دانلود پاورپوینت راجب بادگیر

دانلود پاورپوینت راجب بادگیر

حرکت هوا را به دلیل اختلاف فشار جو  ”باد ” گویند.

”باد“ روی زمین عامل مهمی در تبادل دما ، رطوبت و انتقال ذرات معلق است. این امر در ایجاد شرایط آسایش انسان یا اخلال در آن نقش مهمی دارد. جابجایی هوا در بالا بردن سطح کارایی ذهنی وفیزیکی افراد و کاهش میزان ابتلاع به بیماریها بسیار موثر است. همچنین میتواند عاملی در کاهش مصرف سوخت های فسیلی باشد.

اهمیت ”باد ”در طرح و ساخت محیط مسکونی از دیر باز مورد توجه بودهاست.ارسطو چهار قرن قبل از میلاد و ویترویرس معمارروسی یک قرن قبل از میلاداز روش استفادۀ باد در معماری و شهر سازی صحبت می کنند.  در کشور ما در طی قرون متمادی تمام ساختمانها با توجه به اقلیم و شرایط محیطی ساخته می شده است. آفتاب، باد، رطوبت، سرما،گرما و به طور کلی  شرایط آب و هوایی و جغرافیایی تأثیر مستقیمی در معماری سنتی ایران در مناطق مختلف داشته است.

بارزترین روش تهویه طبیعی ساختمان“ باد گیر“ است. بادگیرهایی با اشکال مختلف در بسیاری از شهرهای مرکزی وجنوبی ایران بر . حسب“ سرعت“ و ”جهت باد ”مطلوب طراحی و اجراء شده اند

 

از نامهای باستانی و گوناگون آن مانند واتفر، بادهنج، باتخان خیشود،خویش خوانماسوره و هواکپ بر می آید که پدیدهای   بس کهن است.باد پس از برخورد با سقف فوقانی به دالانهایی هدایت   می شود که با سطح آب داخل حوض خانه برخورد کرده ( مثل بادگیر باغ  دولت آباد یزد) و فضای داخل اتاق را خنک می کند و در مناطق مرطوب  باد فقط از کانال های خشک عبور می کند (مثل بادگیرهای بنادر جنوبی)  .فضای اتاق را تهویه می کند

شیوه ساختن بادگیر

معماران محلی برای ساختن بادگیر از پشت بام خانه و از جایی که مشرف به اتاق کوچکی است که برای بادگیر اختصاص داده اند با خشت یا آجر،  تنوره بادگیر را با مقطع مستطیل می چینند تا به ارتفاع معینی برسد . سپس بالای این تنوره ها چهار دیواره را در دو چوب به شکل ضربدری«×»  می گذارند. به گونه ای که دو سمت هر چوب در دو زاویه ی مقطع قرار  بگیرد و سپس دیوار های سمت شرق و غرب و جنوب بادگیر را دو تا پنج و دو دهم متر بالا می آورند .

فرمت فایل: Powerpoint (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 75
حجم: 6.23 مگابایت
65,000 ریال – خرید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.