دانلود کتاب اقلیم و معماری نوشته مرتضی کسمایی


دانلود کتاب اقلیم و معماری نوشته مرتضی کسمایی

کتاب اقلیم و معماری

اهمیت اقلیم و شرایط محیطی به عنوان مسئله ای اساسی در کارایی ساختمان، بر معماران دنیای امروز پوشیده نیست. از آنجا که انسان اصلی ترین عامل در معماری محسوب می شود و یکی از اهداف مهم در طراحی ساختمان، تأمین آسایش فیزیکی کاربران آن است؛ شناخت عواملی که می تواند شرایط محیطی را تحت تأثیر قرار دهد؛ از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کسب اطلاعات کافی در حوزه شناخت اقلیم، انجام مطالعات و پژوهش های جامعی را در این زمینه ایجاب می کند. به ویژه در کشور ما به سبب وجود تنوع شرایط اقلیمی مطالعات گسترده امری اجتناب ناپذیر است.
کتاب  اقلیم و معماری نوشته مرتضی کسمایی که در ادامه به اختصار معرفی می شود با روشی بسیار ساده، عناصر مختلف اقلیمی شامل دما، رطوبت نسبی هوا، وزش باد و تابش آفتاب را بررسی نموده؛ سپس به تبادل حرارتی بین بدن انسان و محیط اطراف و منطقه آسایش حرارتی پرداخته ؛ و در پایان اثرات تابش آفتاب ، وزش باد و رطوبت هوا بر طراحی ساختمان را مورد بررسی قرار داده است.
نخست ، به منظور درک بهتر مسئله ، به معرفی عناصر اقلیمی پرداخته شده و هر یک به طور جداگانه مورد بررسی قرار گرفته است. پس از آن ، تأثیر عناصر اقلیمی بر انسان و واکنش وی در برابر تغییر شرایط اقلیمی مطرح شده است.
همچنین در ادامه به بررسی و مطالعه ی تأثیر اقلیم بر ساختمان پرداخته و گزارشات حاصل از آزمایشات صورت گرفته در خصوص ارتباط هر یک از عناصر اقلیمی با کالبد ساختمان آورده شده است.

آشنایی با ویژگی های اقلیمی در مناطق مختلف ایران می تواند راهنمای معماران در طراحی سازگار با محیط باشد؛ از این رو بخشی از کتاب « اقلیم و معماری» به شرح تقسیمات اقلیمی و تیپولوژی معماری در ایران و جهان پرداخته؛ سپس ویژگی های محیطی هر اقلیم را برشمرده است.
آگاهی از مشخصه های محیطی در هر اقلیم منجر به طراحی همساز با طبیعت ، فراهم آوردن آسایش برای کاربران فضا و افزایش عمر ساختمان می شود. به منظور استفاده عملی از محتوای کتاب، جدول هایی با عنوان زیست-اقلیم در پیوست کتاب آمده است. این جدول ها در مراحل مختلف طراحی ساختمان و تعیین سیستم های مکانیکی مورد نیاز کاربرد دارد. مطالبی نظیر تعیین مصالح ساختمانی، فرم کالبدی، جهت قرارگیری، میزان تهویه طبیعی مورد نیاز و میزان استفاده از آن در مناطق مختلف ایران در این بخش آورده شده است. این مباحث با ارتقاء دانش اقلیمی ، معماران را در فرایند طراحی ساختمان یاری می دهد.

مشخصات فنی کتاب :
عنوان: اقلیم و معماری
نوشتۀ :مرتضی کسمایی
ویراستۀ : محمد احمدی نژاد
ناشر: نشر خاک
نوبت چاپ: سوم، پاییز 1384
موضوع: معماری _ تنظیم شرایط محیطی _ اقلیم شناسی _ طراحی ساختمان ها
تعداد صفحه: 290

فرمت فایل:  Pdf
تعداد صفحات: 290
حجم: 36 مگابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *