دانلود چگونگی تاثیرات متقابل محیط زیست و نیروگاههای برق آبی

دانلود چگونگی تاثیرات متقابل محیط زیست و نیروگاههای برق آبی

Contents

چکیده :.. 1

واژه های کلیدی.. 1

مقدمه :.. 2

1- سدها و محیط زیست.. 2

2- اثرات عمومی در زیست محیط سدها.. 3

3- اثرات فیزیکی و شیمیایی سدها بر محیط زیست.. 6

کلیات.. 7

4-مغذی شدن آب دریاچه سد.. 9

فوائد سد دز از نظر زیست محیطی :.. 15

مضرات سد دز از نظر  زیست محیطی :.. 15

مراجع :.. 16

 

چکیده :

 

در این مقاله سعی گردیده است به نوعی تاثیرمستقیم تکنولوژی بر محیط زیست و نیز تاثیر به سزائی را که محیط اطراف ما می تواند تاثیرات نوع تکنولوژی داشته باشد را نشان دهد. سدها به عنوان یک عامل رشد و فن آوری صنعتی می تواند تاثیرات به سزائی را برروی محیط زیست داشته باشد تاثیرات فیزیکی و شیمیایی که بسیار مهم می باشند. در این مقاله که به عنوان چکیده ارائه گردیده است نقش سدها و محیط زیست را به صورت متقابل برروی هم مورد بررسی قرار داده است و سعی شده است از مثالهای مورد خود داری شود این مقاله حاصل تجربیاتی است که با توجه به بررسی انجام شده بر روی دو سد بزرگ شهید عباسپور و دز انجام شده است امید است این مقاله بتواند راه کارهایی را جهت نزدیکی هر چه بیشتر محیط زیست و صنعت ارائه دهد.

 واژه های کلیدی

: ” محیط زیست ” ، ” اکوسیستم ” ، ” مغذی شدن “

مقدمه :

توجه به ضرورت استفاده از مواهب و منابع طبیعی ، بهره برداری از منابع آب سطحی یا رود خانه ای یک منطقه به منظور دست یابی به یک توسعه پایدار امری ضروری و حیاتی می باشد . از طرفی حفاظت از طبیعت و محیط زیست آن ، به منظور جلوگیری از هر گونه ناپایداری و عدم تعادل طبیعی  بین عوامل مختلف نیز از جمله اهداف است که به امر توسعه پایدار ارتباط پیدا می کند از این رو شناخت مسائل زیست محیط سدها از مسائل مهم در یک طرح آبی می باشد . امروز به خوبی به اهمیت مهار و کنترل جریانهای سطحی جهت تامین آب پی برده شده است و حجم سرمایه گذاری و صرف نیروی انسانی در این را نیز شاهدی بر آن مدعا می باشد . از طرفی اهمیت مسائل زیست محیطی نیز چنان مشهود گشته که ایجاد هر گونه سازه آبی نظیر سد بدون توجه بهبررسی این قبیل مسائل ، اهداف اصلی طرحو احداث سد را به زیر سوال خواهد برد و حتی در بسیاری از موارد پیامدهای حاصل از صدمات و خطرات و ضایعات ناشی از احداث یک سد ، بدون توجه به مسائل زیست محیطی چنان شدید بوده که سرمایه ملی را که در راه احداث چنین سدهایی صرف شده به کلی از بین برده و همراه با این ضایعه مسائل حاد اجتماعی ، اقتصادی و پیامد های بسیاری را برای یک ناحیه ، کشور و یا در سطح بین المللی به وجود آورده است .

 

1- سدها و محیط زیست

 

محیط زیست به مجموعه شرایط خارجی که بر تداوم زندگی و حیات ، توسعه و رشد ارگانیسم تاثیر می گذارد اتلاق می شود . در این مجموعه اکولوژی به عنوان شاخه ای از علم بیولوژی به شرح و بسط روابط متقابل موجود زنده و محیط زیست می پردازد . بعلاوه اکوسیستم خود به عنوان واحد اساسی و اصلی اکولوژی ، مولفه های بیولوژیکی و محیط زیست را در یک واحد و در یک جا جمع می نماید . این واحد شامل ، اقلیم خرد ، گیاه شناسی ، حیوان شناسی ، هیدرولوژی ، زمین شیمی ، بررسی آلودگیها ، تغییرات کمی و کیفی ، تغییرات فیزیکی و شیمیایی ، تغییرات مورفولوژیکی و … مربوط می شود . در زیست محیط سدها در مجموع به مسائل زیست محیطی و عمل زیست محیط پرداخته می شود از این رو می توان مولفه های زیست محیط سدها را به شرح زیر بر شمرد :

فرمت فایل: Word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 17
حجم: 91 کیلوبایت
35,000 ریال – خرید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 4 =