در هنگام خرید میز ناهار خوری به نکاتی باید توجه کنیم ؟


همان طور که می دانید میز ناهار خوری یکی از پرکاربردترین و ضروری ترین وسایل در منزل است. بر اساس تجربه استفاده از میز غذا خوری برای صرف غذا در دراز مدت می تواند از بروز زانو درد، کمر درد و گردن درد جلوگیری کند. همان طور که می دانید در برخی از فرهنگ ها صرف غذا روی زمین انجام می شود اما با استفاده از میز ناهارخوری، نشستن، برخاستن و سرو غذا آسان تر بوده و امروزه با ورود به دنیای مدرن استفاده از آن در بسیاری ازفرهنگ ها رواج یافته است. در ادامه به بیان نکات مهم در انتخاب، خرید و چیدمان میز ناهار خوری می پردازیم

انواع میزهای ناهار خوری

میز ناهار خوری بر اساس جنس به کار رفته در ساخت و همچنین بر اساس شکل ظاهری در انواع مختلفی طراحی و ساخته می شود. بر اساس جنس متریال به کار رفته در تولید آن ها، میز ناهار خوری به انواع چوبی، فلزی، شیشه ای، سنگی، و ام دی اف دسته بندی می شود. در این میان میزهای چوبی دارای بیشترین طرفدار هستند و معمولاً با مبلمان به صورت ست خریداری می شوند. این میزها دوام و ماندگاری بالایی داشته و در رنگ های مختلف تولید می شوند. در دکوراسیون کلاسیک از این نوع میز غذاخوری استفاده شده است. بهترین میزهای چوبی از چوب افرا، بلوط و گردو ساخته می شوند که در صورت نگهداری صحیح عمر آن ها به بیش از چند دهه خواهد رسید.

میزهای فلزی هم دوام بالایی دارند، اما در دکوراسیون مدرن مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین ایراد این میزها وزن بسیار بالای آنها استمیز ناهار خوری شیشه ای از زیباترین میزها است که در هر سبک از دکوراسیون می توان از آن استفاده کرد اما باید در نگهداری و استفاده از آن مراقبت کرد زیرا شیشه در برابر ضربه، ایجاد لک و خط و خش مقاومت بالایی ندارد. برای خرید این نوع میز باید شیشه هایی با ضخامت بالا بین 9 تا 12 میلیمتر انتخاب شود.

میزهای سنگی بسیار لوکس و چشمگیر هستند اما دارای وزن بالایی بوده و از طرف دیگر به راحتی لک می شوند. اگر به دنبال خرید میز ناهار خوری ارزان هستید میز غذاخوری ام دی اف با روکش لمینت بهترین گزینه برای شما است. این میز ها در برابر ضربه، لک و خط و خش مقاومت خوبی دارند.

همچنین بر اساس شکل ظاهری میزهای ناهار خوری به انواع تک پایه و چهارپایه و همچنین میزهای مربع، مستطیل، دایره و بیضی تقسیم بندی می شوند. بر اساس سبک طراحی نیز در انواع کلاسیک، مدرن، نئوکلاسیک و غیره قرار می گیرند. به طور مثال میزهای ناهار خوری چوبی با پایه های منبت کاری شده در سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند اما میزهایی که از ترکیب شیشه و فلز ساخته شده اند در دسته مدرن هستند.

صندلی های میز ناهار خوری هم از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. راحتی این صندلی ها بسیار مهم است. این ویژگی به ابعاد، ارتفاع، طراحی و جنس آنها بستگی دارد. صندلی های غذاخوری در انواع پارچه ای، چوبی، فلزی و سنگی تولید می شوند. یک صندلی استاندارد دارای ابعادی بین 50 تا 65 سانتی متر است. لازم به ذکر است که صندلی های تمام پارچه بیشترین ابعاد را دارند

.

 

فضای مورد نیاز میز ناهار خوری

فضای مورد نیاز برای قرار دادن میز ناهار خوری در وهله اول به ابعاد و مدل میز غذاخوری بستگی دارد. همان طور که اشاره شد میزهای ناهار خوری در شکل های مربع، مستطیل، بیضی و گرد طراحی و تولید می شوند. انتخاب ابعاد میز ناهار خوری و شکل آن نیز تا حد زیادی به فضایی که در اختیار دارید بستگی دارد. به طور مثال در خانه های کوچک و در سبک طراحی دکوراسیون داخلی کلاسیک بهتر است از میزهای بدون گوشه مثل میز ناهار خوری گرد یا بیضی استفاده شود. میزهای مربع و مستطیل معمولاً برای خانه های بزرگ تر و سبک مدرن مناسب هستند.

هر فرد برای صرف غذا به فضایی حدود 45 تا 60 سانتی متر نیاز دارد. بر این اساس و با توجه به تعداد اعضای خانواده می توانید بهترین اندازه میز ناهار خوری را انتخاب و خریداری کنید. میزهای غذا خوری بر اساس تعداد صندلی ها به دو نفره و چند نفره تقسیم می شوند.

میز ناهار خوری کجا بزارم؟

در طراحی و دیزاین فضای ناهار خوری بهتر است قبل از هر چیز با نکات و اصول چیدمان آشنا باشید. به طور مثال میز غذاخوری می تواند در فضای آشپزخانه یا فضایی خارج از آن که به عنوان فضای غذاخوری در نظر گرفته شده است قرار داده شود. مهم ترین نکته ابعاد فضای منزل و ابعاد میز ناهار خوری است. در چیدمان میز ناهار خوری به این نکته توجه داشته باشید که فضای مورد نظر فاصله زیادی تا آشپزخانه نداشته باشد تا فرآیند سرو و انتقال غذا با مشکل روبرو نشود.

همچنین محل قرارگیری میز غذا خوری نباید پر رفت و آمد باشد. علاوه بر این امکان نظافت آسان و سرویس دهی باید در فضای موجود وجود داشته باشد. نکته مهم دیگر در تعیین فضای مورد نیاز برای قرار دادن میز ناهار خوری توجه به چیدمان فرش در زیر آن است. به این نکته توجه داشته باشید که بر اساس اصول چیدمان بهتر است یک فرش بزرگ تر از میز ناهار خوری در زیر آن قرار داده شود. ابعاد آن باید از هر طرف حدود 45 سانتی متر از میز غذا خوری بزرگ تر باشد به طوری که وقتی صندلی ها برای صرف غذا بیرون آورده می شوند همه پایه های آن روی فرش قرار گیرند

.

اگر فضای بزرگی در اختیار دارید یا رعایت این اصول ساده می توانید بهترین فضا را برای صرف غذا خلق کنید. اما در صورتی که فضا کوچک است می توانید میز را از یک طرف به دیوار بچسبانید یا از نیمکت بجای صندلی استفاده کنید تا فضای کمتری اشغال شود. سعی کنید در فضای غذاخوری از اکسسوری دیگری مانند تلویزیون، بوفه و کنسول استفاده نکنید تا فضا شلوغ نشود. در خانه های مدرن امروزی نقشه خانه باز بوده و مرز جدا کننده ای میان آشپزخانه و فضای پذیرایی وجود ندارد بنابراین از میز ناهار خوری می توان به عنوان مرزی بین آشپزخانه و پذیرایی استفاده کرد.

 

برند میز ناهار خوری

مهم ترین نکات در انتخاب و خرید میز ناهار خوری توجه به برند تولید کننده، ابعاد، راحتی، رنگ، تعداد اعضای خانواده، جنس متریال استفاده شده، دوام و ماندگاری، سبک میز ناهارخوری، کیفیت ساخت و کیفیت مواد اولیه استفاده شده در ساخت آن است. همه ویژگی های یاد شده در گرو داشتن تجربه، وجدان کاری، تخصص کافی و بهره گیری از بهترین کارشناسان و جدیدترین تکنولوژی ها در زمینه تولید میز ناهار خوری است.

بر این اساس در هنگام خرید میز ناهار خوری  بهتر است به برند تولید کننده توجه کنید و سابقه و رضایت مشتریان آن را قبل از هر چیز بررسی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *