دانلود تحقیق هندسه خورشید و ابزارهای سایه اندازی

هندسه خورشیدی و وسایل ایجاد کننده سایه

شناخت نسبت به موقعیت خورشید در طول روی برای قرارگیری پلان، طراحی روشنی روز، طراحی اثرپذیر خورشیدی و کنترل گرمای ناخواسته نقش مهمی دارد.اغلب فرهنگ های شهرنشینی، به خورشید همانند آفریدگار نگاه می کنند و الگوی آن را در چرخه زندگی مهم می دانند. امروزه چنین باوری باتوجه به ارتباط بین محیط و تکنولوژی در طراحی ساختمان اهمیت زیادی دارد. ما نمی توانیم منابع زیادی برای حفظ ساختمان و راه اندازی آن با نواحی دارای طراحی ضعیف، جز با به کارگیری سیستم های کنترل اقلیم تهیه کنیم. ما می توانیم بر بافت های خورشید به عنوان پروسه ای ثابت در طراحی تکیه کنیم و محیطی خلق کنیم که با این بافت ها، اقلیم و اهداف مشخص طراحی هماهنگ باشد.

6.1 خورشید و موقعیت آن

خورشید، ستاره ای غول پیکر و بزرگترین جرم در منظومه شمسی است. انرژی خورشید از طریق گدازش هسته ای تأمین می شود که در دمایی بین 18 تا 25 میلیون درجه فارنهایت روی می دهد. این انرژی حاصل از گدازش حرارت هسته ای در سطح خورشید، به صورت تشعشع الکترومغناطیس در دمایی حدود 10 میلیون درجه فارنهایت (5.6 میلیون درجه سیلسیوس) آزادسازی می شود. پرتو خورشیدی (باتوجه به شکل 6.1) شامل تابش 5درصد اشعه فرابنفش (موج کوچک) (کمتر از 350 نانومتر)، 46 درصد نور-آنچه ما می بینیم- 350 تا 750 نانومتر) و 49 درصد تابش اشعه مادون قرمز (موجک بزرگ)  (بزرگتر از 750 نانومتر)می شود. اگرچه 93 میلیون مایل از زمین فاصله دارد، اما مقدار تابش خورشید (انرژی گرمایی) با نزدیک شدن به اتمسفر خارجی، نسبتاً ثابت است که به آن عدد ثابت خورشیدی گویند-433Btu/ft2hr (1.37 کیلووات برمترمربع). بعضی متغیرهای سالانه در عدد ثابت خورشیدی به علت مدار بیضی شکل زمین حول خورشید روی می دهد، اما تأثیر آن بر طراحی ساختمان بسیار ناچیز است. طول مسیر تابش از طریق اتمسفر، مهمترین عامل در تعیین مقدار تابش بر سطح زمین محسوب می شود، که تابش دریافتی را قرارگرفتن در مقابل اشعه آفتاب گویند.

 

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 34
حجم: 2.55 مگابایت

59,000 ریال – خرید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × یک =