نمای کرتین وال و مزایا و نحوه اجرای آن


نمای شیشه‌ای Curtain wall

این نوع نما از نمای شیشه‌ای به دو مدل روکوب و لامل تقسیم می‌شود، در مدل روکوب دار ابتدا شبکه بندی سطح نما با سازه‌های سبک و یا نیمه سنگین فلزی به صورت کامل زیرسازی می‌شود‌. سپس پروفیل‌های روکوب به همراه شیشه بر روی شبکه بندی سوار می‌شوند.

وجود لاستیک‌های آببندی و هوابندی در اطراف پروفیل‌های روکوب ورود آب و هوا را به داخل غیر ممکن می‌سازد. در مدل لامل به دلیل اینکه سطح مقطع پروفیل آلومینیومی بزرگ است از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است به همین دلیل احتیاجی به شبکه بندی فلزی نما جهت زیر سازی نبوده و خود پروفیل‌های آلومینیومی به وسیله پلیت که با پیچ های لوبیایی داخل آن قابل رگلاژ است، به ساختمان متصل می‌شود.

نکته مهم اینکه هر دو مدل از نمای بیرون به یک شکل و ترکیب دیده می‌شود. عمده‌ترین مزایای انحصاری سیستم نمای شیشه‌ای لامل عبارتند از بهره گیری از بالاترین نوآوری و تکنولوژی در اتصالات پروفیل‌ها به یکدیگر (T-cleats)، آببندی صحیح و اصولی سیستم با استفاده از انواع واشرهای مخصوص از جنس EPDM‌، پیش بینی مناسب انبساط و انقباض پروفیل‌ها، هدایت آب‌های حاصل از تعریق شیشه‌ها به وسیله کانال‌های مخصوص دریناژ از لامل‌های افقی به لامل‌های عمودی و سپس خروج از نما توسط قطعه مخصوص آبریز استفاده از تکیه گاه خاص جهت نشیمنگاه شیشه‌ها و واشرکشی مخصوص که در برابر فشارهای جانبی ساختمان از شیشه محافظت می‌کند.

استفاده از قطعه‌های مخصوص Fiming Bracket جهت اتصال پروفیل‌های نما به سازه که افزایش سرعت نصب و استحکام بالای اتصال را به ارمغان می‌آورد. تنها نقطه ضعف این سیستم نسبت به سیستم فریم لس، نمایان و قابل تشخیص بودن فریم‌های بازشو در نمای ساختمان است.

خواص مطلوب نمای شیشه‌ای

 • بالا بردن امنیت و ایمنی نمای ساختمان
 • کنترل کننده صدا
 • جلوگیری از عبور اشعه ماوراء بنفش
 • بهره وری از انژی خورشیدی
 • گستره رنگی زیاد
 • نمای شیشه‌ای در مقایسه با سایر نماها دارای بار مرده کمتری ​است
 • پایین آمدن هزینه‌ها

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال شیشه‌ای یکی از پرکاربردترین انواع نماهای شیشه‌ای است. نمای کرتین وال‌ معنای ‌دیوار پرده‌ای را به خود می‌گیرد‌،‌ از دو جزء ‌دیوار‌ (که به منظور نوعی پوشش و جداکننده به کار برده شده) و ‌پرده‌ (که هم بر سبکی وزن دلالت دارد و هم شفافیت)‌، تشکیل شده است.

در واقع نمای کرتین وال شیشه‌ای سیستم پوشش دهنده بیرونی ساختمان است‌، پوششی غیر ساختاری که خودش به صورت جداگانه یک ‌سازه‌ محسوب می‌شود‌، به این معنا که هیچ بار مرده‌ای از ساختمان را به دوش نمی‌کشد و تنها نیرویی که بر آن وارد می‌شود وزن خودش و نیروی بادی است که با احتساب موقعیت اقلیمی و ارتفاع ساختمان بر آن وارد خواهد شد.

از مزایای نمای کرتین وال شیشه‌ای ‌

 1. کاهش مصرف انرژی (‌به دلیل عایق بندی حرفه‌ای این سازه توسط Thermal Break)
 2. سبکی ساختاری و کاهش وزن مرده ساختمان
 3. نهایت استفاده از شفافیت نور روز
 4. سرعت بالای اجرا (بهره مندی از Unitized system)
 5. امکان ترکیب آسان با سایر پوشش‌های نما
 6. امکان نصب Opening یا مدل‌های بازشو
 7. کاهش هزینه نگه داری و مراقبت
 8. توانایی مقاومت در برابر لرزش‌های حاصل از باد‌های شدید و یا زمین لرزه
 9. جلوگیری از دستبرد و سرقت
 10. مقاومت در برابر حرارت بالا و حتی آتش
 11. دارای استاندارد‌های Passive House
 12. امکان اجرای Glass Roof تا شیب ۲درجه
 13. امکان استفاده از شیشه‌های یک‌، دو یا چند جداره
 14. امکان استفاده از طیف عظیم طرح‌ها و رنگ‌های شیشه

کرتین وال را می‌‌توان در دو نوع رده اصلی طبقه بندی نمود‌

 • Facecap
 • Frameless

Facecap

در این نما بعد از تقسیم بندی و نصب سازه لامل ،شیشه بر روی زبانه‌هایی که از قبل در پروفیل تعبیه شده‌اند قرار می‌گیرد و سپس درپوش‌هایی از جنس آلومینیوم و با مقاطع مختلف (تخت ویا دوکی شکل) بر روی آنها نصب می‌شود، آببندی این نما بصورت مکانیکال بوده و از هیچگونه مواد پرکننده (فوم و ..) و آببند (انواع چسبها) استفاده نمی‌شود.

Frameless

تفاوت این نما با مورد قبل در ظاهر زیبای آن است بدین صورت که پس از اجرای سازه لامل شیشه‌ها ابتدا در کارخانه درون قاب‌هایی که از قبل آماده شده‌اند قرار می‌گیرد و سپس درون شبکه‌های نما نصب می‌شوند‌. درز بین شیشه‌ها از نمای خارج فاقد هرگونه نگهدارنده بوده و شیشه‌ها تا حد امکان به یکدیگر نزدیک هستند.

انواع نحوه اجرای نمای کرتین وال

نمای کرتین وال شیشه‌ای در انواع گوناگونی تولید و اجرا می‌شود که می‌توان به دو گروه اصلی آن یعنی سیستم یونیتایز و سیستم استیک (Stick) ‌اشاره کرد.

سیستم استیک (Stick)

سیستم Stick‌ سیستم ارزانتر اجرای نمای کرتین وال است. در سیستم استیک‌، لامل‌‌ها قبل از اجرای نمای کرتین وال در داخل کارخانه تولید و لقمه بندی می‌شود و سپس به کارگاه ساختمانی ارسال شده وکلیه مراحل مونتاژ نما در محل پروژه انجام می‌گیرد و از هزینه حمل قطعات بزرگ ساخته شده کاسته می‌شود‌. به دلیل اندازه گیری همزمان در سایت و ساخت قطعات‌، دیگر نیازی به کنترل عملیات ساخت در کارخانه نیست.

در این سیستم معمولاً اعضاء عمودی (mullion ) ابتدا نصب میشوند، پس از آن اعضاء افقی (‌Transom‌) و در نهایت قطعات شیشه‌ یا لنگه‌های پنجره بازشو روی سیستم نصب میشوند.

سیستم یونیتایز

در سیستم اجرای یونیتایز که مدولار نیز نامیده می‌شود تقریباً تمامی مراحل ساخت در کارخانه سازنده انجام می‌گیرد بدین معنی که بر اساس اندازه‌گیری و طراحی‌های دقیق انجام شده‌، نمای ساختمان به قطعات یا پنل‌های کوچکتری که از نظر وزن و ابعاد قابل جابجایی باشد تقسیم بندی می‌شود و کلیه اجزای آن شامل پروفیل‌ها، گسگت‌ها، اتصالات و یراق آلات در کارخانه مونتاژ و نهایتاً شیشه و سایر مصالح پر کننده در آن نصب و مدول‌های کامل شده به محل پروژه حمل میشوند‌. سپس هر یک از مدول‌ها در محل مشخص خود با روش هنگینگ به اتصالات تعبیه شده بر روی بدنه ساختمان در کنار یکدیگر نصب میشوند.

روش ساخت پنل‌ها به این صورت است که کلیه پروفیل‌های به کار رفته به صورت نر و ماده ساخته شده و مثلاً اگردر یک پنل پروفیل نر کار شده است در پنل کناری در همان نقطه اتصال پروفیل ماده مولیون به کار رفته که در نهایت موقع نصب داخل هم رفته و به هم چفت می‌شوند و به صورت یک پروفیل دیده می‌شوند.

نوع انجام کار در سیستم استیک Stik نوع انجام کار در سیستم یونیتایز

 • ‌نصب المان‌های افقی و عمودی در کارگاه (‌محل پروژه‌) انجام می‌گیرد در کارخانه نصب می‌شود
 • ‌نصب شیشه در کارگاه انجام می‌گیرد در کارخانه نصب می‌شود
 • ‌آب بندی سیستم در کارگاه انجام می‌گیرد در کارخانه انجام می‌شود
 • ‌لامل‌ها و قطعات جداگانه بسته بندی می‌شود یک مدول قابل نصب در پالت فلزی یا چوبی بسته بندی می‌شود
 • ‌برای حمل در طبقات لامل‌ها با تاور کرین و مابقی با آسانسور کارگاهی حمل می‌شود مدول با تاور کرین یا بالابرنده مخصوص حمل می‌شود
 • ‌در سیستم استیک با خرابی یک لامل برای تعویض قطعات معیوب منطقه بزرگی باید دوباره بازگشائی شود در سیستم یونیتایز سهولت بیشتری دارد
 • ‌زمان اجرا سریع است حدود چهل درصد سریع‌تر از روش استیک است. / همیار ناظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *