دانلود پاورپوینت سیستم قالب تونلی


OnPlay تمامی آموزش های غیر رایگان اساتید سطح اینترنت را به رایگان تماشا کنید

دانلود پاورپوینت سیستم قالب تونلی

آشنایی با ویژگی های فنی سازه های بتنی با روش قالب تونلی

قالب تونلی ، سیستم سازه ای است که برای اجرای ساختمانهای بتنی با سیستم باربر دیوار و سقف بتنی مورد استفاده قرار می گیرد . در این روش ساخت ، دیوارها و سقف بطور یکپارچه و همزمان بتن ریزی می شوند . قالب تونلی ضمن بالابردن سرعت و کیفیت اجرا ، عملکرد سازه ای و رفتار لرزه ای ، مجموعه سازه را از نظر یکپارچگی اعضا و اتصالات آنها به نحو چشمگیری بهبود می بخشد .

در سیستم قالب تونلی بعلت اتصال مستقیم دال به دیوارها ، ماهیت نیروها از حالت گره ای و متمرکز ( مانند اسکلت قاب بتنی ) بصورت گسترده نمایان می شودو انتقال نیروها و لنگرها در سطح بیشتر صورت گرفته و تمرکز تنش در محل اتصالات ، کاهش چشمگیر می یابد . بدین ترتیب خطرات ناشی از تمرکز تنش در گره ها که عموماً علت اصلی تخریب سازه های بتنی در زلزله بوده است ، تا حدود زیادی برطرف می گردد .

قالب تونلی ، از نظر سازه ای ، عملکرد جعبه ای دارد و بعنوان یک عنصر یکپارچه و سه بعدی در برابر بارهای قائم و جانبی عمل می کند . این پیوستگی و یکنواختی سبب می شود که در هنگام زلزله تشکیل لولاهای پلاستیکی در اعضا و نواحی بحرانی سازه مانند اتصالات دیوار به سقف یا اطراف بازشو ها به تعویق افتد و عملکرد مناسبی را از خود نشان دهد .

نکته اجرایی مهم

بتن ریزی سیستم ساخت قالب تونلی نیز باید بگونه ای صورت گیرد که در محل اتصال دیوار به سقف ، درزهای سرد ایجاد نشود . بدین ترتیب که پس از اتمام بتن ریزی دیوار در لایه نهایی آن ویبره مجدد ایجاد شود و یک فرصت کوتاهی داده شود تا بتن دیوار ، نشست خود را انجام دهد ولی به گیرش اولیه نرسد . سپس بتن ریزی دال اجرا  گردد ، در اینصورت احتمال ترک خوردگی دال و دیوار و تمرکز تنش به حداقل می رسد ، همچنین در صورت اجرای بتن ریزی  دال – دیوار در دو مرحله کاری و یا سخت شدن بتن دیوار قبل از بتن ریزی دال عملیات لازم برای اصلاح درزهای اجرایی مطابق آیین نامه بتن صورت گیرد .

فرمت فایل: Powerpoint (قابل ویرایش)
تعداد صفحات: 10
حجم: 1.66 مگابایت

OnPlay در یوتوب، آموزش های روانشناسی و معماری و کامپیوتر و سایر آموزشهای پولی را به رایگان تماشا کنید


سعیدسان تابع قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق مولفین و ناشرین است، چنانچه نسبت به محتوای این صفحه صاحب حق نشر هستید و درخواست حذف آن را دارد، خواهشمند است از طریق این لینک به ما اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 8 =