بررسی وضعیت مبتلایان به اگزمای دست از نظر Patch Test در مراجعین به درمانگاه‌های پوست وابسته به مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 81-1380


OnPlay تمامی آموزش های غیر رایگان اساتید سطح اینترنت را به رایگان تماشا کنید

بررسی وضعیت مبتلایان به اگزمای دست از نظر Patch Test در مراجعین به درمانگاه‌های پوست وابسته به مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 81-1380

چکیده:
مقدمه: عوامل محیطی متعدد می توانند باعث ایجاد یا بدتر شدن اگزمای دست شوند.

هدف: تعیین نتایج Patch Test در اگزمای دست.

روش اجراء: در این مطالعه توصیفی 100 بیمار اگزمای دست که به بیمارستانهای لقمان و بوعلی ارجاع داده شده بودند مورد مطالعه قرارگرفتند. ست Patch Test از شرکت هرمال خریداری شده بود و حاوی 23 ماده آلرژن بوده است.

یافته ها: 7 بیمار واکنش مثبت به نیکل سولفات داشتند. 5 بیمار به پاراترت بوتیل فنول فرمالدئید رزین و نیکل سولفات داشتند. 2 بیمار واکنش مثبت به پتاسیم دی کرومات، پتاسیم دی کرومات و نیکل سولفات، 5 کلرو دومتیل ایزوتیازولین، پارافنیلین دیامین Free Base نشان دادند. 56 بیمار باقی مانده نتایج متنوع ومنحصر به فردی داشتند. افراد دارای واکنش مثبت 28 نفر مرد و 58 نفر زن و در گروه فاقد واکنش 3 مرد و 11 زن وجود داشتند (Not Significant). سن گروه دارای واکنش مثبت 9/11 7/31 سال و سن گروه فاقد واکنش 2/9 8/24 سال بود (P<0.04).

49 نفر از واکنش دهندگان اگزمای تحت حاد و 37 نفر اگزمای مزمن داشتند. در گروه فاقد واکنش 11 نفر بیماری تحت حاد و 3 نفر بیماری مزمن داشتند (Not Significant).

240 واکنش مثبت در 86 بیمار مشاهده شد. بیشترین واکنش ها مربوط به نیکل سولفات (30 مورد، 5/13%) و پتاسیم دی کرومات (28 مورد، 7/11%) بوده است.

نتیجه گیری: با انجام Patch Test آلرژن های دخیل در اگزمای دست شناسایی می‌شود و بعد از معلوم شدن نوع آلرژن بیمار می تواند از آن ماده خاص دوری کند که می تواند باعث بهبود درماتیت در فرد مزبور می گردد.

کلمات کلیدی: Patch Test، اگزمای دست، آلرژن.

این فایل ورد در 11 صفحه به خدمتتون ارئه میشود.


OnPlay در یوتوب، آموزش های روانشناسی و معماری و کامپیوتر و سایر آموزشهای پولی را به رایگان تماشا کنید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =