دانلود تحقیق بررسی علل فرار دختران

دانلود تحقیق بررسی علل فرار دختران

مقدمه :

همه روزه شاهد درج عکسهایی از کودکان و نوجوانان در جراید رسمی کشور هستیم که بدون اطلاع والدین، خانه و کاشانه خود را ترک نموده و به دیگر سخن اقدام به فرار از خانه نموده‌اند و چشمان مضطرب خانواده‌ای را بی‌صبرانه در انتظار بازگشت خویش به دور انداخته‌اند. البته این تنها بخش کوچکی از جامعه آشنا با مطبوعات را شامل شده که دسترسی به جراید داشته و با درج آگهی در آن، ملتمسانه مردم را در یافتن فرزند خویش به استمداد طلبیده‌اند در صورتیکه بسیاری از خانواده‌های بحران زده آشنایی چندانی با جراید نداشته تا بنابر دلایلی! «بالاخص در ترس از آبرو» از درج آگهی در مطبوعات خودداری نموده‌اند. بعلاوه هیچ آمار دقیقی از تعداد فراریان از منزل در ایران وجود ندارد و مسئولین اداره آگاهی نیز از ارئه آمار به دلایل مختلف طفره رفته‌اند. همچنین مشخص نیست از میان فراریان نوجوانان، چه تعدادی دوباره پس از برخورد با مشکلات خود به منزل مراجعت می‌کنند؟ یا آنکه بوسیله نیروهای انتظامی دستگیر شده و به والدین تحویل می‌گردند؟ یا با در پیش گرفتن کاری شرافتمندانه مستقل از والدین خانواده به زندگی خود ادامه می‌دهند؟ وتعداد زیادی نیز پس از ارتکاب جرمی دستگیر شده و پس از تشکیل پرونده تحویل کانون اصلاح و تربیت گردیده تا اقدامات تعلیمی و تربیتی لازم در مورد آنان صورت گیرد و این تنها قسمتی است که در صورت همکاری مقامات زیربط در آگاهی آمار دقیقی دارد که متأسفانه ارائه نگردیده است.

 

فصل اول :کلیات تحقیق
اهمیت مسأله:

در تحقیقی که در سال 1365 بوسیله انجمن اولیاء و مربیان در مورد علل انحرافات، اخلاقی و فرار دختران  انجام گرفته است متوسط سن فرار 16 سال می‌باشد. دلایلی چون: اختلافات شدید خانوادگی، عاشق شدن، داشتن رابطه نامشروع و ترس از برملا شدن آن، داشتن نامادری، ناپدری و بدرفتاری والدین را برای فرار آنها ذکر نموده‌اند. «فراهانی، 1365» بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی، یکصد میلیون کودک و نوجوان در جهان وجود دارد که در کوچه‌ها و خیابانها زندگی می‌کنند و در برابر مواد مخدر و خشونتهای جسمی آسیب پذیرند. موضوع مهم در این فرارها یافتن پاسخ برای سئوالات زیر است:

1 . نوجوانان چرا خانه‌های خود را ترک می‌کنند؟

2 . نوجوانان در مدتی که خانه را ترک می‌کنند کجا بسر می‌برند؟

3 . اوقات خود را چگونه و با چه کسانی سپری می‌کنند؟

4 . هزینه‌های زندگی خود را از چه محلی تأمین می‌کنند؟

گروه فراریان دختران از خانه و کاشانه رقم عمده‌ای را تشکیل می‌دهند. آنها به هر علتی از خانه فرار کرده باشند امروزه در وضعیتی قابل مطالعه بسر می‌برند. اختلافات خانوادگی، وضع مدرسه و تحصیل، روابط بین دوستان و اطرافیان همه مسائلی هستند که ممکن است به امنیت، استقلال و شخصیت نوجوانان لطمه بزنند و آنها را دچار نگرانی کنند و در این موارد است که ما باید آنها را درک کنیم و به آنها کمک کنیم تا بتوانند استقلال و امنیت از دست رفته خود را باز یابند. این کار ارزش آن را دارد که قبلاً مورد توجه قرار گیرد و از آن پیشگیری گردد.

 

تعریف علمی واژه‌ها:

فرار بخشی از رفتار ناسازگارانه‌ای است که کودکان و نوجوانان مرتکب می‌شوند که ابتداء برای رفع نیازهای عادی خود یا پرکردن اوقات فراغت و سپس به اعمال ناهنجار دیگری از قبیل دزدی، ولگردی، روی می آورند. از همه مهمتر یافتن افراد همسن و سال خود در پارکها و کوچه‌ها و خیابنها به تشکیل گروههای بزهکاری مبادرت می‌ورزند.

نوجوانی:نوجوانی به دوره‌ای اطلاق می‌شود که حدفاصل بین کودکی و میانسالی است 18 – 12 سالگی و آغاز بزرگسالی، به عبارت دیگر فرد از کودکی به بزرگسالی، از مرحله‌ای می‌‌ گذرد که نوجوانی گویند «نوایی‌نژاد، 1366».

بحرانی‌ترین ادوار زندگی به حساب می‌آید. چون عوامل زیست، روانی، اجتماعی، تواماً در بروز نوجوانی دخالت دارند. تعیین سن دقیقی برای آغاز و پایان آن امکان‌پذیر نیست ولی معمولاً نوجوانی در دختران سنین 15 – 11 و در پسران 16 – 12 سالگی را شامل می‌شود.

کجروی یا انحراف: انحراف نوعی درد، عارضه یا بیماری است که آن را آسیب اجتماعی نام نهاده‌اند. بدین خاطر که آثار و عوارض آن در اجتماع ظهور می‌یابد.

 

فهرست عناوین

مقدمه
1
فصل اول: کلیات تحقیق
2
اهمیت مسئله
2
تعریف علمی واژه‌ها
3
نوجوانی
3
کجروی یا انحراف
4
فصل دوم: فرار دختران از خانه
5
مقام زن در جهان‌بینی اسلامی
5
فرار دختران
6
نقش عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و خانوادگی در انحراف
8
نقش مسائل اجتماعی در انحراف
8
تراکم جمعیت
9
محل سکونت
9
مناطق جرم‌خیز
10
مهاجرت
11
ماهیت زندگی شهری
11
دوستان و رفقا
12
تأثیر عوامل فرهنگی بر انحراف
12
تأثیر عوامل اقتصادی بر انحراف
13
خانواده و انحراف
14
خشونت والدین و اثرات آن
15
فساد و آلودگی والدین
16
فصل سوم: علل فرار
18
چه کسانی از خانه فرار می‌کنند؟
18
شرایط عمومی افراد فراری
19
از نظر خانوادگی
20
از نظر اجتماعی
20
اقسام فرار
22
علل فرار
23
فقدان یکی یا هر دو والدین
23
جدایی و طلاق
24
وجود ناپدری یا نامادری
27
فقر عاطفی
27
شکست تحصیلی و نگرانی از سرزنش یا تنبیه والدین
29
سخت‌گیری و وجود شرایط تنبیه
30
تمایل به دیدن نقاط دیدنی
32
فصل چهارم: نحوه ارائه خدمات به دختران فراری
33
نحوه ارائه خدمات در ایران به افرادی که از خانه فرار می‌کنند
33
مرکز بازپروری زنان و دختران آسیب‌دیده اجتماعی
33
خانه سلامت
34
اهداف
35
شرایط پذیرش
36
نحوه پذیرش
36
کمیته امور آسیب‌دیدگان اجتماعی استان
37
شرایط و مراحل ترخیص و تحویل به خانواده یا بستگان
38
شرایط و مراحل زندگی مستقل
39
شرایط ترخیص از طریق ازدواج
40
شرایط ترخیص از طریق ادامه تحصیل
41
فصل پنجم: بحث و نتیجه‌گیری
42
توصیه و پیشنهادات برای مسئولین
42
چند توصیه به والدین
44
نتایج پژوهش‌هایی که در خصوص دختران انجام شده است
47
 

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 56
حجم: 273 کیلوبایت

35,000 ریال – خرید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.