تایل های موزائیکی (Mosaic Tiles) و انواع و ساختار و کاربرد آن ها

تایل های موزائیکی (Mosaic Tiles) و انواع و ساختار و کاربرد آن ها

تایل های موزائیکی (Mosaic Tiles)

 • تایل های موزائیکی به طور ابتدایی به عنوان قطعات دکوراتیو تاکید کننده فضا استفاده می شوند.
 • این محصول با کاربری های مختلف تطبیق پذیر بوده و در انواع رنگ، شکل، و مصالح در دسترس است.
 • معمولا، از این مصالح جهت تزئین حاشیه ها، لبه ها، پوشش های کامل یا پوشش بخشی از سطوح دیوار، کف، سقف و دیگر سطوح استفاده می شود.
 • انواع این محصول قابلیت ترکیب با یکدیگر را داشته و به واسطه ماهیت و طبیعت این مصالح، آن ها را تنها در قطعات کوچک می توان یافت. این قطعات کوچک عمدتا به شکل مربع و مستطیل در ابعاد کوناگون وجود دارند.
 • تایل های موزائیکی با رعایت فاصله ای تحت عنوان درز کنارهم قرار می گیرند و به این ترتیب یک پنل بزرگ تر را شکل می دهند که نصب آن ها را آسان تر می کند.

انواع تایل موزائیکی

 • دو نوع تایل موزائیکی بسته به خصوصیات سطوح صاف و زبر، وجود دارند.
 • موزائیک با سطح صاف و پولیش شده برای پوشش دیوار ها مناسب تر است.
 • در حالی که تایل با سطح زبر و خشن برای پوشش کف، به جهت ممانعت از لغزندگی کاربرد بیشتری دارد. سطح تایل های زبر و خشن همچنین این خاصیت را داراست که میزان آسیب دیدگی بر اثر مواد شیمیایی، چربی، فشار و خراشیدگی را به حد اقل می رساند.

تایل های موزائیکی در طیف وسیعی از مصالح مختلف قرار می گیرند:

 • تایل موزائیکی سنگی ( مرمر، گرانیت و سنگ ریزه)،
 • تایل موزائیکی شیشه ای
 • تایل موزائیکی فلزی (آلومینیوم، ضد زنگ و مسی)
 •  تایل موزائیکی پرسلان

کاربرد تایل های موزائیکی

بسته به اینکه تایل موزائیکی بر روی دیوار، کف یا سقف مورد استفاده قرار گیرد، فضایی که تایل ها در آن  نصب می شوند، دارای رطوبت زیاد است یا آلودگی و چربی زیاد آن ایجاد دغدغه می کند و یا اینکه آب و هوای منطقه شرجی باشد، انواع متفاوت تایل موزائیکی با توجه به شرایط ذکر شده مورد استفاده قرار می گیرند.

آشپزخانه: در فضای آشپزخانه از این محصول برای پوشش سطح دیوار بین کابینت ردیف بالا و پایین استفاده می شود. تایل های موزائیکی پرسلان، شیشه و سرامیک بهترین گزینه هستند، زیرا به آسانی تمیز می شوند. همچنین این مصالح چربی و بوی نا مطبوع را به خود جذب نمی کنند. در صورتی که اولویت با سنگ باشد بهتر است از رنگ تیره استفاده شود و در ترکیب با دیگر مصالح تایل های موزائیکی به کار رود، به دلیل اینکه چربی و آلودگی کمتری را انعکاس می دهند.

حمام: شیشه، تایل موزائیکی محبوبی جهت استفاده در فضای داخلی حمام است، چرا که نور را منعکس کرده و فضا را بزرگتر جلوه می دهد. پرسلان و سرامیک انتخاب های عالی در این فضا می باشند.

کف: استفاده از تایل های موزائیکی در کف به حاشیه و لبه ها و فضا های کوچک همانند ورودی ها، هال، و حمام خلاصه می شود. استفاده از تایل های با دوام و محکم ضروری است چرا که بتوانند در برابر رفت و آمد مکرر و نظافت کاری مقاوم باشد. پرسلان و سنگ در مقابل چنین کاربری تاب می آورند همچنین می توان از شیشه نیز در حاشیه ها استفاده کرد، جایی که بیشتر جنبه ی نمایش و دکوراتیو داشته و کمتر در معرض رفت و آمد است.

سقف:استفاده از تایل های موزائیکی جهت استفاده در دکور سقف به تدریج در حال اهمیت پیدا کردن است. تایل های فلزی به ویژه تایل هایی که دارای طراحی چاپ شده هستند می توانند به سقف جلوه ای با زیبایی کم نظیر و عالی ببخشند. در کل تایل هایی با ابعاد بزرگتر بر روی سقف نصب می شوند و می توان از از تایل های کوچک جهت تزئین حاشیه ها بهره برد.

ساختار تایل های موزائیکی

قطعات کوچک تایل های موزائیکی با روش های گوناگونی کنار یکدیگر قرار داده می شوند تا برای نصب سریع و راحت آماده شوند. این روش ها عبارتند از: استقرار روی شبکه ی مش، استقرار روی شبکه ی نقطه ای و استقرار سطحی.

1-استقرار روی شبکه مش:

 • شبکه ی مش از جنس پلاستیک، کاغذ، و یا چسب لاستیکی انعطاف پذیر است که بین قطعات کوچک تایل اعمال می شود.
 • قطعات کوچک معمولا 2.5 در 2.5 ، 2.5 در 5، یا 5 در 5 سانتی متر هستند که بر روی یک ورقه ی مش بزرگ و یکپارچه ی 30 در 30 و یا 33 در 33 سانتی متر قرار می گیرند.
 • قطعات کوچک به نحوی کنار یکدیگر قرار می گیرند که یک درز بین قطعات در سراسر ورقه ایجاد شود.

2-استقرار سطحی:

 • در این روش سطح بیرونی تایل ها با استفاده از یک ورق  چسبنده پلاستیکی یا ورقه مومی پوشانده شده است.
 • موزائیک ها در این روش ظریف تر بوده و به مراقبت بیشتری نیاز دارند.
 • قطعات مورد استفاده در این روش همانند قطعات در روش نصب بر روی ورق های مش برای ایجاد انعطاف پذیری کوچک می باشند.
 • در حین نصب بایستی سطحی که روکش پلاستیکی چسبنده دارد رو به بیرون باشد. پس از نصب بعد از اینکه چسب خشک شد این روکش زدوده می شود.

3-استقرار روی شبکه نقطه ای:

 • در پشت موزائیک هایی که به این روش کنار یکدیگر نصب می شوند، ورق هایی قرار دارند که در نقاطی در محل درز دوغاب ها تثبیت می شوند.
 • این اتصال باعث انعطاف پذیری ورق ها می شود.
 • به دلیل نصب آسان این روش، می توان برای پوشش ستون ها نیز از این روش استفاده کرد.

اصطلاحات فنی تایل های موزائیکی

جهت مشخص کردن اطلاعات فنی تایل های موزائیکی، اصلاحات مشخصی وجود دارند که جهت مقایسه ی آن ها و مناسب بودن هر یک برای فضایی معین، می توان این اطلاعات را استفاده نمود. شرح این اصطلاحات به اخصار در زیر آمده است:

1- دوام (PEI): به معنی تعیین میزان تناسب دوام یک تایل برای فضایی که مورد استفاده قرار می گیرد. این نرخ دلالت دارد بر مقاومت تایل در برابر سایش و دوام آن.

PEI I: کمترین دوام – تنها برای پوشش دیوار

PEI II: دوام کم – پوشش دیوار و کف با رفت و آمد کم

PEI III: دوام متوسط – پوشش تمامی فضا های تجاری و مسکونی با رفت و آمد کم یا متوسط

PEI IV: دوام زیاد – پوشش تمامی فضا های مسکونی، فضاهای تجاری با رفت و آود متوسط، فضای صنعتی با رفت و آمد کم

PEI V: بیشترین دوام – پوشش تمامی فضاهای تجاری، مسکونی و صنعتی

2- جذب آب: این خصوصیت به این دلیل دارای اهمیت است که مشخص می کند تایل مورد نظر در فضای در نظر گرفته شده قابل کاربرد می باشد یا خیر، که میزان به صورت درصد عنوان می شود. این نرخ نشان می دهد که یک تایل به نسبت وزنش چه مقدار آب جذب می کند.

بیش از 7 %وزن تایل: جذب بالا – برای فضا های بیرونی یا مرطوب مناسب نیست.

%7 تا3% وزن تایل: جذب متوسط –  برای فضا های بیرونی و مرطوب مناسب نیست.

3% تا 0.5 % وزن تایل: جذب پایین – برای فضا های بیرونی و مرطوب مناسب است.

کمتر از 0.5% وزن تایل: کمترین جذب – برای کلیه ی فضا های درونی و بیرونی مناسب است.

3- C.O.F (ضریب اصطکاک):در مقیاسی بین 0 تا 1 مطرح می شود که میزان امنیت راه رفتن بر روی تایل بدون ترس از سر خوردن را معین می کند. عدد کم دلالت دارد بر اصطکاک کم و لذا احتمال لغزش بیشتر است و بالعکس.

 • 0.6 یا بیشتر: مقاوم در برابر لغزش – مناسب برای تمامی فضا های تجاری و مسکونی
 • 0.6 تا 0.5: تا حدودی مقاوم در برابر لغزش – مناسب برای فضا های مسکونی

4- تنوع سایه: این نرخ دلالت دارد بر درجه ای از رنگ، شدت و بافت آن که در قطعات کوچک تایل،  متفاوت است.

 • V1: ظاهر یکنواخت – کمترین تفاوت در رنگ و بافت.
 • V2: تغییر اندک – تفاوت در رنگ و بافت قابل تشخیص است در حالی که قطعات کوچک از یک رنگ و جنس هستند.
 • V3: اختلاف متوسط – مقدار رنگ بر روی هر تایل به طرز قابل توجهی متفاوت است.
 • V4: اختلاف قابل توجه – رنگ قطعات تایل کاملا متفاوت است و روش نصب منحصر به فرد خود را نیز دارد.

5-اصلاح شده: مربوط به تایلی است که گوشه های آن تراش خورده یا اره شده است تا اندازه کلی آن دقیق تر باشد.

6- جوهر افشان:به یک تکنولوژی مربوط است که فرایندی همچون پرینتر دارد و در آن پایانه های چاپگر با تجهیزات مخصوص، هر یک میلیون ها پیکسل برای توزیع جوهر روی یک صفحه را دارد. این صفحه در واقع بدنه تایل است که قبل از رفتن به کوره و پخت، جوهر افشان می شود.

تایل های موزائیکی مسی:

استفاده از مس یک روش ایده آل برای معرفی کردن حس و حال دنیای قدیم در فضایی کاملا مدرن است. این تایل ها از روکش خالص ورق مس بر روی تایل های سرامیکی شکل گرفته اند. ساختار اصلی این تایل ها با تایل های موزائیکی ضد زنگ مشابهت دارد.

تایل های موزائیکی ضد زنگ:

این تایل ها در الگو های گوناگون دارای بافت سابوی(Subway) هستند. این تایل ها دارای بافت های گوناگون نیز می باشند که جلوه ای مدرن و معاصر به فضا می بخشند.

عنوان

واحد

نتیجه

ابعاد

cm

30*30

ضریب اصطکاک

N/A

مساحت هر واحد

cm2

890

نرخ PEI

N/A

جذب آب

%

N/A

اصلاح شده

No

مصالح

فلز

ضریب اصطکاک خشک

N/A

تنوع سایه

N/A

جوهر افشان

NO

تایل های موزائیکی ضد زنگ و تایل های موزائیکی مسی به صورت یک قطعه مسطح فلزی یا سرپوش کلاهکی با ضخامت 1 تا 2 میلی متر  بر روی تایل های سرامیکی یا کاشی کشیده می شوند و نهایتا این قطعات در کنار یکدیگر بر روی یک شبکه مش قرار می گیرند.

تایل های موزائیکی شیشه ای:

تایل های شیشه ای قرن هاست که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه این تایل ها در سبک های مختلفی از موزائیک های رنگین کمانی تا تایل های درخشان و براق به صورت تک رنگ یا دارای رنگ های متنوع در هر پنل ارائه می شوند. این تایل ها دارای دو ساختار هستند: نصب تایل ها روی شبکه ی مش و نصب سطحی. از آنجا که این تایل ها شفاف بوده و پشت آنها دیده می شود، از شیکه مش به طور معمول پشت آن جهت کنار هم قرار دادن قطعات کوچک تر استفاده نمی شود.

از مزایای این مصالح می توان به این اشاره کرد که تایل موزائیکی شیشه ای محصولی مجلل در عین حال با کاربرد نسبتا زیاد در کف حمام ها در بازار مصالح به شمار می آید. این مصالح با سطح منعکس کننده جذابشان ارزش زیادی در بین مشتریان به دست آورده اند. همچنین این مصالح سطحی غیر متخلخل دارند که در مقابل لکه، چربی، کپک و آلودگی و آسیب های شیمیایی مقاوم هستند. از دیگر مزایای این مصالح می توان به قابل نصب بودن آن در استخر های شنا اشاره کرد.

از معایب این مصالح می توان به این اشاره کرد که به علت شفاف بودن نصب آن نیاز به گماردن افراد متبهر دارد. سطح آن مستعد خراشیدگی است و همچنین در مواقعی که مرطوب است لغزنده می باشد.

 در نصب این تایل ها باید دقت لازم به کار برده شود تا نصب بر روی سطح صاف و هموار صورت گیرد و این به این دلیل است که تایل های شیشه ای نسبت به جنس های دیگر این تایل، ناهمواری ها را انعکاس می دهند

تمیز کردن این مصالح به آسانی صورت می گیرد و نگهداری از آن جهت افزایش طول عمر و حفظ درخشندگی آن الزامی است. این مصالح باید از آلودگی و اشیاء سنگین که باعث ایجاد خراش روی سطح آن می شود دور نگه داشته شود. به علاوه در داخل حمام، صابون و مواد معدنی رسوب شده بر روی آنها  باید با استفاده از شوینده های استاندارد مخصوص حمام و برس نرم پاک شوند.

عنوان

واحد

نتیجه

ابعاد

cm

30*30

ضریب اصطکاک مرطوب

N/A

مساحت هر واحد

cm2

929

نرخ PEI

N/A

جذب آب

%

N/A

اصلاح شده

No

مصالح

شیشه

ضریب اصطکاک خشک

N/A

تنوع سایه

N/A

جوهر افشان

NO

تایل موزائیکی سنگی:

تایل های سنگی شامل سنگ طبیعی، مرمر، گرانیت و سنگ ریزه هستند که در رنگ، سختی و سطوح خارجی متنوع می باشند. سنگ ها دارای سطوح خارجی پولیش شده (Polished)،  هوند یا صیقلی (Honed) و شعله دار یا نا صاف (Flamed) می باشند. سطوح شعله دار یا ناصاف معمولا برای سطوح خارجی، جایی که مقاومت در برابر سر خوردن اهمیت دارد  به کار می رود.

1-تایل موزائیکی مرمر:

عنوان

واحد

نتیجه

ابعاد

cm

30*30

ضریب اصطکاک مرطوب

N/A

مساحت هر واحد

cm2

929

نرخ PEI

N/A

جذب آب

%

N/A

اصلاح شده

No

مصالح

مرمر

ضریب اصطکاک خشک

N/A

تنوع سایه

N/A

جوهر افشان

NO

2-تایل موزائیکی تراورتن:

عنوان

واحد

نتیجه

ابعاد

cm

30*30

ضریب اصطکاک مرطوب

N/A

مساحت هر واحد

cm2

929

نرخ PEI

N/A

جذب آب

%

N/A

اصلاح شده

No

مصالح

تراورتن

ضریب اصطکاک خشک

N/A

تنوع سایه

N/A

جوهر افشان

NO

3-تایل موزائیکی سنگ ریزه:

 

عنوان

واحد

نتیجه

ابعاد

cm

30*30

ضریب اصطکاک مرطوب

N/A

مساحت هر واحد

cm2

930

نرخ PEI

N/A

جذب آب

%

N/A

اصلاح شده

No

مصالح

مرمر

ضریب اصطکاک خشک

N/A

تنوع سایه

N/A

جوهر افشان

NO

تایل موزائیکی سرامیکی:

