oror

شنیده هایی از زبان طراح برج آزادی تهران

کد های تخفیف خرید مقاله و پایان نامه پایگاه علمی سعید سان : در پایگاه علمی سعید سان تصمیم به خرید راحت و به صرفه و همچنین دسترسی راحت به منابع و مقالات به روز رشته های علمی هستش، برای دسترسی راحت و خرید به صرفه تصمیم به این گرفتیم که محصولات رو با تخفیف های طلایی و شگفت انگیز به خدمتتون عرضه کنیم که اطلاعیه های کد های تخفیف جدید رو در این صفحه مشاهده خواهید کرد. این تخفیفها به صورت محدود بوده و هر زمان که نیاز باشه تمدید میشه و یا از سایت برداشته خواهد شد.

برای خرید های بالاتر از 5 هزار تومان از کد تخفیف R71 با 10% تخفیف در پرداخت استفاده کنید.

برای خرید های پایین تر از 5 هزار تومان از کد تخفیف B66 با 5% تخفیف در پرداخت استفاده کنید.


 

فروش مجموعه مقالات رشته های داشنگاهی : اگر قصد راه اندازی فروشگاه اینترنتی و یا کسب و کار آنلاین فروش فایل دارید، ما مجموعه مقالات اختصاصی پایان نامه و مقالاتمون رو بهتون پیشنهاد میکنیم، به صرفه و اختصاصی و با قیمت باور نکردنی!


 

راه اندازی فروشگاه فروش محصولات و فایلهای دانلودی : اگر قصد راه اندازی فروشگاه فایلهای دانلودی رو دارید، ما میتونیم در این راه کمکتون کنیم، و یه سایت مثل سایت خودمون براتون راه اندازی کنیم.


 

کوتاه کننده لینک سعید سان : ما در سعید سان امکانی رو فراهم کردیم تا لینک های طولانی خودمون و شما رو به راحتی کوتاه کنیم و در هر جایی که نیاز دارید ازش استفاده کنید.


 

تجربیات استخدامی ارگان های دولتی : برای صحبت راجب تجربیات گذشته ازمون های استخدامی افراد میتوانند در صفحه اختصاصی هر ارگان به گفتگو و تبادل تجربیات خود بپردازند.

 

 


 

برج آزادی (شهیاد سابق) یکی از نمادهای مشهور ایران و شهر تهران در عصر پهلوی است که تاریخچه ی آن به سال 1345 خورشیدی بر می گردد. عملیات ساخت برج آزادی در یازدهم آبان 1348 خورشیدی آغاز شد و پس از بیست و هشت ماه کار، در 24 دیماه 1350 با نام برج شهیاد به بهره برداری رسید. برج شهیاد که به یادبود دوهزار و پانصدمین سال بنیان گذاری شاهنشاهی ایران بر پا گردید. خیلی زود نماد دروازه گونه ی تهران و ترجمان معمارانه ایران مدرن شد. این بنا تا کنون چهل و یک ساله است و در حالی که با یک چرخش بزرگ، نماد انقلاب سال 57 تلقی می شود، فرسوده از گذر زمانو رنجیده از بی مهری کسان، خود را نیازمند مرمت می یابد. با این حال دست بردن در مجموعه ای که ایرانیان سخت بدان خو گرفته اند و خارجیان، ایران امروزی را با تصویرش می شناسند، کاری ساده و خالی از حرف و حدیث نیست.

در ساختمان این برج نهایت دقت و ظرافت به عمل آمده و یکی از نمونه های موفق معماری تلفیقی ایرانی و اسلامی است. مساحت زیربنای این میدان، حدود 78 هزار متر مربع است و بنای آن به صورت دروازه ای به بلندای نزدیک به 45 متر ساخته شده که پنج متر آن درون زمین فرو رفته است. طاق آن از زمین، 23 متر فاصله دارد، دارای هشت بخش مجزا است. عرض پایه ی این بنا 66 متر است. در محوطه ی میدان، 65000 متر مربع، به صورتی زیبا باغچه بندی و گل کاری شده است. در ساختمان آن 25000 قطعه سنگ و 900 تن آهن به کار رفته است.

شهرداری تهران مسئول مرمت و بهسازی برج و میدان آزادی است و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور نظارت بر این کار را به عهده دارد؛ چرا که برج آزادی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

شهرداری بر این باور است که عملیات مرمت را «کاملا اصولی» به پیش می برد، اما سازمان میراث فرهنگی نظر متفاوتی دارد. چندی پیش خبرگزاری میراث فرهنگی (CHN) گزارش داد که کارشناسان این سازمان، پس از بازدید از کارگاه مرمت و بهسازی برج آزادی، در حضور سرپرست کارگاه گفته اند: «اقداماتی که تاکنون در جزیره برج آزادی به بهانه ی ساماندهی و مرمت انجام شده، مرمت نبوده، بلکه فاجعه ای دردناک در تاریخ ساماندهی آثار تاریخی است.»

به کار بردن واژه ی «جزیره»برای میدان آزادی، اشاره ی طنزگونه و تلخی است به قرار گرفتن این میدان در میان ترافیک سنگین ورودی غربی پایتخت و قطع ارتباط پیادگان با میدانی که طرحش مفهم از باغ های ایرانی است و در اصل برای پیاده روی ساخته شده است.

شهرداری نقشه های مرمت را برای تایید به سازمان میراث فرهنگی ارائه کرده و این سازمان نیز به نوبه ی خود خواستار تایید نقشه ها توسط مهندس ایرج حقیقی؛ یعنی کسی که در زمان ساخت برج آزادی، مسوول کارگاه برج بود، شده است. او اکنون به خارج از کشور سفر کرده است.

شنیده هایی از زبان طراح برج آزادی تهران حسین امانت برج آزادی

در این میان هیچ کس سراغ مردی را نمی گیرد که ایده ی چنین اثر بدیعی از ذهنش تراوش کرد، همان جوان 24 ساله و تازه از دانشگاه درآمده ای که حالا از مرز 65 سالگی گذر کرده و هزاران کیلومتر آن سوتر از تهران، نگران دست پرورده ی خویش است.

حسین امانت؛ در سال 1345 بود که طرح یک نماد شناسایی ایران میان معماران ایرانی به مسابقه گذاشته شد و در پایان، طرح مهندس حسین امانت بیست و چهار ساله و دانش آموخته ی رشته ی معماری دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران برنده و برای ساخت برگزیده شد. او دعوت گفت و گو را صمیمانه پذیرفت و در اندازه ای که یک گفت و گوی تلفنی میان تهران و ونکور اجازه می دهد، از هویت برج آزادی و دغدغه هایش در این باره سخن راند.

 با این حال اذعان داشت که اگر بخواهد در هر مورد توضیح کامل بدهد، حاصل سخن، مثنوی هفتاد من کاغذ می شود تنها امیدش این بود که سخنانش نزد آنها که اکنون آفریده اش را در اختیار دارند، جدی گرفته شود. آیا این توقع بزرگی برای خالق برج آزادی است؟

شنیده هایی از زبان طراح برج آزادی تهران حسین امانت برج آزادی

اقای امانت، در ایران بیشتر مردم به ویژه جوان ها برج شهیاد را با نام آزادی می شناسند. شما ترجیح می دهید در این گفت و گو از کدام نام استفاده کنیم؟

فرقی نمی کند. شما از نام آزادی هم می توانید استفاده کنید. آزادی هم نام خوبی است. ولی فکر می کنم این بنا به نام اصلی خود شهیاد نامیده خواهد شد.

پرسش اول من بی ربط به این نامگذاری نیست. شما شهیاد یا همان آزادی را به یادبود 2500 سال شاهنشاهی ایران طراحی کردید. اما بعدها افزون بر این که نماد شهر تهران و ایران مدرن شد، نماد انقلابی شد که در تقابل با نظام شاهنشاهی بود، چه قابلیت هایی را در این اثر می بینید که توانسته در مدت کوتاهی نماد دو موضوع متفاوت از هم باشد؟

شهیاد طوری طراحی شده که معطوف به حقیقت، جوهره و عمق فرهنگ ایران است. یعنی باتوجه به آنچه در طول تاریخ بر ایران رفته و عظمتی که در تاریخ این کشور است، ساخته شده. درست است که این کار در زمانی انجام شد که شرایط سیاسی دیگری در ایران حکمفرما بود، اما وقتی من آن را طراحی کردم به تمام دوره های تاریخی و به آینده ی ایران فکر می کردم؛ نه به آن وضع سیاسی خاص. البته اصلا فکر نمی کردم که شهیاد این طور در دل مردم ایران نفوذ کند. شهیاد درست مانند طفلی بود که شما به دنیا می آورید و نمی دانید که در آینده چگونه خواهد شد. این بچه بزرگ می شود و زندگی مخصوص به خودش را پیدا می کند که دیگر در اختیار شما نیست. شهیاد هم همین طور شد و فکر می کنم به این خاطر در دل مردم جا باز کرد که خیلی ایرانی است و جوهره ی فرهنگ ایران را در خود دارد.

