سقف مجوف بتن مسلح و نکات اجرایی آن

سقف مجوف بتن مسلح با استفاده از بلوک توخالی ماندگار

سقف‌های بتن مسلح به دلیل نیاز به کنترل تغییر شکل و ترک‌ها، بسیار مورد توجه و گاه محدود به دهانه‌های کوچک می‌شوند. حال اگر بتوان مقطع سقف‌های بتن مسلح به ویژه دال‌ها را به نحوی بهبود بخشید که بتواند علاوه بر تامین ضوابط کنترلی در دهانه‌های بزرگ نیز مجاز به استفاده نیز باشد و همچنین در مقایسه با دال‌های مشابه از وزن کمتری برخوردار باشد، می‌توان به شیوه جدیدی در روش اجرای دال‌های بتن مسلح دست یافت.

سقف‌های مجوف بتن مسلح از دو لایه بتن مسلح تشکیل شده است که در بالا و پایین دال به طور گسترده قرار می‌گیرد و حد فاصل این دو لایه با محصولی به نام یوبوت که از جنس پلی اتیلن است، پر شده است.

این محصول همانند بلوک‌های سفالی یا پلی استایرنی دارای هندسه‌ای مکعبی اما مجوف است که با توجه به نیاز پروژه و محاسبات طراحی، ابعاد مختلفی دارند.

در روند اجرای دال‌های مجوف با استفاده از یوبوت پس از آرماتورگذاری لایه زیرین‌، یوبوت‌ها کنار هم روی شبکه آرماتور زیرین قرار گرفته و پس از قرارگیری آرماتورهای برشی میانی و همچنین آرماتوربندی لایه فوقانی‌، بتن رویی ریخته می‌شود. در نهایت مقطع دال به صورت I شکل در آمده و عملکرد بهتری نسبت به مقطع مستطیل کامل خواهد داشت.

آنچه جز مزایایی این دال شمرده می‌شود عدم حضور تیر در دال حاصله است که البته با توجه به نیاز طراحی ممکن است تمهیدات خاصی جهت تامین تیرهای پنهان انجام شود.

همچنین از آنجا که در برخی از پروژه‌های بزرگ لزوم در نظر گرفتن فواصل زیاد ستون‌ها و امکان تغییر دهانه بزرگ برای تامین پارکینگ در ساختمان وجود دارد می‌توان این سقف را به عنوان گزینه مناسبی برای اجرا در چنین پروژه‌هایی معرفی کرد.

در مورد این سقف‌ها آنچه مورد اهمیت است امکان اجرای تاسیسات نحوه دسترسی به آنها و بهره گیری از فضای مجوف بلوک‌ها است که بنا به نیاز پروژه و نظر طراح تامین می‌شود.

این سقف در زمینه‌های انرژی، حریق، آکوستیک و سازه در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن بررسی شده و در حیطه الزامات مربوط به مورد تایید است.

الزامات سقف مجوف بتن مسلح با استفاده از بلوک توخالی ماندگار

 • محصول یوبوت نوعی قالب ماندگار از جنس پلی پروپیلن برای ساخت سقف‌های بتن مسلح دو طرفه مجوف به شمار می‌رود.
 • در طراحی و اجرای سقف‌های حاصل از این روش رعایت تمامی الزامات مربوط به طرح لرزه ای مطابق با استاندارد ۸۴-۲۸۰۰ و ویرایشهای بعد از آن الزامی است. در صورتی که این سقف به عنوان دال تخت مدنظر قرار گیرد استفاده از دیوار برشی در طرح لرزه ای الزامی است.
 • رعایت تمامی ضوابط مبحث ۹ مقررات ملی در خصوص طرح و محاسبه سقف‌ها الزامی است.
 • تحلیل و طراحی قطعات بتن مسلح، به همراه آرماتور گذاری‌های خمشی و برشی، بر مبنای روش‌های معتبر شناخته شده و آیین نامه‌های معتبر بتن مسلح صورت پذیرد.
 • منظور نمودن بارهای حین اجرا در استفاده از این قالب ضروری است.
 • مشخصات فنی قالب ماندگار پلی پروپلین باید بر مبنای استاندارد BBA انگلستان تامین شود.
 • رعایت مشخصات فنی مربوط به میلگرد و بتن مورد استفاده در سقف، همچنین ضوابط آرماتوربندی و بتن ریزی مطابق مبحث ۹ مقررات ملی ساختمان الزامی است.
 • در نظر گرفتن جزییات دقیق مسیر و محل نصب تمامی اقلم تاسیسات مکانیکی و برقی در مرحله طراحی و اجرای سقف ضروری است.
 • رعایت تمامی ضوابط و مقررات مربوط به محیط زیست مطابق با استانداردهای معتبر بین المللی الزامی است.
 • رعایت الزامات مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان جهت صرفه جویی در مصرف انرژی الزمی است.
 • رعایت مبحث ۳ مقررات ملی ساختمان در خصوص حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق و همچنین الزامات نشریه شماره ۴۴۴ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن مربوط به مقاومت جداره‌ها در مقابل حریق با در نظر گرفتن تعداد طبقات‌، ابعاد ساختمان، کاربری و وظیفه عملکردی عنصر ساختمانی ضروری است.
 • صدابندی هوابرد و کوبهای سقف بین طبقات باید مطابق مبحث ۱۸ مقررات ملی ساختمان تامین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.