عنوان

واحد

نتیجه

ابعاد

cm

30*30

ضریب اصطکاک مرطوب

N/A

مساحت هر واحد

cm2

789

نرخ PEI

N/A

جذب آب

%

>0.5

اصلاح شده

No

مصالح

سرامیک

ضریب اصطکاک خشک

N/A

تنوع سایه

N/A

جوهر افشان

NO

تایل موزائیکی پرسلان:

پرسلان نوعی سرامیک است که در دمای بالا تر با خاک رس و دیگر مواد معدنی پخته می شود و به نسبت سرامیک جذب رطوبت کمتری دارد (تقریبا صفر) و این خصیصه پرسلان را تبدیل به یک محصول عالی جهت کاربرد در مناطق سردسیر کرده است، به دلیل این که آب ممکن است در طول زمستان یخ ببندد. بر خلاف تایل سرامیکی، تایل پرسلان را می توان در کف و دیوار به کار برد ولی باید در نظر داشت که سرامیکهایی که در دیوار به کار می روند را نمی توان در کف استفاده کرد. به نسبت سرامیک، پرسلان ارزش تجاری بیشتری دارد به همین خاطر تولید کنندگان آن تکنولوژی های بسیاری در تولید این محصولات وارد کرده اند. در نتیجه، الگوهای آن با طرح های چوب، مرمر و سنگ آهک وارد بازار شده و سطح خارجی آن در انواع مات، براق و ناصاف موجود است.

عنوان

واحد

نتیجه

ابعاد

cm

33*33

ضریب اصطکاک مرطوب

0.6

مساحت هر واحد

cm2

1089

نرخ PEI

IV

جذب آب

%

0.03

اصلاح شده

No

مصالح

پرسلان

ضریب اصطکاک خشک

0.63

تنوع سایه

3

جوهر افشان

NO

تایل موزائیکی ترکیبی (شیشه و سنگ):

عنوان

واحد

نتیجه

ابعاد

cm

33*33

ضریب اصطکاک مرطوب

0.6

مساحت هر واحد

cm2

919

نرخ PEI

IV(قدرت پوشانندگی بالا)

جذب آب

%

0.03 (متوسط)

اصلاح شده

No

مصالح

پرسلان

ضریب اصطکاک خشک

0.63

تنوع سایه

3

جوهر افشان

NO

ابعاد، انواع و سطوح خارجی موزائیک ها:

تایل های موزائیکی را در ابعاد 2.5 در 2.5، 5 در 5 و 5 در 10 سانتی متر می توان یافت. همچنین به اشکال زیر نیز یافت می شوند.

تنها نکته های متفاوت در مورد اتصال تایل ها این است که نوع چسب مورد استفاده برای چسباندن تایل ها بسته به اینکه در کف یا دیوار یا سقف مورد استفاده قرار می گیرند متفاوت است. در دوغاب نهایی توصیه می شود برای تایل هایی که درز بین تایل های کوچک صفر تا 3 میلی متر است، جنس تایل چه فلزی باشد یا غیر فلزی، از دوغاب غیر سمباده ای استفاده شود. از دوغاب سمباده ای تنها برای تایل های غیر فلزی با درز 3 تا 12 میلیمتر استفاده می شود. اگر تایل موزائیکی مورد استفاده فلزی باشد یا اینکه دارای سطح پولیش شده یا آینه ای باشد پیشنهاد می شود از دوغاب غیر سمباده ای استفاده شود، چرا که دوغاب سمباده ای سطح خارجی تایل ها را در هنگام نصب خراش می دهد.

شست و شو و نگهداری تایل های موزائیکی

تایل های موزائیکی که در نقش دکوراتیو تاکید کننده و به صورت ترکیبی در سطح برخی از دیوار ها به کار می روند باید با مصالح مجاور خود،  شیوه ای مشابه برای تمیز کردن داشته باشند. به عنوان مثال، سنگ جزو مصالحی است که با تمیز کننده های خشن آسیب می بیند و در صورتی که این مصالح با تایل های سرامیکی ترکیب شود، نیاز است که از تمیز کننده هایی که سایش ایجاد نمی کنند و نیز اسیدی نیستند، برای شست و شوی کل سطح استفاده شود. منبع:همیار ناظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.