دانلود رایگان مقاله اقلیم شناختی و ویژگی های معماری بومی ماسوله

مختصات جغرافیایی

شهر تاریخی ماسوله در استان گیلان ودر فاصله 60 کیلومتری غرب شهرستان رشت(مرکز استان) ، 35 کیلومتری غرب شهرستان فومن و در منتهی الیه غرب رشته کوه های البرز (کوههای تالش) با ارتفاع 3050 متر و درعرض جغرافیایی ً13 َ09 ْ37 شمالی و طول جغرافیایی ً14 َ59 ْ48 شرقی قرار گرفته است . وسعت آن حدوداً 16 هکتار بوده، در ارتفاع 1050 متر از سطح دریای آزاد قرار گرفته و بین بالاترین و پایین ترین نقطه ی آن بیش از 120 متر اختلاف ارتفاع وجود دارد. همچنین از شرق به شهرستان فومن ، از غرب به شهرستان خلخال ، از شمال به شهرستان ماسال و از جنوب به تارم علیا منتهی می شود.

خصوصیات اقلیمی

آب و هوای خاص منطقه ی تالش ، متأثر از کوه های البرز و دریای خزر است. کوه های تالش با امتداد شمالی ـ جنوبی و کوهستان البرز با امتداد شرقی ـ غربی مانند سدی از عبور بخار آب حاصل از دریای خزر و بادهای مرطوب شمال غربی به داخل ایران جلوگیری می کند و به سبب ارتفاع زیادی که دارند موجب بارندگی بسیار در این ناحیه می گردند. ماسوله دارای آب و هوای معتدل و مرطوب در تابستان و سرد و مرطوب در زمستان می باشد. دمای متوسط سالانه حدود 12 درجه سانتی گراد ، میزان بارندگی سالانه 700 میلی متر و میزان بارش برف در سال 800 میلی متر است . دارای بیش از 35 روز یخبندان بوده و بیش از 100 روز را با مه غلیظ سپری می کند.

زمین شناسی و وضعیت خاک

خاک منطقه از نوع لیتوسل قهوه ای جنگلی و خاک های یدزولیک می باشد. ماسوله در منطقه ای زلزله خیز واقع شده است وآخرین زلزله در سال 1369 هجری شمسی هم زمان با زلزله مهیب رودبار اتفاق افتاد که منجر به واردشدن آسیب های شدید به خانه ها شد. از دیگر عوارض و بلایای طبیعی که در ماسوله اتفاق افتاده جاری شدن سیلاب در سال 1376 هجری شمسی می باشد که آثار مخرب فراوانی به جا گذاشت.

دریاچه ها رودخانه ها

شهـرتاریخـی ماسـوله در دره رودخـانـه ای کـه سـرچشمـه آن نزدیک دومین قله بلند کوه های تالش (ماسوله داغ) از رشته کوه البرز قرار دارد. درکوهستان به جای چاه می توان شاهد تعداد زیادی چشمه بود. در ماسوله وکوه های اطراف آن نیز تعداد زیادی چشمه وجود دارد که در اثر شکاف های عمیق ایجـاد شده در شبکه هیـدروگرافیک به وجـود آمـده اند. نـوع مخصوصی از چشمـه در منطقـه یافت می شود که آب معدنی دارد و دارای آهن وگوگرد می باشد.در جنوب شهر ماسوله رودخانه ای قرار دارد که از کوههای اطراف سرچشمه گرفته و به جلگه های پائین دست استان گیلان میریزد و عامل مهمی در محدودیت وسعت شهر در گذشته بوده است،چنان که تمامی بناها شهر تاریخی ماسوله در بخش شمالی رودخانه قرار داشتند و تنها ساختمان موجود در پائین رودخانه پاسگاه ژاندارمری بود.

طبیعت و پوشش گیاهی

جنگل های اطراف این منطقه پوشیده از درختان راش و در برخی موارد آزاد ، بلوط ییلاقی، توسکا و زبان گنجشک می باشد که البته در گذشته درختان آزاد و بلوط آن بسیار بیشتر از اکنون بوده است.

جانوران

(انواع مختلف جانوران وحشی مانند: خرس قهوه ای، پلنگ وگرگ)، ( انواع پرندگان مهاجرمانند: غاز وحشی، خوتکا و انواع مرغابی ها ) و (انواع پرندگان بومی مانند: کلاغ سیاه، باز، عقاب، قرقی وکرکس سفید)

Download “اقلیم-شناختی-و-ویژگی-های-معماری-بومی-ماسوله.zip” اقليم-شناختي-و-ویژگی-های-معماري-بومي-ماسوله.zip – 3657 بار دانلود شده است – 628 کیلوبایتسعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.