 شنیده هایی از زبان طراح برج آزادی تهران حسین امانت برج آزادی

این جوهره ی فرهنگی که برآن تاکید دارید، چگونه در ساختمان برج متبلور شده است؟ یعنی دقیقاً چه مفاهیمی را در طراحی برج به کار گرفته اید و می خواسته اید چه پیامی را از طریق آن منتقل کنید؟

همان طور که گفتم این بنا به گذشته های درخشان تاریخ ایران نظر دارد؛ به دورانی که ایران در ادبیات، هنر، معماری، صنایع دستی، علوم مختلف و خیلی چیزهای دیگر سرآمد بود. من می خواستم جمع بندی خودم از این ها را در شهیاد ارائه کنم تا اگر کسی از خارج می اید یا حتی مردم ایران بدانند که این اثر به کجا و به کدام فرهنگ مربوط می شود.

در این بنا، قوس اصلی وسط برج، نمادی از طاق کسری مربوط به دوره ی پیش از اسلام (دوره ساسانی) است و قوس بالایی که یک قوس شکسته است از دوران بعد از اسلام و نفوذ اسلام در ایران حکایت دارد.رسمی سازی هایی که بین این دو قوس را پر می کند، خیلی ایرانی است و من آن را از گنبد مسجدهای ایران الهام گرفته ام. اساسا تکنیک گنبدسازی در ایران بسیار جالب است و شما در هر مسجدی که می روید، یک چیز تازه می بینید.

در این گنبدها نشانه ی نبوغ ایرانی است، معماران قدیم از قاعده مربع بنا وارد دایره گنبد شده اند و این کار را با کمک رسمی بندی ها و مقرنس کاری های بسیار زیبا انجام داده اند. در برج شهیاد هم همین کار انجام شده . هندسه بینا یک هندسه ی مربع مستطیل است که بر روی چهار پایه ی خود می چرخد و 16 ضلعی می شود و بالاخره به صورت یک گنبد شکل می گیرد. البته شما این گنبد را از بیرون نمی بینید، اما از داخل برج قابل مشاهده است.

دو طبقه ی داخل برج، یکی بالای قوس طاق اصلی و دیگری زیر گنبد است که با آسانسور به آن می رسید. این طبقه که به عنوان نمایشگاه طراحی شده با گنبدی از بتن سفید پوشیده شده. این گنبد مقرنس ایرانی را به نوع تازه ای اجرا می کند و ارتفاع آن از بام شهیاد بیرون زده و از بام دیده می شود که با کاشی های فیروزه ای معرق ایرانی پوشیده شدهاست.کاربرد بتن سفید در این بخش و در سالن پذیرایی آن، در آن زمان کار تازه ای در ایران بود.

شما در زمان طراحی برج 26 ساله بودید؟

خیر، 24 سال داشتم و تازه از دانشکده ی معماری دانشگاه تهران بیرون آمده بودم.

خوب، آدم وقتی برج آزادی را با این شرحی که شما گفتید، می بیند، متوجه می شود که این اثر حاصل درک عمیقی از سنت های تاریخی و هنر و معماری ایران در دوره های گوناگون است. چگونه یک جوان 24 ساله به این درک رسیده بود؟

من از کودکی در خانواده ای بزرگ شدم که عاشق فرهنگ ایران بود و در یک مکتب فکری پرورش پیدا کردم که می گوید زیبایی های دنیا در هر کجا که باشد، متعلق به همه ی دنیاست و هنرمند باید به همه ی این زیبایی ها بازگشت کند. کوچک که بودم، یک روز پدرم مرا به تخت جمشید برد. هنگامی که از پله های تخت جمشید بالا رفتم، عظمتی را دیدم که قلب من را برای همیشه ازآن خودش کرد. این تجربه ای بود که هرگز آن را فراموش نمی کنم و فکر می کنم کارهایی که بعدها در زمینه ی معماری انجام دادم، بیشتر به این تجربه و حس باز می گردد. یک مقدارش را هم شما به حساب شانس بگذارید.

اگر اجازه بدهید، به مسایلی بپردازیم که امروزه گریبانگیر برج آزادی است. در حال حاضر دست کم سه عامل به عنوان خطرزا برای برج آزادی مطرح شده است؛ یکی نفوذ رطوبت حاصل از آبیاری چمن های میدان به پایه های بنا و احتمالا فوندانسیون؛ دوم آلودگی شدید هوا ناشی از آمد و شد خودروها و فعالیت کارخانه های بزرگ در غرب تهران؛ و سوم بار سنگین ترافیک در میدان آزادی و لرزشی که رفت و آمد خودروها پدید می آورد. هر کدام از این عوامل را چقدر آسیب زا می دانید و پایداری برج در برابر آن ها به چه میزان است؟

همه ی این عوامل خیلی مهم است. از آنجا که بخش های زیر زمینی میدان بسیار بزرگ است، آسیب دیدن عایق ها یعنی قیرگونی دیوارها و سقف ها و نفوذ رطوبت مسئله ای جدی است که باید فورا به آن رسیدگی شود. چون نفوذ آب در طول زمان، بتن را ضعیف می کند.

من عکس هایی از شهیاد دیده ام که نشان می دهد لای سنگ ها گیاه سبز شده و فکر می کنم هر ساختمانی هرچقدر که محکم باشد، اگر مدتی به آن نرسند (که در این 30 سال گذشته این طور بوده) خراب می شود. در مورد رشد گیاهان در لا به لای سنگ ها واقعا نگران هستم؛ چون ریشه ی گیاه سنگ ها را خرد می کند.

برای مرمت شهیاد باید توجه داشت که این بنا چطور طراحی شده و چه تکنیک هایی در ساخت آن به کار رفته است. این بنا سنگ هایی دارد که در قسمت پایین برج 3،2 متر طول و 1،6 متر ارتفاع دارند و کار دست سنگ تراشانی است که به نظر من کار بی نظیری انجام داده اند. چون آن زمان که ما شهیاد را می ساختیم، هیچ کس برای پول کار نمی کرد و برای همه، این یک کار عاشقانه ای برای مملکت بود. این سنگ ها با بتن و آهن ضد زنگ به هم چسبیده اند و پشت آن ها یک سطح خشن است که روی آن نلغزند. ولی هر سنگی کنار سنگ دیگر با یک ماده ی قابل انعطاف بندکشی شده است.

چیزی شبیه به لاستیک که قابل انعطاف است. ماده ای به نام FLEXIBLE SEALANT، حالا اگر بخواهند در جریان مرمت از سیمان برای بندکشی استفاده کنند، این کار باعث شکستن سنگ ها می شود. به خاطر این که در گرمای تابستان و سرمای زمستان سنگ ها و بتن زیر آن ها پیوسته منبسط و منقبض می شوند و اگر درزها قابل انعطاف نباشد، همگی خرد می شوند. این را هم بگویم که آقای مهندس ایرج حقیقی که هم اکنون در ایران هستند و مهندس کارگاه برج بودند، از بهترین کسانی اند که در مورد مرمت برج می توان به ایشان مراجعه کرد.

نقش آلودگی هوا چه میزان است؟

– آلودگی هم مسئله ی مهمی است و وضع اسیدی هوا روی سنگ های برج اثر می گذارد. اصل سنگ های شهیاد که مرمر جوشقان اند، آهکی است و از الودگی هواآسیب می بیند.

به نظر من راه حل اساسی این است که ترافیک پیرامون میدان را کم کنند، اما نباید جریان رفت و آمد قطع شود. حتما باید اتومبیل از آن اطراف رد شود و زندگی در آن جا جریان داشته باشد تا بنا زنده بماند. ولی به نظرم آمد و رفت وسایلی مانند اتوبوس، کامیون و تعداد زیاد اتومبیل باید بررسی و محدود شود. ضمنا نباید کاری کنیم که اتومبیل ها یک مانع و دیواری در برابر برج به وجود بیاورند و مانع شوند که مردم به سوی میدان بیایند.

یعنی در طرح های شهری خیابان های میدان، باید سعی کرد مردم به راحتی به باغ وسط برسند. در مورد لرزش ناشی از تردد خودروها که اشاره کردید، باید بگویم شهیاد آنقدر محکم ساخته شده که نباید پایه هایش با این حرف ها بلرزد. مهندس مشاوری که شهیاد را طراحی کرده، یکی از بهترین ها در دنیاست. بنا محکم است، ولی هر بنای بسیار محکم هم اگر زیرش خالی شود، فرو می ریزد. من نمی دانم اطراف ان جا چه اتفاقی می افتد، اما فکر می کنم باید خیلی مواظب بود.

الان شهرداری تهران در حال بازسازی محوطه ی میدان آزادی است و ممکن است در جریان این کار برخی عناصر و اجزای میدان دگرگون شوند آیا طراحی میدان آزادی پیوستگی ضروری با برج دارد، یعنی اگر دخل و تصرفی در طراحی میدان صورت بگیرد، به کلیت طرح و مفاهیم آن یا حتی ساختار معماری اش لطمه خواهد خورد؟

بی گمان همین طور است. نقش هایی که در میدان هست و باغچه ها و گل کاری ها را شکل می دهد، از طرح داخلی گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان الهام گرفته شده؛ با این تفاوت که هندسه ی دایره ی گنبد تبدیل به بیضی شده است. روابط لوگاریتمی جالبی در هندسه و ابعاد گنبد مسجد شیخ لطف الله هست که دانش عمیق ریاضی معماران ایران در دوره های گذشته را نشان می دهد. اگر این طرح که در میدان استفاده شده به هم بخورد،ایده ی اصلی کار از میان خواهد رفت.

طرح آب نما و فواره هم برگرفته از باغ های ایرانی است. همین طور شیب میدان با دقت و به منظور خاصی طراحی شده، حد ارتفاع برج شهیاد 45 متر است؛ چون نزدیک فرودگاه مهرآباد قرار گرفته و نمی شود بلندتر از این ساخت. ولی من می خواستم وقتی به بنا نزدیک می شوید به طرف بالا بروید، در حالی که بالا بردن بنا ممکن نبود.

ما برای این که مشکل ارتفاع را حل کنیم، یک سرازیری در میدان به وجود آوردیم. یعنی شما از طرف فرودگاه که وارد میدان می شوید به شکل سرازیر به برج نزدیک می شوید و می رسید به آن آب نمای دایره شکل و وقتی به بنا نزدیک می شوید، دوباره بالا می آیید.

زمین زیر برج کاملا صاف است. این صافی و آن شیب میدان وقتی به هم می رسند، خط های قوسی جالبی را ایجاد می کنند که نمی شود به آن ها دست زد. در بازسازی میدان باید به این ظرایف توجه کرد.

در عکس هایی که دیده ام، کاشی کاری شیارهای نمای اصلی و روی گنبد اغلب خرد شده است. این اشکال کاشی معرق ایرانی است که می دانید از تکه های کوچکی که کنار هم می گذاریم، شکیل شده و در زمستان با نفوذ برف و باران یخ می زند، می شکند و فرو می ریزد.

امروزه با پیشرفت تکنیک کاشی، رفع این مشکل که در اغلب بناهای قدیمی مشاهده می شود، ممکن است. امیدوارم در تعمیر این کاشی کاری ها نهایت دقت انجام شود که طرح اصلی آن که برداشتی مدرن از نقش های سنتی ایرانی است، محفوظ بماند و تغییر نکند.

به جز این موارد، توصصیه ی دیگری هم به متولیان بازسازی میدان آزادی دارد؟

من شنیده ام که مدت زیادی است شهیاد به روی مردم بسته شده که البته به خاطر تعمیرات است. ولی این کار نباید زیاد طول بکشد. چون وقتی بنا تعطیل می شود، از بین می رود. نگهداری مداوم بنا مستلزم فعالیت در آن است.

داخل شهیاد از مرمت کار زیادی ندارد و چون داخلش بتن لخت است، همیشه نو است و کافی است آن را تمیز کنند. اما حبف است که به این بنا رسیدگی نکنند و درهایش به روی مردم بسته باشد.

به جز برج آزادی برخی بناهای تاریخی تهران مانند سر در باغ ملی، شمس العماره و ساختمان موزه ملی ایران خیلی شاخص اند و تا حدودی نمادهای شهری به شمار می آیند. اما بناهای دهه های اخیر مانند مصلای تهران، ساختمان کنفرانس سران کشورهای اسلامی یا ساختمان کتابخانه ی ملی نتوانسته اند این شاخصه و وجه نمادین را پیدا کنند. به نظر شما چه عناصری در این بناها مفقود است که نمی توانند نماد شهری باشند؟

یک کتابخانه هدفش این است که مردم بروند آن جا و از کتاب ها استفاده کنند، همین طور بناهای دیگر هر کدام به منظور خاصی ساخته شده اند، اما همان طور که اشاره کردید، می توانند نمادین هم باشند. مانند دوره صفویه در اصفهان.

معماری دنیا به سرعت در حال دگرگونی است و معماران در هر کجای دنیا به تکنولوژی  و امکاناتی دست پیدا کرده اند که قدرت انتخاب زیادی به آن ها می دهد. دیگر مانند دوره ی صفویه نیست که فقط آجر داشتند و قوس می زدند و همواره هماهنگی در کارشان بود.

 بعضی از دوران ها در تاریخ دنیا مثل بهار شکفتگی هستند و در ان ها گل های زیادی پرورش می یابند؛ مانند رنسانس در تاریخ اروپا یا دوره ی سلجوقی و صفوی در تاریخ ایران. الان وضعیت به خاطر فنون و مصالح جدید عوض شده و مدتی طول می کشد تا این پختگی پیدا شود. در چین هم همین آشفتگی ها وجود دارد. به هر حال دوران آزمایش است.

هنگامی که من ساختمان مرکز صنایع دستی یعنی سازمان میراث فرهنگی فعلی را می ساختم، استفاده های بی مورد و عجیب و غریب از قوس ها و مقرنس ها در معماری ایران خیلی زیاد شده بود. من در آنجا با مراجعه به سنت معماری ایران یک گنبد رسمی بندی شده ی آجری را درست کردم تا بگویم هنوز هم می شود با تکیه بر گذشته کارهایی کرد. ولی این بنا نیز آن جنبه نمادین را ندارد، چون هدف دیگری داشته است.

گاهی اثر دنیای پیشرفته بر ما خیلی زیاد است و بدون این که بدانیم چه کار داریم می کنیم، به تقلید از دیگران می پردازیم. ولی به طور کلی فکر می کنم معماران ایرانی، معماران بسیار خوبی اند. متاسفانه من کارهای اخیری را که همکارانم در ایران کرده اند، ندیده ام تا اظهارنظر کنم.

آقای امانت، اگر دوباره به شما پیشنهاد دهند که یک بنای یادبود و نمادین برای تهران طراحی کنید، یادبود چه چیزی را می سازید و چه مفاهیمی را در ساختار آن بکار می گیرید؟

– می دانید، یادبود مربوط است به آنچه بر یک فرد یا یک جامعه گذشته؛ چیزی است که وقتی به آن می نگرید فکر می کنید چه خبر بوده است. من یک دوره با توجه به آنچه در طول تاریخ بر ایران رفته، کاری را انجام دادم. اما تا مامور کار دیگری نشوم نمی توانم بگویم آن کار چیست.

باید مامور شوم تا مثل بچه یی که به او می گویند مشق بنویس مدتی در شور و التهاب باشم و سختی بکشم. باید مقداری دعا و مناجات داشته باشم تا متمرکز شوم و از درون این تمرکز فکری بیرون بیاید. باید مامور بشوم تا توکل کنم.

آیا این مناجات و توکل برای طراحی آزادی هم وجود داشت؟

– البته، البته، وقتی می خواستم این کار را انجام بدهم، دعا کردم؛ چون می دانستم که به تنهایی نمی توانم کاری بکنم. شهیاد را ساختم تا بگویم ایران از دوران سخت گذشته می گذرد و به آینده ای درخشان می رسد. در این تردیدی نیست.

برگرفته از ماهنامه شهر و ساختمان – تیرماه 1392
به نقل از وب سایت موسسه تاریخ شفاهی معماری و شهرسازی

همچنین پیشنهاد میشود:

[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]

dl-doc.ir - فروش پروژه ،مقاله،پایان نامه و پروپوزال

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *