بررسی روش های اجرای سیمانکاری نما


بررسی روش های اجرای سیمانکاری نما

اندودهای سیمانی خارجی

اندودهای سیمانی خارج از ساختمان بدلیل مقاومت مناسب آن در برابر عوامل جوی و رطوبت و همچنین قیمت کمتر آن نسبت به مصالح دیگر جهت پوشش دیوارهای بیرونی، جزء روشهای پر طرفدار اجرای نمای ساختمان می باشد.

در تمامی نماهای سیمانی، قبل از هرچیز باید سطحی متناسب با طرح مورد نظر را ایجاد نمود که این امر درصورت نیاز، بوسیله شاسی کشی های فلزی به همراه توری رابیتس، قابل ساخت می باشد. در صورت استفاده از این روش، پس از تکمیل نمودن جوشکاری ها و بستن رابیتس، روی توری ها را باید بوسیله نرمه سیمانی (ملات خمیری ساخته شده بوسیله سیمان و پودر سنگ) پوشاند تا بستری مناسب برای چسبیدن ملات ماسه سیمان روی آنها ایجاد گردد.

پس از ساخت طرح اولیه، باید جهت بوجود آوردن سطوح صاف و مسطح، کروم بندی های ارتفاعی و طولی را با دقت و بصورت کاملا شاقولی اجرا نمود. دقت در ساخت ملات با کیفیت در این مرحله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا در صورت استفاده از مقدار سیمان کم و یا سیمانهای بی کیفیت و یا حتی بهره گیری از ماسه با دانه بندی نامناسب، احتمال جدا شدن ملات را از دیوار بالا خواهد برد. بعد از کروم بندی، حدفاصل بین کروم ها را نیز بوسیله ملات ماسه سیمان پر نموده تا زیرسازی اولیه جهت اجرای اندود سیمانی انجام شده باشد. پیشنهاد میگردد سطح زیرین سیمانکاری قبل از اجرا، مقداری مرطوب شود تا میزان چسبندگی ملات سیمانی افزایش یابد و همچنین پس از پایان سیمانکاری حتما باید آن را سه الی چهار نوبت در هر روز و به مدت ۴ الی ۷ روز آب داد تا سیمان ترک نخورد و مقاومت آن کامل گردد. به این عملیات اجرایی عمل آوری سیمان و یا کیورینگ نیز گفته می شود.

با تکمیل شدن لایه زیرین که به آن آستر سیمانی گفته می شود، نوبت به لایه رویه می رسد که می تواند دارای رنگها و مصالح متنوعی باشد. معمول ترین روش اجرای لایه رویه، استفاده از ملات خمیری پودر سنگ به همراه سیمان سفید است که در بسیاری از ساختمانها می توان آن را مشاهده نمود. جهت اجرای آن ملات کاملا خمیری را ساخته و بوسیله ماله های پلاستیکی روی دیوار به ضخامت ۵ الی ۱۰ میلیمتر اجرا می نمایند. سپس قبل از خشک شدن روی آن را بوسیله تخته ماله های نرم و یا اسفنجی ماساژ می دهند تا سطحی صاف و صیقلی بوجود بیاید. همزمان با این ماساژ به سطح آب پاشیده می شود تا از ترک خوردن و کنده شدن یکباره ملات جلوگیری شود. پس از اتمام این مرحله، سطح سیمان سفید نیز تا رسیدن به مقاومت مناسب، باید مرطوب نگه داشته شود (حداقل ۳ روز و در هر روز ۲ الی ۳ بار آب داده شود).

به این نکته نیز باید توجه نمود درصورت استفاده از سیمان در نمای یکی از وجوه پشتی ساختمان، حدفاصل بین نمای اصلی و نماهای سیمانی کاملا پوشانده شود تا هم زیبایی نما از بین نرود و هم درز ایجاد شده احتمال نفوذ آب را به داخل ساختمان بوجود خواهد آورد.

عموما برروی نماهای سیمانی بعد از مدتی ترکهایی بدلیل نشست ساختمان و یا انقباض و انبساط بوجود می آید، که این مشکل هنگام اندود نمودن سطوح بزرگ بیشتر مشاهده می گردد. برای کمتر دیده شدن این مشکل، می توان از چندین ترفند استفاده نمود. یکی از راهکارها این است که خطوطی را به فاصله های ۱ الی ۲ متری در جهت عمودی و افقی و به ضخامت دلخواه روی دیوارها ایجاد نماییم تا ترکها دیده نشوند. این روش را بصورت ایجاد طرح های نامنظم مانند نقش سنگ و یا چوب نیز می توان عملی کرد. در روشی دیگر می توان با تقسیم بندی دیوار به ابعاد یک اندازه (یک متر مربع الی دومتر مربع) و استفاده از شیشه در درز مابین این تقسیم بندی، تا حدودی توجه بیننده را از ترکها دور خواهد نمود. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ساخته شدن رنگهای نانو، میتوان بطور کامل از ترک خوردن اندودهای سیمانی جلوگیری نمود.

روش اجرای نمای سیمان شسته

اجرای نماهای سیمان شسته به چندین روش صورت میگیرد. در روش اول، پس از زیرسازی، ملات خمیری سیمان و پودر سنگ نسبتا روانی را با توجه به رنگ مورد نیاز روی دیوار قرار می دهند سپس اقدام به پاشیدن سنگدانه های ریز رنگی (سنگدانه جوشقان از کیفیت مناسبی جهت این امر برخوردار است) می نمایند. بوسیله فشار بسیار کمی این سنگدانه ها را داخل ملات خمیری مقداری فرو میبرند و در نهایت بوسیله کشیدن اسفنج آغشته به آب روی سطح آن، سنگدانه ها شسته شده و تا حدودی نمایان می گردد. در روش دوم، پس از زیرسازی، ملاتی خمیری بوسیله ترکیب نمودن سیمان، پودر سنگ و سنگدانه های رنگی ساخته شده و با ضخامت یک الی سه سانتیمتر روی سطح کشیده می شود. سپس قبل از خشک شدن و همزمان با پاشیدن آب روی آن، بوسیله ماله سطح آن را صیقلی کرده و در نهایت سطح آن را با اسفنج آغشته به آب تا حدی ماساژ می دهند که سنگدانه های رنگی آن کاملا نمایان گردند.


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 11 =