دانلود مقاله تکامل رویکرد پیشگیری از جرم مبتنی بر طراحی محیطی(CPTED) در محیطهای مسکونی

دانلود مقاله تکامل رویکرد پیشگیری از جرم مبتنی بر طراحی محیطی(CPTED) در محیطهای مسکونی

نویسندگان

دکتر علی غفاری 1، دکتر مرجان نعمتی­مهر2 مهندس ثمانه عبدی3

 

1 استاد دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران،‌ ایران a_ghaffari@sbu.ir

2 استادیار دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران m_nematimehr@sbu.ac.ir

3 کارشناس‌ارشد معماری، دانشگاه علم­وصنعت ایران، تهران، ایران

 

 

چکیده

 امنیت، یکی از مهمترین نیازهای بشر است، چنان­که در طبقه­بندی نیازهای مازلو، امنیت در درجه دوم اهمیت و پس از نیازهای فیزیولوژیک قرار گرفته­است. محققان بر این باورند که عوامل گوناگونی چون عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و … در ایجاد امنیت مؤثرند، که در این میان می­توان به نقش و تاثیرات محیط نیز اشاره نمود. هدف مقاله حاضر بررسی مراحل تکامل رویکرد پیشگیری از جرم توسط طراحی محیط[1]، بعنوان مهمترین رویکرد در جلوگیری از وقوع جرم و ایجاد امنیت محیطی با استفاده از طراحی و سپس ارائه راهکارهایی برای کمک به معماران و طراحان شهری در جهت طراحی محیط مسکونی ایمن در برابر جرایم است. این مقاله با بکارگیری روش اسنادی، سیر تحول این رویکرد را، مشتمل بر نسل اولCPTED از 1960تا 1970، با تمرکز بر اصلاحات فیزیکی محیط برای رسیدن به امنیت، نسل دوم از 1997 با نقد نسل اول به جهت توجه مطلق بر اصلاحات فیزیکی و پیشنهاد بکارگیری جنبه­های روانی و اجتماعی به عنوان یکی از ارکان اصلی ایجاد امنیت و نسل سوم  تکامل از 2000  و پیشنهاد مدل چند جانبه امنیت­گستری[2] برای پایدار نگهداشتن امنیت در محلات مسکونی، مورد بررسی قرار داده و کاربست این ایده­ها را با هدف خلق یا افزایش امنیت در محیط­، مورد مطالعه تطبیقی قرار داده است. یافته­های حاصل از این مقایسه تطبیقی و تغییر رویکردهادر میان نسل­های مختلف نظریه­پردازان، نشان می­دهد که امنیت محیطی، نه صرفا پدیده­ای حاصل از مداخلات کالبدی (ایده­های نسل اول)، که پدیده­ای نیازمند نگرشی عمیق و جامعه­شناختی است که در قالب جاری ساختن ایده­ها و اصول نسل دوم به­عنوان مکملی بر نظرات نسل اول و در نهایت، اجرای این ایده­ها توسط خود ساکنین محلات و با نظارت متخصصین امر در قالب گام­های امنیت­گستری، از دل محلات سالم و پایدار برآمده و در طول زمان، تداوم می­یابد.

واژگان کلیدی:  

امنیت، پیشگیری از جرم، طراحی محیطی، اجتماع.

Key Words:

Safety, Crime Prevention, Environmental Design, Community.

 

مقدمه

جرم یکی از ناهنجاری­های اجتماعی است که بطور مستقیم با کیفیت زندگی شهروندان مرتبط است. این ناهنجاری در دوره­های زمانی مختلف همواره مورد توجه پژوهشگران حوزه علوم رفتاری، جامعه­شناسان، روانشناسان و … بوده­است. از آنجا که وقوع هر نوع جرمی از یک­سو نیازمند مکان و بستر محیطی مساعد است، لذا وجود برخی ویژگی­ها در محیط­های شهری، آن­ها را به مکان­هایی جرم­خیز بدل می­کند. تئوری­های مطرح شده در زمینه تأثیر علّی عوامل محیطی بر روی رفتارهای اجتماعی به دو بخش تقسیم می­شود. یکی بر عوامل محیط طبیعی( آب و هوا، باد، دما، کوه و …) و دیگری بر عوامل محیط انسان ساخت و مصنوع بویژه محیط­های شهری و تأثیر آنها بر رفتار انسانی تأکید دارد (صالحی, ویژگی های محیطی فضاهای شهری امن, 1387). تئوری­های مرتبط با تأثیرعوامل محیط انسان­ساخت در بروز رفتارهای نابهنجار و مجرمانه، به تئوری‌های پیشگیری از جرمِ مکان محور شهرت دارند. تئوری­های مکان محور شامل رویکردهایی چون پیشگیری از جرم موقعیتی[iii]، پیشگیری از جرم توسط طراحی محیط، امنیت از طریق طراحی و … می­شوند. در این میان رویکرد مورد توجه این مقاله، رویکرد پیشگیری از جرم توسط طراحی محیط یا CPTED است که از دهه 1960 مطرح شده است. اولین تلاش­ها در قالب این رویکرد از اصلاحات کالبدی شروع شده اما در سیر تکامل از تمرکز بر کالبد کاسته و بر نقش ایجاد ارتباط میان ساکنین و تقویت حس جمعی تأکید شده و در نهایت برای پایدار ماندن امنیت در محلات، وظیفه ایجاد و تداوم آن به خود  ساکنین سپرده شده­است. این تلاش­ها هرکدام به نام­های نسل اول CPTED، نسل دوم CPTED و مدل چندجانبه امنیت گستری شهرت یافته­اند. خلق و افزایش امنیت در محیط با استفاده از مداخلات طراحانه، همواره با طرح دو پرسش بنیادین همراه است:

[1] .  Crime Prevention through Environmental Design) CPTED)

[2] . Safegrowth

[iii] . Situational Crime Prevention

 

 

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 18
حجم: 80 کیلوبایت

25,000 ریال – خرید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.