‌رنجور و نهايتا روانپريش مي‌كند كه مدام در فكر پاوكينز است و پروانه‌اي را مي‌بينيد كه همه‌جا و همه‌وقت دور سرش چرخ مي‌زند.

در بخشي از داستان “دره عنكبوت ” مي خوانيم: “نيمه روز بود كه سه تعقيب كننده در بستر سيلاب زده به يك پيچ رسيدند و يك دره پهناور و گسترده را پيش روي خويش ديدند. دشواري ره نوردي در راستاي پر از قلوه سنگ كه در امتدادش ديربازي از فراريان را تعقيب كرده بودند، به يك شيب پهناور انجاميد و در نتيجه اين سه تن از راستا بيرون آمدند و به يك بلندي كوچك رسيدند كه از درختان زيتون پوشيده شده بود. آنها در آنجا درنگ كردند و دو تن ازآنها آن گونه كه سزاوار بود اندكي پشت سر مردي درنگ كردند كه افساري با پولك هاي نقره اي در دست گرفته بود…”

H G Wells pre 1922.jpg

«سرزمين نابينايان» يكي از مشهورترين داستان‌هاي كوتاه اچ. جي. ولز است. اين داستان براي اولين بار در سال ۱۹۰۴ در «استاندارد مگزين» تحت عنوان(The Country of the Blind) منتشر شد و سپس در سال ۱۹۱۱ ولز نام آن‌را براي مجموعه‌اي از داستان‌هايش، كه به‌صورت كتاب منتشر شدند، برگزيد.

این نویسنده انگلیسی در سال ۱۸۶۶ در کنت متولد شد. پدرش مغازه‌دار فقیری بود و از عهده پرداخت‌های خانواده خویش برنمی آمد؛ از این بابت ولز از کودکی به کار مشغول شد. مدتی به عنوان شاگرد یک پارچه فروشی کار کرد، ولی به زودی دست از این کار کشید و برای تحصیل به دانشگاه رفت.

وي پس از چندی به تدریس زیست شناسی پرداخت و با نوشتن داستان‌ها و مقالاتی برای روزنامه به شهرت رسید. از آن پس در رشته نویسندگی پیشرفت های زیادی يافت. رمان‌های او به بسیاری از زبان‌های زنده دنیا ترجمه و آثار سینمایی مختلفی از این کتاب‌ها اقتباس شده‌اند. ولز در سال  ۱۹۴۶ و در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

در هر صورت كتاب واقعا زيبايي بود كه من از خوندن بعضي از داستانهاش سير نشدم، و داستان سرزمين مورچگان من رو به شدت ياد سريال رودخانه انداخت، به طوري كه قبلا اين سريال رو با اون فيلمبرداري و تصاوير جالبش ديده بودم و در تجسم كردن و فضا سازي ها به شدت به كمكم اومد.در هر صورت اين آخرين كتابي بود كه در تابستان 91 تونستم بخونم و حسن ختام خوبي بود براي تابستان، دعوتتون ميكنم اين كتاب رو از دست نديد.

منابع: (+)(+)(+)


اطمینان به اصالت سایت / راهنمای خرید/ کد تخفیف / گزارش مشکل در خرید/ تبلیغات در سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تا 10% تخفیف ویژه کلیه محصولات آموزشی سایت(دریافت کد تخفیف)
+