سقف هالوکور(Hollow Core Slabs) و مزایای اجرای آن

سقف هالوکور(Hollow Core Slabs) و مزایای اجرای آن

سقف هالوکور(Hollow Core Slabs)

سقف های مجوف پیش ساخته یا Hollow Core Slabs از سیستم های سقف شناخته شده در دنیا می باشند. این سقف ها به دو صورت با استفاده از بتن مسلح معمولی و یا بتن مسلح پیش تنیده در کارخانه تولید و به کل اجرای پروژه انتقال داده می شوند.
در مقطع طولی این سقف ها به منظور کاهش بار مرده سقف حفراتی تعبیه شده است. از مزایای این سیستم مشابه دیگر انواع سقف های پیش ساخته کاهش زمان اجرا و افزایش سرعت پیشرفت پروژه می باشد. به منظور اتصال مناسب این قطعات به یکدیگر ضمن تامین کلید برشی لازم است قلاب های مناسب تعبیه شده و در محل به طور مناسب بتن ریزی یا گروت ریزی شود.
دال های مجوف پیش تنیده ضمن دارا بودن مزیت هایی نظیر افزایش طول دهانه باربری یا کاهش ارتفاع مقطع در دهانه های مساوی و استفاده بهینه تر از مقطع بتنی، دارای ملاحظات اجرایی و کیفی متعددی هستند که لزوم استفاده از یک تیم متخصص را در زمان تولید این قطعات، همچنین انتقال و اجرای آن ها به کارگاه الزامی می نماید. از نکات شایان توجه در اجرای سقف های مجوف پیش ساخته، اتصال برشی این قطعات به سیستم باربر جانبی می باشد و لازم است با تعبیه میلگردهای قلابی و انجام محاسبات و کنترل های مربوطه طراحی شود.


الزامات سقف‌های مجوف پیش ساخته پیش تنیده هالوکور

سقف‌های ساخته شده از دال‌های هالوکور از انواع بتن آرمه معمولی و بتن آرمه پیش تنیده از سیستم‌های شناخته شده در سراسر دنیا بوده و جزو سقف‌های نیمه سنگین تا سنگین محسوب می‌شوند.

استفاده از این نوع سقف تنها در ساختمان‌های با اسکلت بتن مسلح مجاز است.

بارگذاری ثقلی و لرزه‌ای سیستم سازه‌ای حاصله به ترتیب باید بر اساس آخرین ویرایش مبحث ۶ مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان بارهای وارد بر ساختمان و استاندارد ۲۸۰۰ ایران اعمال شود.

طراحی، ساخت و اجرای دال‌های هالوکور از نوع بتن آرمه معمولی باید بر مبنای آخرین ویرایش دستورالعمل طراحی PCI‌، ضمن در نظر گرفتن ضوابط مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان ایران با تولید طرح و اجرای ساختمان‌های بتن آرمه انجام شود.

بررسی صلبیت دیافراگم سقف‌های هالوکور باید براساس بند ۲-۹ و پیوست شماره ۶ استاندارد ۲۸۰۰ ایران صورت گرفته و تمهیدات لازم برای تامین یکپارچگی سقف و صلبیت بر اساس ضوابط دستورالعمل PCI در نظر گرفته شود.

به منظور تامین صلبیت دیافراگم در صورت استفاده از بتن رویه رعایت ضخامت حداقل ۵ سانتیمتر الزامی است.

به منظور تامین یکپارچگی سقف اجرای میل مهار کافی در محل اتصال پانل‌های سقفی پیش ساخته به یکدیگر و اجرای تیرچه در پیرامون بازشوهای سقفی و همچنین اجرای کلاف‌های پیرامونی سقف الزامی است.

برای انتقال برش در ناحیه اتصال دیافراگم به سیستم مقاوم در برابر بار جانبی و یا المان‌های مرزی باید از میلگردهای به صورت قلاب استفاده شود.

محدودیت ابعاد بازشوها باید بر اساس ضوابط مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان ایران رعایت شود و در هر حال نباید از یک پنجم طول پانل هالوکور و یک دوم عرض پانل بیشتر باشد.

در پلان‌های نامنظم یا در حالتی که ابعاد بازشوها در پلان از یک پنجم طول پانل هالوکور یا یک دوم عرض پانل بزرگتر باشد لازم است که یک لایه بتن با ضخامت حداقل پنچ سانتیمتر اجرا شود.

ضوابط طراحی و اجرای سیستم سقف هالوکور به صورت پیش تنیده باید بر اساس آیین نامه ACI 318 و آیین نامه طرح و محاسبه قطعات بتن پیش تنیده موضوع نشریه شماره ۲۵۰ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که بحشی الحاقی آیین نامه بتن ایران است، انجام شود.

رعایت حداقل رده بتن مصرفی معادل ۳۰C در قطعات پیش تنیده الزامی است.

مقاومت گسیختگی تضمین شده انواع فولادهای پیش تنیدگی به شرح زیر باید بین ۱۲۰۰ تا ۲۲۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع باشد.

 1. ‌سیم بدون پوشش تنش زدایی شده
 2. ‌رشته هفت سیم بدون پوشش تنش زدایی شده یا رشته هایی از آن میله فولادی پر مقاومت بدون پوشش

کنترل نیروی کششی فولادهای پیش تنیدگی باید توسط جک‌های کالیبره شده دقیق انجام شود.

ساخت دال‌های هالوکور پیش تنیده باید توسط تیم متخصص آموزش دیده انجام شده و در زمان ساخت نیازمند کنترل کیفیت دقیق است.

محافظت فولادهای پیش تنیدگی در برابر زنگ زدگی بسیار حایز اهمیت بوده و باید به نحو موثری محافظت شود به هر حال رعایت تمهیدات لازم مطابق با شرایط مختلف اقلیمی و محیط‌های خورنده ایران الزامی است.

تمامی مصالح و اجزای در این سیستم اعم از معماری و سازه‌ای از حیث دوام، زیست محطیی و غیره باید بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آیین نامه‌های ملی یا معتبر بین المللی شناخته شده و مورد تایید به کار گرفته شود.

الزامات مربوط به انرژی باید مطابق مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان ایران با تولید صرفه جویی در مصرف انرژی رعایت شود.

رعایت مبحث ۳ مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق و همچنین الزامات نشریه شماره ۴۴۴ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت اجزای ساختمان در مقابل حریق با در نظر گرفتن ابعاد گرفتن ابعاد ساختمان‌، کاربری و وظیفه عملکردی اجزا ساختمانی الزامی است.

صدابندی هوابرد و کوبه‌ای سقف بین طبقات بایستی مطابق مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان عایق بندی و تنظیم صدا تامین شود.


مزایاسقف هالوکور

 • استحکام فوق العاده بالا
 • کیفیت بالا به دلیل نبود خطای انسانی در حین اجرای
 • سرعت بسیار بالا (۳۰۰ مترمربع در روز)
 • قیمت مناسب و قابل رقابت با سیستم‌های متداول
 • سبک بودن سقف که سبب پایین آمدن وزن اسکلت و رفتار مناسب در برابر زلزله‌ می‌شود (۴۰٪ سبکتر)
 • عدم نیاز به جک زدن در طبقات
 • عدم نیاز به قالب بندی و بتن ریزی
 • کاهش خیز و در نتیجه کاهش ارتعاش کف طبقات
 • تولید کارخانه‌ای با متد روز دنیا
 • مقاوم در برابر آتش سوزی (۲-۴ ساعت)
 • عایق صوت و حرارت به دلیل سوراخ‌های موجود
 • امکان عبور تاسیسات از داخل سوراخ‌های سقف (کاهش ضخامت کف‌سازی)
 • کاهش دغدغه‌های حین اجرا به دلیل کاهش نیروی کار مرتبط
 • مصالح کاملاً خشک و عدم نیاز به آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.