دانلود پایان نامه بررسی رابطه شیوه های فرزند پروری با پرخاشگری – کد 7523


OnPlay تمامی آموزش های غیر رایگان اساتید سطح اینترنت را به رایگان تماشا کنید

دانلود پایان نامه بررسی رابطه شیوه های فرزند پروری با پرخاشگری

دانلود پایان نامه بررسی رابطه شیوه های فرزند پروری با پرخاشگری

پایان نامه ای جهت دریافت دوره ی کارشناسی ، (MS) ، رشته ی روانشناسی عمومی

چکیده :

در همه جوامع و فرهنگها والدین توقع دارند که کودکانشان در طی فرآیند رشد ، رفتارهای خاصی را در سن معینی از خود نشان دهند و در این راستا راهبردها و آموزشهایی را اعمال می نمایند که به آنها شیوه های فرزند پروری گفته می شود .

گزارشهای قوم شناختی از فرهنگهای مختلف حاکی از تنوع گسترده ای در شیوه های فرزند پروری در نقاط مختلف جهان است .

عوامل زیادی در ایجاد پرخاشگری موثر هستند از جمله اینکه فقط اقتصادی ، نقش رسانه های گروهی در آموزش پرخاشگری و تربیت نادرست والدین و …

کسانی که معتقد به منشاء اجتماعی پرخاشگری هستند آن را غریزی و ذاتی نمی دانند و به همین دلیل آن را از لحاظ اجتماعی هم قابل آموزش و هم قابل پیشگیری و کنترل می دانند از این گروه می توان بندورا را نام برد . او در تحقیقات خود نشان داد که پرخاشگری کاملاً جنبه تقلیدی دارد و از راه مشاهده کسب می شود و نمی تواند پایه ذاتی داشته باشد .

این تحقیق در چهار فصل طبقه بندی شده که فصل اول شامل کلیات و مفاهیم است در فصل دوم انواع نظریه ها در مورد پرخاشگری آورده شده است و در فصل سوم تربیت و علت های پرخاشگری مورد بررسی قرار گرفته است و در فصل چهارم نیز شیوه های کنترل و درمان پرخاشگری آورده شده است و در آخر نیز به نتیجه گیری و پیشنهادات پرداخته شده است . این تحقیق جهت گذراندن واحد درسی بنام پژوهشهای علمی و انفرادی در روانشناسی نوشته شده است .

مقدمه

یکی از شایعترین مشکلات رفتاری که موجب ناراحتی و پریشانی دیگران می شود و بهداشت روانی فرد ، خانواده و جامعه را مختل می کند پرخاشگری است . این اختلال در تمامی انسانها بویژه در کودکان و نوجوانان به صورتهای مختلف بروز می کند .

ارائه تعریف دقیق از این اختلال دشوار است ، چه در زبان معمولی این اصطلاح به طرق مختلف بکار رفته است ( شکر کن ، 1367) . به نظر اتکینسون پرخاشگری معمولاً به رفتاری اطلاق می شود که قصد از آن صدمه رساندن جسمانی یا زبانی به فرد دیگر یا نابود کردن دارایی افراد است ( براهنی و دیگران ، 1368) ، « لاکان » اعتقاد دارد که پرخاشگری به حالتی گفته می شود که در آن فرد منفی باف است ، نسبت به همه چیز شک و تردید دارد و با نظر منفی به آنها می نگرد . ارونسون می گوید پرخاشگری از ویژگیهای فطری و غریزی است و انسان حیوانی پرخاشگر و ستیزه جوست ( ِپیوند ، شماره 194) .

گروهی از صاحبنظران حوزه علوم اجتماعی معتقدند پرخاشگری ذاتی و فطری است و گروهی دیگر آن را حاصل عوامل اجتماعی و در نتیجه آموختنی و اکتسابی می دانند . از گروه اول فروید ، واضع مکتب روانکاوی و لوزنر جانور شناس مشهور اتریس را می توان نام برد که هر دو به ذاتی بودن پرخاشگری در انسان اعتقاد دارند . هم فروید و هم لوزنر پرخاشگری را نیروی نفهقه ای در انسان می دانند که دارای حالت هیدرولیکی است یعنی بتدریج در شخص متراکم و فشرده می شود و نیاز به تخلیه پیدا می کند اما فروید پرخاشگری را مخرب ومنفی می داند ولی لوزنر آن را سازنده و مثبت تلقی می کند (کریمی ، 1375) .

عوامل زیادی موجب پرخاشگری می شوند . مثلاً فقط اقتصادی فیزیکی از عواملی است که موجب پرخاشگری می شود و میان فقر و پرخاشگری رابطه مستقیمی وجود دارد . فقط به انواع دیگری از پرخاشگری نظیر خشونتهای خانوادگی نیز تبدیل می شود (فرجاد ، 1374) .

تربیت نادرست والدین یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد پرخاشگری است . عدم ارائه محبت کافی ، داشتن رابطه سرد ، تبعیض میان کودکان ، کتک زدن و بدرفتاری والدین با کودکان پرخاشگری را تشدید می کند (فرجاد ، 1374) . در این تحقیق رابطه شیوه های فرزند پروری با پرخاشگری فرزندان مورد بررسی قرار می گیرد .

 

فهرست مطالب

فصل اول : کلیات و مفاهیم

مقدمه

بیان مسئله

اهمیت و ضرورت مسأله

روش تحقیق

پیشینه تحقیق

بیان تعاریف و مفاهیم و اصطلاحات

فصل دوم : انواع نظریه ها در مورد پرخاشگری

نظریه های پرخاشگری

نظریه غریزی پرخاشگری

نظریه ناکامی – پرخاشگری

نظریه زیستی پرخاشگری

شالوده ی زیستی پرخاشگری در آدمیان

نظریه پرخاشگری به عنوان یک رفتار اجتماعی ، اکتسابی

دیدگاه انگیزشی

طرفداران ذاتی بودن پرخاشگری

طرفداران منشاء اجتماعی بودن پرخاشگری

فرضیه ناکامی – پرخاشگرانه

فصل سوم : شیوه تربیت و علل پرخاشگری

تربیت چیست ؟

اهداف تربیت

نقش خانواده در تعلیم و تربیت کودکان

شیوه تربیتی خانواده « آزادمنش »

شیوه تربیتی خانواده « متعادل »

شیوه تربیتی خانواده « دیکتاتور »

پرخاشگری در کودکان

مشخصات افراد پرخاشگر

پرخاشگری درونی ( به خود )

پرخاشگری به دیگران

علل و عوامل پرخاشگری :

عوامل جسمی

عوامل اجتماعی

عوامل عاطفی

عوامل شناختی

عوامل خانوادگی

انواع پرخاشگری در انسان

تفاوت های جنسی در پرخاشگری

فصل چهارم : پیشگیری و درمان

راه های پیشگیری از پرخاشگری در کودکان

درمان پرخاشگری

تکنیک های لازم برای کنترل پرخاشگری در محیط خانواده

شیوه های کنترل و کاهش پرخاشگری

نتیجه گیری

پیشنهادات

منابع

این فایل ورد در 60 صفحه به خدمتتون ارائه میشود.


OnPlay در یوتوب، آموزش های روانشناسی و معماری و کامپیوتر و سایر آموزشهای پولی را به رایگان تماشا کنید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =