دانلود پاورپوینت بیولوژی Zebra Fish ، گورخر ماهی به همراه تصاویر آموزشی


دانلود پاورپوینت بیولوژی Zebra Fish ، گورخر ماهی به همراه تصاویر آموزشی

مقدمه

زبرافیش یاگور خر ماهی یکی از مهمترین گونه های موجودات زنده مهره داران در علم ژنتیک، زیست شناسی پیشرفته ، فیزیولوژی عصبی و علوم زیستی می باشد . وجودیک سری گرایش ها این ماهی را مطیع و رام شدنی برای کارهای آزمایشگاهی ساخته است این ماهی کوچک وخوش بنیه وبسیار سازگار است وگونه های زیادی از آن به راحتی برای کارهای آزمایشگاهی دردسترس هستند و چون بسیار ارزان قیمت بوده به همین علت به راحتی دراکثر نقاط دنیایافت می شود گونه های ماده می توانندهر 2، 3 روز تخم ریزی کنند و تنها یک دوره ی تخم ریزی کوتاه می تواند شامل صدها تخم باشد زمان تخم ریزی کوتاه بوده و اساسا 3 تا 4 ماه طول می کشد و آنرا برای تجربیات آزمایشگاهی مناسب می سازد.

تخم های این ماهی از لحاظ دید بسیار شفاف بوده و                                جنین های زنده بیشتر برای کارهای آزمایشگاهی در دسترس هستند. مراحل رشد اندام بسیار درآنها سریع است و لاروها خیلی سریع به دنبال یافتن غذا بوده و رفتارهای فرار و گریز را خیلی سریع یاد می گیرند گونه های آکواریومی آن مانند Creaser در بیولوژی پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرند. درنمونه های آزمایشگاهی آن حدود 4 هزار جهش ژنی انجام شده و موضوع سلول های متاژنی تصادفی در مهره داران است مخصوصا این ماهی به عنوان مدلی دربیماریهای انسان و نمایش داروهای روان درمانی به کار می رود از طرفی نسبت به نمونه های بی مهره مثل دروزوفیلا با انسان قابل مقایسه تراست و نسبت به گونه های دیگر پستانداران مثل موش ها بسیار مهار شدنی تر و رام شدنی تر است یکی از خصوصیات ویژه ای که کمتر مورد توجه است تولید مثل آنها در طیف وسیعی از شرایط محیطی است . بالغ بر 400 تحقیق آزمایشگاهی در سراسر دنیا روی این ماهی انجام شده است ولی با این همه اطلاعات بسیار کمی نسبت به اکولوژی تولید مثل و رفتاراین ماهی در دسترس است .

رده بندی :

Øماهی زبرا متعلق به خانواده ماهیهای کپور آبهای شیرین است که تقریبا 44 گونه در حال حاضر در سرتاسر دنیا از این نمونه وجود دارد که از جنوب تا جنوب شرقی آسیا کشیده شده است .

Øدو گونه آن به نام Devario , spp در رودهای تپه های پر شیب با آب تمیز دیده می شود در حالیکه Danio , spp در زمینهای پست وجود دارد و ساکن آبهای کم عمق و رودخانه های کم عمق گل آلود است .

Øاین ماهی به نام کپور ماهی دندان دار هم نامیده می شود و گاهی به نام سگ ماهی معروف است .

اولین بار این ماهی توسط فرانسیس جراحی که با کمپانی هند شرقی همکاری داشت توصیف شد.این کپور ماهیان جز سیپرینو دونیتدها بوده که به خاطر توانایی زندگی در شرایط سخت معروف هستند.

مورفولوژی (ریخت شناسی )

این ماهیان نسبتا کوچک هستند طول بدنشان به ندرت از 40mm تجاوز می کند بدن قابل انعطاف بوده یک دهان مایل در قسمت انتهایی به سمت بالا دارد.

آرواره پایینی نسبت به بالایی جلو آمده تر است وچشم ها درمرکز قرار گرفته اند به طوری که از بالا قابل دیدن نیستند ، ویژگی های تشخیصی گونه ها یک خط کناری تکامل یافته به قاعده بال خاصره ، دو جفت رشته که ازدهان و سر ماهی خارج شده و گرفتن غذا را تسهیل می کند و 5 تا 7 نوار گسترده بلند آبی تیره از پشت دریچه یا سرپوش به باله دمی گسترده شده قسمت انتهایی بال دمی شبیه یک نوار باریک است در حالیکه باله پشتی دارای لبه ی بالایی آبی تیره است که روی آن خطوط سفیدی دارد مدل رنگی آن شامل 3 نوع سلول رنگدانه، ملانوفورس های آبی تیره ، اگزنوتوفورزهای طلایی و ایریدوفورزهای رنگین کمانی است که با توجه به محرک می توانند پراکنده و متمرکز شوند همینطور در واکنش های شدید و تاریکی نیز می توانند از لحاظ پراکندگی رنگدانه تغییر یابند.

وجود رنگدانه ها نقش عمده ای در تنوع الگوی رنگی بین گونه ها ایفا می کند.

فرمت فایل: Powerpoint (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 64
حجم: 7.46 مگابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *